Велоконцепція Києва у питаннях і відповідях

28.02.2017  08:22 __ Богдан Лепявко

Восени 2016 року у столиці взялися розробляти концепцію розвитку велосипедної інфраструктури. До цієї роботи залучили комунальне підприємство "Київський центр розвитку міського середовища", експертів з ГО "Urban куратори" та "Асоціації велосипедистів Києва". Цей документ мав на меті створити дорожню карту розвитку велосипедного транспорту в Києві.

Нині він частково готовий і винесений на громадське обговорення.

Тож лише від киян залежить, чи стане столиця по-справжньому європейським та велосипедним містом, містом не лише для автомобілів, але й містом для людей.

 Фото Kiev.Klichko.org

Що таке велоконцепція і для чого вона Києву?

Велоконцепція – це документ, який після голосування депутатами міської ради стане підґрунтям для створення якісної велоінфраструктури з урахуванням вимог усіх учасників дорожнього руху.

Чому це важливо?

Ухвалення цього документу важливе, бо вигідне киянам (не лише любителям велосипедів, але і пасажирам метро, водіям, дітям і батька, малому і середньому бізнесу тощо) і необхідне владі, щоб досягти поставленої мети. 

У стратегії Києва до 2025 року задекларовано необхідність розвитку велотранспорту, а без єдиних правил і визначення відповідальних це так і залишиться безпідставним наміром. Велоконцепція – та підстава, яка дає можливість Києву стати велосипедним містом. 

Чи доцільно витрачати міські кошти на розробку веломережі, особливо в теперішній скрутний час?

Якраз з цієї точки зору питання є надзвичайно актуальним саме зараз, бо велотранспорт заощаджує для міста найбільше. Будівництво і утримання велошляхів є набагато дешевшим, ніж будівництво автомобільних доріг чи розвиток громадського транспорту. Є навіть конкретні цифри: Київ може зекономити від 8 до 16 мільярдів гривень у наступні роки, запроваджуючи велоінфраструктуру.   

  Натисніть, щоб збільшити

І це лише пряма економія. Врахувати сумарний ефект складно, бо європейська практика показує, що розвиток велоінфраструктури сприяє: 1) заощадженню медичного бюджету міста, бо ж люди, що регулярно виконують помірні фізичні вправи, менше хворіють; 2) розвитку малого бізнесу і збільшенню податкових надходжень; 3) підвищує безпеку руху і зменшує кількість ДТП, особливо важких тощо.

Які проблеми вирішує створення веломережі в місті?

Наявність безпечної велоінфраструктури перетворює велосипед на альтернативний вид транспорту для жителів міста.

Значна частина вулиць Києва і транспортних маршрутів є перевантаженими вже зараз, тож якщо навіть невелика частина людей обере велосипед, це дозволить дещо розвантажити вулиці, громадський транспорт, вирішити проблему з нестачею паркомісць, покращити екологічну ситуацію в місті (особливо у центрі), бо у Києві до 84% забруднення повітря йде від автотранспорту.

Звісно, це не значить, що дороги і транспорт не розвиватимуться. Але гармонічний розвиток всіх видів транспорту принесе користь всім. Практика показує, що навіть у містах-мультимільйонерах при грамотно влаштованій інфраструктурі час у дорозі велосипедом може становити лише близько 30 хвилин. Мешканцям багатьох районів Києва сьогодні можна лише про це мріяти, незалежно від вибору способу пересування.

Хіба Київ придатний для пересування велосипедом?

Київські пагорби, відстані, клімат, безумовно, грають свою роль як несприятливі для велосипедистів фактори. Тому вони враховані у велоконцепції також.

Проблема з пагорбами і відстанями вирішується дуже просто. По-перше, концепція не передбачає, що всі кияни повинні будуть сідати на велосипед, навпаки – головна ідея полягає в тому, щоб у кожного завжди була альтернатива. Але проведені дослідження показують, що більше половини всіх поїздок у місті здійснюється на відстані до 8 км.

На таких відстанях велосипед у всіх відношеннях є найвигіднішим транспортним засобом. Саме тому передбачається, що частину цих поїздок можна буде робити саме на велосипеді.

По-друге, частина районів Києва є пласкою або ж з цілком прийнятними підвищеннями. Наприклад, весь лівий берег, Поділ, Оболонь та деякі інші райони.

По-третє, для велосипедистів, шлях яких все ж передбачає подолання таких перешкод, велоконцепція пропонує розробку інтеграції з громадським транспортом: можливість провозити велосипед у транспорті за певних умов, а також створення мережі перехоплювальних велопарковок біля завантажених транспортних вузлів. Таким чином, це створює можливість долати на велосипеді принаймні частину відстані і робити меншу кількість пересадок.

Щодо клімату, то основною проблемою є не низька температура чи кількість опадів. Такі визнані велостолиці, світу як Копенгаген, Амстердам, Лондон, Стокгольм мають подібні до Києва погодні умови взимку.

Що справді є проблемою – то це стан доріг взимку. Навіть частина водіїв залишає машини на зиму в гаражі, не маючи бажання мати справу з зимовою гумою, ТО та іншими сезонними особливостями. Що вже казати по велосипедистів, які опиняються затиснутими на дорогах через нечищені узбіччя та калюжі. Хоча вже й зараз їздити на велосипеді взимку можливо

Хто буде відповідальний за велоінфраструктуру в Києві?

Велоконцепція передбачає створення спеціального відділу в структурі КМДА, який займатиметься розвитком, моніторингом та належним утриманням велоінфраструктури. Це дасть змогу зробити її зручною у будь-яку пору року.

На якій стадії велоконцепція зараз?

Наразі опубліковано 2 перших розділи велоконцепції ("Обґрунтування розробки велоконцепції" та "План дій з реалізації велоконцепції"). Ознайомитись з ними можна тут: перший та другий.

У цих розділах ідеться про те, що дасть розробка велоконцепції місту (стисло я написав про це вище), а також про конкретний поетапний план побудови інфраструктури, наведено визначення та вимоги до побудови цих шляхів, передбачено заходи з промоції велосипеду як транспортного засобу, наведено посилання на посібники та дослідження, результати яких потрібно враховувати при плануванні.

Принципами побудови інфраструктури мають стати прямолінійсть (велошляхи, за можливістю, мають стати найкоротшим способом попасти з точки А в точку Б), цілісність (всі маршрути мають бути між собою зв’язаними, для створення цілісної веломережі) та безпека як для велосипедистів, так і для інших учасників дорожнього руху. 

 

Для досягнення цих цілей, запропоновано зміни до Правил дорожнього руху, держстандартів та інших нормативних документів.

Чи можна долучитися до створення велоконцепції?

Так, висловлюйте свої думки та пропозиції! Обговорення другого розділу триватиме до 10 березня, тому якщо вам є що сказати, пишіть на veloinfrastruktura@gmail.com, усі листи буде обов’язково опрацьовано. Постійне обговорення триває також у facebook.

 

Богдан Лепявко, голова Асоціації велосипедистів Києва

powered by lun.ua