Згідно з судовими документами, мультивалютна поновлювана кредитна лінія для метро була відкрита банком 31 серпня 2008 року, пише "Дело".
Ці гроші, відповідно до договору, були потрібні для продовження будівництва лінії метро убік Теремків.
Упродовж 2006 - 2007 років метрополітен використав із цього рахунку понад 110 мільйонів гривень, частину повернув і залишився винен рівно 100 мільйонів гривень.
У лютому 2009 року, коли фінансова криза досягла свого піка, сторони лише продовжили контракт і змінили умови. Замість ринкової процентної ставки "Київський метрополітен" погодився на 39% річні.
В "Альфа-банку" пояснили, що були змушені вдатися до таких заходів через порушення договору позичальником.
Однак метрополітен не виконав і цих умов - з листопада 2009 року по середини травня 2010 року підземка перестала виплачувати не тільки суму боргу, але й відсотки по кредиту.
У результаті загальний борг підприємства перед банком виріс на 15,7 мільйона гривен, пише "Дело".
Крім того, банком була також нарахована пеня на суму заборгованості позики й пеня на суму заборгованості по відсотках. У результаті, загальна сума претензія банку становить 120 мільйонів гривень.
21 липня цього року Господарський суд Києва повністю задовольнив позов банкірів і поставив за обов'язок метрополітену повернути зазначену суму.
Підприємству давалося 10 днів для подачі апеляції, однак схоже, сторони зуміли домовитися за стінами суду, відзначає видання.
Так, 26 липня "Альфа-Банк" пролонгував кредит Київської адміністрації в розмірі 750 мільйонів гривень, наданий у квітні 2009 року та досягнув домовленості про реструктуризацію кредитів "Київському метрополітену" і "Київпастрансу" (ставки по кредитах знижені до ринкового рівня).
Як відомо, раніше в.о. голови КМДА Олександр Попов розкритикував колишнє керівництво міста за багатомільйонні кредити "під 40% річних" і звільнив головного фінансиста Києва Віктора Падалку.