Цього дня виборчі дільниці відкриються о 7.00 і працюватимуть до 22.00, що передбачено законом "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" і що зазначено у запрошеннях на вибори.
У запрошенні на вибори, яке отримали ВИ, може бути зазначений і інший час "Розпорядок роботи (у цьому випадку) з 10.00 до 19.00".
![]() |
На запрошенні зазначено час проведення голосування і час роботи ДВК до дня виборів |
Насправді це час роботи виборчої дільниці до дня голосування. Саме з 10 до 19 години за кілька днів до голосування виборець міг прийти на виборчу дільницю і отримати відповіді на всі питання, які його цікавлять.
А безпосередньо в день виборів згідно з законом дільниці працюватимуть з 7 ранку до 22 години!.
Отже у неділю, 25 травня, озброївшись запрошенням та паспортом (або іншим документом, що засвідчує особу), можна сміливо йти голосувати за обраного кандидата.
Без посвідчення особи вам ніхто бюлетень не дасть, бо в жодного члена комісії нема бажання бути покараним за злочин, передбачений ст. 158 Кримінального кодексу України.
Проте навіть якщо, здавалося б, нічого поганого трапитися не повинно, на виборчій дільниці можуть виникнути непередбачувані ситуації.
І от ви стоїте перед членом ТВК, а він зосереджено водить лінієчкою і шукає ваше прізвище у великих списках.
Якщо у вашому прізвищі, імені, по-батькові, даті народження чи домашній адресі є неточності, то це дає право відмовити у видачі вам бюлетеня в день голосування. Щоб гарантовано проголосувати на виборах необхідно було знайти своє прізвище у списку виборців до четверга, 22 травня. У такому разі ще можна було встигнути внести необхідні правки.
Якщо ж неточності будуть виявлені безпосередньо під час виборів, то необхідно звернутися до голови і секретаря ДВК. Технічні неточності можна виправити і в день голосування, а от внеси прізвище у список виборців у неділю можна тільки за рішенням суду.
Ви отримали бюлетень. Тепер будьте пильні! Якщо член виборчої комісії, який видавав бюлетень, випадково поставив на ньому чорнильну пляму, то бюлетень вважатиметься недійсним. Адже на бюлетені не повинно бути жодної зайвої позначки. І не важливо, зроблена вона випадково чи навмисно. У такому випадку виборець має право вимагати від комісії видати новий бюлетень.
Не погоджуйтесь на протизаконні пропозиції, наприклад, якщо вам пропонують проголосувати за родичів, що раніше жили з вами в одній квартирі. У такому разі бажано звернутися до членів комісії чи співробітників міліції, щоб притягнути до відповідальності людину, що зробила таку пропозицію. До речі, їй за це світить обмеження свободи до 5 років.
Якщо ж ви самі раптом зробили помарку в бюлетені чи поставили не там відмітку, не кидайте зіпсований бюлетень в скриньку для голосування.
Адже в такому разі ви маєте право один раз звернутися (з письмовою заявою) до члена комісії, який видавав вам бланк для голосування, і отримати новий. Погашення зіпсованого документа відразу оформляється актом, який повинні підписати два члени ДВК.
Якщо член виборчої комісії поставив на бюлетені номер, що відповідає вашому номеру в списку виборців, то такий документ теж визнають недійсним. Адже на бюлетені не допускаються будь-які відмітки, за якими можна визначити особистість виборця. А нумерувати дозволяється лише контрольний талон. Тому сміливо вимагайте, щоб такий бюлетень вам замінили.
Якщо в день виборів хтось уже проголосував за вас (тобто хтось розписався за отримання бюлетеня в списку виборців і контрольному талоні), то отримати бюлетень і проголосувати вже неможливо.
У такій ситуації необхідно звернутися до офіційного спостерігача з вимогою скласти акт про порушення; відразу самостійно чи за допомогою офіційного спостерігача звернутися в ДВК чи в суд зі скаргою на дії члена виборчої комісії, який незаконно видав бюлетень іншій особі.
Разом з тим треба звернутися з заявою про порушення до правоохоронців на ДВК.
І насамкінець, згідно з законом, голосування відбувається до 22.00.
Саме о 22 годині голова ДВК оголошує про завершення голосування. Після цього голосувати мають право тільки ті виборці, які встигли зайти в приміщення.
Вибори київського мера і депутатів Київради відбудуться 25 травня.
За матеріалами Ліги.