Про це в інтерв'ю "Газеті по-київськи" заявив начальник підземки Петро Мірошників.
"У цілому додатковий дохід за рахунок відміни проїзних складе 50-60 мільйонів гривень", - сказав керівник метро.
За його словами, "у річних проїзних була закладена страшенно несправедлива ціна".
"Він має коштувати не менше тисячі гривень, а коштував 350... Ми не можемо собі цього дозволити. Якщо річний проїзний коштує 350 гривень, тоді разовий має коштувати 5 гривень", - заявив Мірошников, водночас додавши, що проїзні можна повернути, але лише "по справедливій ціні".
Проте, за його словами, головним питанням на сьогодні лишається виплата компенсації за пільговиків, яка не виплачується у повному обсязі.
"12 квітня, наприклад, перевезли 1,583 мільйони чоловік, з яких 366 тисяч пільговиків. Тобто 23% людей їздить безкоштовно. І якщо за них ми маємо одержати компенсацію близько 230 мільйонів на рік, то фактично одержуємо 50-70 мільйонів", - сказав начальник підземки.
На думку Мірошникова, нині слід розглянути можливість підняття тарифів - розрахунок економічно обґрунтованого тарифу він щороку подає на розгляд мерії.
"Київрада та КМДА дивляться цей розрахунок та вирішують - або вони компенсують різницю та лишають тариф незмінним, або підвищують тариф. Сьогодні обґрунтований тариф - 2,50 гривні. А фактично ми одержуємо з одного пасажира 1,35 гривні", - розповів Мірошников.
Також до Київради внесено пропозицію щодо підвищення тарифів на рекламу у метро. Нині рекламні площини приносять близько 7 мільярдів гривень на рік, сказав начальник метро.
Оскільки кількість реклами не збільшується та не зменшується, то істотної зміни прибутків можна чекати лише від збільшення тарифів, упевнений Мірошников.
Як відомо, у листопаді 2009 року міський голова Леонід Черновецький скасував річні та квартальні проїзні.
Тоді керівництво Антимонопольного комітету обіцяло киянам до нового року (2010) добитися зниження цін на проїзні в метро.