Справа в тому, що музей входить до складу наукових установ Київського національного університету імені Тараса Шевченка і відповідно закріплений за Міністерством освіти і науки.
Це відомство, посилаючись на українське законодавство, наголошує, що фінансуються лише музеї, підпорядковані Міністерству культури, повідомляє "Радіо "Свобода".
За словами наукового співробітника обсерваторії, завідуючої музеєм Лілії Казанцевої, нині створено Асоціацію музеїв при вищих навчальних закладах, і у всіх однакові проблеми.
"Нині наші експонати прирівняно до експонатів у шкільних музеях - але ж це не можна порівнювати!", - переконана Казанцеві.
Попри проблеми, в музеї на рік припадає щонайменше півтори сотні екскурсій - минулого року за один вечір до обсерваторії завітало майже 2 тисячі відвідувачів.
Причиною тому стали "ночі Галілея", міжнародна акція до Року астрономії, однак, за словами дослідників, така популярність - єдине, що приніс столичній обсерваторії Міжнародний рік астрономії.
Загалом у музеї - понад 20 тисяч експонатів. Найстаріші рукописи та інструменти датовано початком ХІХ ст., серед яких і телескопи у робочому стані.
Наприклад, меридіанний круг Репсольда, встановлений у 1872 році (таких інструментів лишилося у світі три - окрім Києва, є іще в Мюнхені й Ташкенті), працював понад сто років.
Також серед експонатів музею - комплект "Пінгвін", жилетка та капці на кшталт електрогрілки, які рятували радянських учених від холодних лабораторій, оскільки приміщення з телескопами взагалі не опалюються.
У лютому Київська астрономічна обсерваторія відзначатиме ювілей - 165 років від дня заснування. Урочистості обіцяють навесні - тоді й планети у телескопі краще видно, й експозицію планують оновити.
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |