Минула зима принесла серйозні випробовування для багатьох киян. Не буде перебільшенням сказати, що кількатисячні платіжки за тепло стали для людей справжнім шоком. А відтак, мешканці столиці всерйоз замислились про те, як оптимізувати витрати на комунальні послуги, заощаджуючи на споживанні тепла та енергоносіїв.
Інтереси киян у питанні енергозбереження цілком поділяє і київська влада. Мусимо визнати – подорожчання послуг з опалення будинків, нехай воно й обґрунтоване економічно, не лише важко б’є по сімейних бюджетах киян, а й ставить під загрозу функціонування комунального господарства столиці.
Адже далеко не усі сім’ї можуть платити за новими тарифами, що викликає кризу неплатежів. А тому місто неабияк зацікавлене у скороченні споживання тепла.
Зрозуміло, що утеплення багатоквартирних будинків – справа не дешева, і їхні мешканці далеко не завжди можуть самотужки його профінансувати.
У цій ситуації необхідне активне втручання держави та міської влади. У столиці вже кілька років діє програма з енергозбереження 70 на 30, у рамках якої місто компенсує до 70% вартості утеплення багатоквартирних будинків, що знаходяться в управлінні ОСББ та житлово-будівельних кооперативів.
Цього року столиця збільшила витрати на реалізацію цієї програми до 110 мільйонів гривень. Визначено також 136 багатоквартирних будинків, у яких будуть проведені роботи з утеплення.
При складанні рейтингу будинків ми використовували міжнародний досвід. Зокрема, у Польщі, де програма з підвищення енергоефективності житла стартувала ще 20 років тому, утепленню старих будинків передує їх енергоаудит. Це дозволяє оптимізувати витрати як з місцевих бюджетів, так і з кишень громадян.
Польща за 20 років змогла скоротити споживання енергії майже на 40%. Це вже зараз дозволяє говорити про реальну економію, незважаючи на те, що мінімальна вартість утеплення одного п’ятиповерхового будинку становить у наших західних сусідів 1 мільйон євро.
Ще більших успіхів досягла Німеччина, якій після об’єднання східних та західних земель дістався у спадщину чималий житловий фонд радянського житла на теренах колишньої НДР.
Зокрема, у східному Берліні за 20 років вдалося скоротити споживання тепла на 60%.
Німецька влада також взяла частину видатків на себе. Щоправда, німцям компенсували лише 30% витрат на утеплення, але на решту 70% німецькі банки надавали громадянам пільгові кредити під 3-5% річних.
На жаль, в Україні кредитування під такий відсоток наразі неможливе. А тому, частина витрат з місцевих бюджетів є значно більшою – до 70% вартості робіт.
Але 30%, усе-таки, лягають на плечі киян. Нині ми мусимо активно пояснювати людям, що вкладені у ремонт будинку суми повернуться до їхніх бюджетів сторицею вже незабаром – через зниження витрат на оплату комунальних послуг.
Сплативши сьогодні зайвих 100 гривень квартплати, учасники програми 70 на 30 вже завтра заощаджуватимуть значно більші суми. Про це свідчать й результати енергоаудиту будинків, що були відібрані для участі у програмі.
Наприклад, для ОСББ "Домашній затишок", що у Голосіївському районі столиці, щорічна економія від утеплення становитиме більш, ніж 400 тисяч гривень. Це при тому, що загальна вартість робіт становить близько 227 тисяч гривень, а доля мешканців у них – лише 70 тисяч гривень. Неважко підрахувати, що витрати на утеплення окупляться для цього будинку менш, ніж за півроку.
Ще один приклад – ОСББ "Урлівка", що у Дарницькому районі столиці. Загальні витрати на утеплення цього будинку – 81,5 тисяча гривень. Доля мешканців – менше 32 тисяч гривень. А щорічна економія на оплаті тепла – 114 тисяч гривень.
Звичайно, не для усіх 136 будинків, відібраних для участі у програмі цього року, економія буде настільки значущою. Але для понад половини з них термін окупності становитиме не більше 3 років. І це – при розрахунку термінів, що обчислюються через співставлення щорічної економії з повною вартістю робіт. Для мешканців же витрати окупляться втричі швидше – адже, нагадую, вони сплачують лише 30% видатків на утеплення своїх будинків.
Варто сказати кілька слів і про самі заходи з енергозберігання у житлових будинках.
Багато киян хибно вважають, що вони обмежуватимуться лише встановленням склопакетів у їхніх квартирах. Насправді ж, перелік робіт значно ширший. Це і утеплення фасадів, і теплоізоляція під’їздів, і заміна батарей та труб опалення...
Для кожного будинку складено персональний перелік робіт – саме для цього ми й проводимо їх енергоаудит. А відтак, після утеплення багатоквартирних будинків, економія на теплопостачанні буде максимально можливою.
Чи вдасться Києву досягти таких же успіхів у теплозбереженні, яких свого часу досягнув згаданий вище Берлін? Великою мірою, це залежить не лише від влади, а й від самих киян.
Нагадаю, що програма 70 на 30 діє лише для ОСББ та житлово-будівельних кооперативів.
А тому мешканцям будинків, що знаходяться під управлінням керуючих компаній, варто замислитися над тим, щоб взяти на себе керування власним житловим фондом – шляхом створення ОСББ.
Столична влада ж, зі свого боку, всіляко сприятиме прагненню киян до того, щоб стати ефективними власниками свого житла.
Лише разом ми зможемо змінити наше життя на краще!
![]() |
Людмила Костенко, депутат Київради
![]() | 14.11.2017, 13:56 Сергій Огородник |
![]() | 13.11.2017, 10:59 Олександр Вовченко |