Адже у той час як нагорі зсувні процеси намагаються стримати, то внизу схил знищують будівельними роботами, повідомляє "Газета по-київськи".
За словами старшого наукового співробітника відділу інженерної геології Інституту геологічних наук Вадима Рибіна, ще в минулу-позаминулому році інститут звертав увагу влади на те, що почали поглиблюватися наскрізні тріщини на фасаді і з'явилися нові.
"Зараз ситуація набагато гірша - тріщини з'являються у фундаментних шарах, що набагато небезпечніше. На півночі і сході є зсувні зони", - сказав Рибін.
За його словами, розрахунки показують, що поповзти може ділянка над Боричевим Током, де зараз ведеться будівництво.
"Там усе було стійке, поки в 1970-х роках не прорубали алею для художників, підрізавши низ і змінивши площу схилу, і стали з'являтися опливини - смуги малопотужного шару ґрунту, що під дією сили ваги або при насиченні водою зміщаються по схилу. Ми вирішили проблему тільки верхівки схилу, але далі нічого зробити не можемо, там - територія міста", - сказав Рибін.
Нині на Боричевому Току кипить будівництво - зводять дво-, триповерхові котеджі.
Тим часом, за інформацією видання, ні на сайті Київради, ні містобудівної ради немає даних, коли і кому передавалися ці ділянки і коли узгоджувалися проекти. Однак будівництво на місці будинку № 7 вражає масштабом: в схил врізана потужна підпірна стіна з 20-метрових свай.
За словами завідуючого кафедрою гідрогеології університету імені Шевченка Олексія Кошлякова, стійкість схилу залежить від підземних вод, тим більше в Києві, на лесових гігроскопічних породах.
"Коли на шляху природного підземного потоку виникає перешкода, виходить так називаний баражний ефект - підйом рівня ґрунтових вод. Перед будівництвом завжди розраховується коефіцієнт стійкості схилу, прораховується кількість і глибина паль. Але все це розраховано на початковий рівень ґрунтових вод, а коли шляхи їхнього руху перекрити, рівень підвищується, і буде зовсім інший коефіцієнт стійкості. Це момент при будівництві найчастіше випустять з уваги", - сказав Кошляков.
Глибина залягання ґрунтових вод на першому водоносному горизонті, до якого належить схил під Андріївською, - 20-25 метрів - саме такої товщини може бути шар ґрунту, що зірветься вниз по схилу.
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |