Диявол криється в ДПТалях

23.02.2017  08:13 __ Єгор Недашківський

Щороку в Києві будується в середньому 1 мільйон метрів квадратних житла, однак левова частка цих будівництв відбувається самовільно, тобто без законних на це підстав.

Частина недобросовісних забудовників має проблеми з дозвільною документацією на  будівельні роботи, інша частина має проблеми з правовстановлюючими документами на землю, інші – з містобудівними умовами та обмеженнями, пайовою участю, а деякі з усім цим у комплексі.

Утім, більшості недобросовісних забудовників все ж таки вдається реалізувати свої напівлегальні проекти, що неабияк спотворює столицю, робить Київ естетично непривабливим, позбавленим містобудівної концепції містом.

Як це їм вдається?

Одним з найбільш популярних на сьогодні механізмів легалізації незаконних забудов є прийняття детального плану територій (ДПТ).

Варто зауважити, що ДПТ – це документ, який деталізує (уточнює) Генеральний план та повинен відповідати йому. Загалом цей інструмент є досить ефективним та в цілому має позитивний вплив на містобудівну ситуацію, якщо використовувати його в рамках, що встановленні законодавчими актами та не порушувати послідовність затвердження основної містобудівної документації.

Але як відомо, диявол криється в деталях, і при більш детальному вивчені окремих ДПТ стає очевидним, що влада та забудовники використовують ДПТ і для легалізації незаконно зведених новобудов. Більше того за допомогою цього механізму вони отримують можливість для будівництва там, де раніше це було заборонено Генеральним планом.

Отже, завдання ДПТ – уточнити Генеральний план та забезпечити гармонійний (сталий) розвиток міста. Однак, перед ДПТ інколи ставлять і інші завдання.

У 2016 році у Києві було затверджено близько десяти ДПТ, в розробці перебувало декілька десятків. Проекти ДПТ, що знаходяться в розробці, громада має можливість побачити на етапі "громадських слухань". Саме таким чином до нас потрапив проект ДПТ в межах вулиць Саперно-Слобідської та Проспекту Науки у Голосіївському районі. 

Згідно з даним проектом ДПТ, за адресою вулиця Академіка Писаржевського, 8 передбачається будівництво 9 багатоповерхових житлових будинків, а не зелені насадження загального користування, як це визначено Генеральним планом міста Києва. 

ДПТ. Натистіть, щоб збільшити
Генплан. Натистіть, щоб збільшити

Таким чином, даний ДПТ суперечить чинному Генеральному плану, як документу вищого рівня. Ссылка

Однак, як з’ясувалося, за даною адресою станом на вересень  2016 року УЖЕ було збудовано два десятиповерхових будинки. Усе попри те, що за Генпланом на цій земельні ділянці передбачені зелені насадження. 

 

Ще пізніше з’ясувалося, що забудовник почав зводити висотку незаконно: ділянка під висотками була взята в оренду забудовником у Київради в липні 2016 року. Враховуючи те, що на вересень 2016 року по даному проекту вже було збудовано 2 десятиповерхові будинки, можемо прийти до висновку, що будівництво почалося коли забудовник не мав навіть права користуватися даною земельною ділянкою.

Крім того, законодавством заборонено відчужувати землю під будівництво, якщо на цій території нема затвердженого ДПТ (як документу, що уточнює Генплан) або зонінґу. Тому цільове використання даної земельної ділянки – для експлуатації та обслуговування наявних будівель, але ніяк не нового будівництва.

Варто мати на увазі, що згідно з нормами чинного законодавства, даний договір оренди земельної ділянки може бути розірваний, адже орендар використовує її у спосіб, що не передбачений договором.

Таким чином, забудова даної земельної ділянки неможлива з вищезазначених причин: 1. цільове призначення під обслуговування, а не будівництво, 2. за Генеральним планом дана земельна ділянка є зеленою зоною.

Більше того, стає очевидно, що дане будівництво має й інші значні порушення.

В офісі продажів забудовника надають лише копію декларації про початок виконання будівельних робіт. Однак, на офіційному веб-сайті містобудівного моніторингу КМДА відсутня будь-яка інформація, що за дане будівництво відбувається на основі відповідної дозвільної документації.

Також для повного розуміння завдань, які ставляться перед прийняттям цього ДПТ, варто звернути увагу, хто виступає інвестором даного проекту ДПТ. Ним виступає сам забудовник. 

 

Це підтверджує те, що ДПТ в цій ситуації, який суперечить Генеральному плану Києва, виступає лобістським знаряддям для легалізації незаконного будівництва. У разі затвердження Київрадою даного ДПТ, він має усі шанси бути скасованим у суді.

Але разом з цим затвердження такого ДПТ може слугувати "зеленим світлом" для недобросовісних забудовників: будуйте всупереч Генплану міста, цільовому призначенню земельної ділянки, без дозволу на будівництво, а потім шляхом прийняття ДПТ це все діло узаконимо.

Тож прийняття подібних проектів ДПТ – це зневага й ігнорування закону. А також причина містобудівного хаосу у столиці.

 

Єгор Недашківський, керівник юридичного департаменту фракції "Об'єднання "Самопоміч" у Київраді, Євген Третяк, юрист фракції "Об'єднання "Самопоміч" у Київраді

powered by lun.ua