Києво-Печерська Лавра може загинути від руки влади



Через недбальство влади Україна може втратити такі відомі об'єкти як Києво-Печерська Лавра та Андріївська церква у Києві.

Такий висновок зробив тижневик "Коментарі", опитавши експертів та склавши перелік десяти об'єктів історико-культурної спадщини України, які можуть бути зруйнованими.

Тижневик зазначає, що в Україні майже 60% пам'яток національного значення перебувають у незадовільному стані, а 10% - у аварійному. Державна опіка занехаяною інфраструктурою культурної спадщини зводиться, в основному, до скромних фінансових ін'єкцій, надання національного статусу й перепідпорядкування.  

Серед об'єктів, які можуть бути знищені, - Андріївська церква, що є частиною Національного заповідника "Софія Київська". Її передають на баланс Української автокефальної православної церкви, хоча проведення масових богослужінь може завдати шкоди пам'ятці, крім того, пагорбу, на якому стоїть церква, загрожує зсув, також погіршує ситуацію будівництво поруч із церквою, пише видання.

Щодо Києво-Печерської Лаврі у "Коментарях" йдеться, що із її 65 об'єктів, переданих монастирю, вже більше половини піддано змінам і перебудові, внаслідок будівельних робіт на території заповідника й довкола нього на стінах церков виникли тріщини, під загрозою обвалу перебувають лаврські печери.

До десяти об'єктів, що перебувають в критичному стані тижневик відніс також ряд відомих історико-культурних пам'яток в різних регіонах України.

Зокрема, Підгорецький замок. Його внесено у складений Всесвітнім фондом пам'яток список ста світових шедеврів, яким загрожує знищення вже у 2008 р. Нинішній стан замку, пише тижневик, справді катастрофічний.

Також садиба поміщика Попова у Василівці (Запорізька область), яку вважають однією з перлин архітектури, що поступається красою лише Воронцовському палацу в Алупці. Однак з дванадцяти об'єктів комплексу садиби дев'ять перебувають у аварійному стані.

Йдеться і про будинок музею Богдана й Варвари Ханенків (Київ), який є раритетним для сучасної столиці України образом міської садиби кінця ХIХ сторіччя. Але впритул до стін музею збираються зводити житлову висотку з підземними паркінгами.

Називає тижневик і фортецю "Окопи Святої Трійці", що є унікальним військовим та ландшафтним пам'ятником XVII сторіччя, розташованим на стику Хмельницької, Чернівецької й Тернопільської областей. Але від колись грізної фортифікаційної споруди залишилися лише окремі будови, й вони нині руйнуються від господарської діяльності.

Серед інших культурних пам'яток, яким загрожує знищення, названі Клеванський замок, збудований 1475 року (Рівненська область), Палац Радзивилів в Олиці (Волинська область) та інші.

powered by lun.ua
    НАЙГОЛОВНІШЕ