За інформацією "Дела", переможцем буде оголошена фірма "Майстер-Авіа", зареєстрована за два дні до початку конкурсу.
Голова комісії Володимир Дейнега повідомив, що її конкуренти - адвокатська компанія "Ес енд Пі" і фірма "Промсоцрозвиток" - не відповідають вимогам. Мовляв, "Ес енд Пі" взагалі не має ліцензії на роботу в авіаційній сфері, а "Промсоцрозвиток" неправильно оформила документи на банківську гарантію.
Столична влада відвела для останньої ще два тижні (до 29 червня), щоб виправити документацію, однак замість двох тижнів комісія з питань власності зачекала лише три дні, зібравши на фінальне засідання 18 червня.
Врешті-решт, за інформацією видання, "Промсоцрозвиток" відмовили в конкурсній участі, назвавши офіційною причиною відсутність сертифіката на обслуговування пасажирів в аеропорті.
Однак, за даними "Дела", такого сертифіката немає й у переможця конкурсу - фірми "Майстер-Авіа" - компанія у поданих документах зазначає, що лише направила в Державіаадміністрацію лист із проханням видати такий сертифікат.
Крім того, фірма була зареєстрована за два дні до оголошення конкурсу - 19 травня 2010 року, її статутний фонд на момент заснування складав 700 тисяч гривень, а засновником виступила маловідома "Авіагруп".
До того ж інвестиційна пропозиція "Майстер-Авіа" (орендна плата в розмірі 5,5% від вартості активів і будівництво терміналу на 320 пасажирів на годину) значно поступається пропозиції "Промсоцрозвитку", який запропонував орендну плату в розмірі 15% від вартості активів та термінал пропускною здатністю 700 пасажирів у годину.
Видання наголошує, що протокол засідання постійної комісії з питань комунальної власності поки не підписаний. За словами одного з представників столичної міськради, це зроблено спеціально, щоб документ завчасно не потрапив у руки депутатів Київради.
Однак, 24 червня питання про твердження переможця конкурсу планується винести на голосування столичних депутатів.
Як відомо, згідно з умовами конкурсу, фірма-переможець одержить майно аеропорту "Жуляни" в оренду на 49 років. Головною умовою до претендентів на аеропорт було інвестування в будівництво міжнародного терміналу, що буде приймати до 320 пасажирів на годину (вартість будівництва приблизно 200 мільйонів гривень).
Також переможець конкурсу повинен погасити заборгованість аеропорту перед банком "Хрещатик" у розмірі 22 мільйони гривень.