Про це в інтерв'ю муніципальній газеті "Хрещатик" заявив начальник підземки Петро Мірошников.
"Ми запланували ввести в експлуатацію довгоочікувану ділянку Куренівсько-Червоноармійської лінії від станцій "Либідської" до "Васильківської" з трьома станціями - "Деміївська", "Голосіївська" та "Васильківська". На початку березня запускаємо на Сирецько-Печерську лінію новий потяг російського виробництва. Також запланували придбати 105 вагонів метрополітену, 100 вагонів на умовах фінансового лізингу і 5 вагонів за кредитною угодою з ЄБРР", - сказав Мірошников.
А для поліпшення організації управління перевізним процесом та роботою пристроїв підприємство має намір створити сучасний єдиний диспетчерський центр метрополітену.
"Думаю, заплановане вдасться виконати, принаймні, названі мною заходи, бо насправді у нас набагато змістовніші плани на нинішній рік", - висловив упевненість Мірошников.
Він наголосив, що у 2010 році метрополітену виповнюється 50 років. Тож у рамках підготовки до ювілейної дати заплановано виконати низку заходів.
"Наприклад, зробити капітальний ремонт пересадкового вузла між станціями "Хрещатик" та "Майдан Незалежності" з заміною підлоги на гранітне покриття та модернізацією освітлення, реконструювати ескалаторні комплекси на станціях "Берестейська" та "Політехнічний інститут", на станції "Лук'янівська" модернізувати мережу освітлення", - сказав начальник підземки.
Крім того, в метро у 2010 році хочуть модернізувати систему інформування пасажирів у 100 вагонах, що дасть змогу у збільшених обсягах і якісніше озвучувати потрібну пасажирам інформацію.
"Також у нас триває системна робота з поліпшення умов доступу на станції метрополітену особам із обмеженими фізичними можливостями, ми її продовжимо в цьому році. Хочу наголосити, що всі ці заходи спрямовані на поліпшення умов перебування людей у метрополітені та підвищення культури обслуговування пасажирів", - сказав Мірошников.
Він додав, що нещодавно підземка отримала ліцензію на надання в користування власних каналів електрозв'язку стороннім організаціям, що функціонують на території метрополітену, а також установам, яким належать банкомати та платіжні термінали.
"Метою цього сервісу є розширення інформаційних та інших додаткових послуг для пасажирів, які перебувають у метрополітені. Для надання таких послуг у нас є достатня надлишкова кількість портів та ресурс мережі передачі даних, а також потрібний обслуговуючий персонал, система технічного обслуговування і ремонту", - пояснив начальник метро.
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |