Громада Києва стає все більш активною і відповідальною, а тому потребує ефективних механізмів реального впливу на життя міста.
За Європейською Хартією місцевого самоврядування (ратифікована Україною у 1997) регулювання та управління публічними справами в інтересах місцевого населення здійснюється місцевими радами, які обираються відповідною громадою.
Однак, місцеві ради на рівні районів Києва (райради) досі не відновлені з часу їх ліквідації при режимі Януковича, а 120 депутатів Київради фізично не можуть вирішувати всі питання багатомільйонного Києва.
При цьому проблеми, що турбують киян, виникають ледь не щодня і постає необхідність у перегляді та реформуванні чинних інструментів місцевої партисипативної демократії – безпосередньої участі населення у вирішенні питань місцевого значення.
Найбільш популярною серед киян є на разі спроба вирішувати питання шляхом Електронних петицій. Однак, незважаючи на зручність цього інструменту, його дієвість викликає певні сумніви.
Більшість петицій стосуються загальних проблемних питань, що потребують комплексного вирішення (наприклад як успішні петиції: "Унеможливити знищення історичних пам’яток в місті Києві", "Нічні маршрути по місту Києву") і корисні передусім тим, що дають київській владі розуміння, що найбільше турбує киян і в яких напрямках необхідно працювати.
У той же час, петиції мають скоріше консультативний характер, бо хоч і повинні розглядатись в особливому порядку, однак конкретні проекти рішень/законопроекти розробляються лише, якщо це буде визнано чиновниками за доцільне.
На відміну від цього, більш потужним та ефективним є інструмент Місцевих ініціатив, який являється традиційним механізмом місцевої демократії участі, передбаченим на рівні законодавства України.
Місцева ініціатива – це право громади ініціювати розгляд у раді (в нашому випадку – Київраді) будь-якого питання місцевого значення.
Таким чином, якщо до Верховної Ради України громадяни законопроект внести не мають змоги, то до місцевої ради, зокрема і Київської міської ради, кияни можуть внести проект рішення саме за допомогою механізму Місцевих ініціатив.
З цього виходить, що місцеві ініціативи є, мабуть, найпотужнішим та найдієвішим інструментом місцевої демократії. У той же час, використовувати його треба виважено (у разі, якщо місцева влада дійсно не дослуховується до громади), не перебираючи на себе функції місцевої ради та її депутатів.
До того ж, на відміну від петиції, місцева ініціатива має стосуватись конкретного питання, а її підготовка (особливо якщо вона оформлюється у вигляді Проекту рішення Київради) потребує більшого часу та відповідного юридичного оформлення.
Варто зазначити, що у зв’язку з останніми змінами місцеві ініціативи мають стати ще ефективнішим інструментом місцевої демократії в Києві. Так, 8 грудня 2016 року Київрадою було затверджено новий Порядок внесення та розгляду місцевих ініціатив в Києві.
Процедура, що передбачена новим Порядком, була суттєво реформована і тепер є більш простою, чіткою та ефективною.
Так, завдяки його нововведенням кожна місцева ініціатива чи то підготовлена самою громадою одразу, чи то після її доопрацювання з депутатами профільної комісії Київради, зрештою виходить на розгляд Київради у вигляді конкретного проекту рішення (тобто як і всі інші питання), за який депутатам залишається лише проголосувати.
Такі нововведення мають позитивно вплинути на ефективність місцевих ініціатив як одного з найпотужніших механізмів місцевого самоврядування та на їх реальне виконання.
Для прикладу можна навести місцеву ініціативу щодо будівництва ТРЦ на "Героїв Дніпра". Місцеві жителі, які були невдоволені будівництвом ТРЦ зібрали підписи і подали місцеву ініціативу для припинення будівництва, при цьому разом із цією пропозицією було подано проект рішення Київради про скасування містобудівних умов та обмежень на це будівництво.
Наразі відповідна ініціатива разом з проектом рішення буде розглядатись Київрадою в загальному порядку.
І електронні петиції, і традиційні механізми місцевої демократії, як місцеві ініціативи, є важливими інструментами участі громади в прийнятті рішень місцевого значення.
У той же час, вони мають певні відмінності, з огляду на які я б охарактеризувала їх як:
- Електронна петиція – загальна декларація про проблему й привернення уваги до неї з можливими пропозиціями вирішення (має більш консультативний характер).
- Місцева ініціатива – реальні юридичні конструкції вирішення конкретної проблеми (має імперативний характер і відтепер у обов’язковому порядку виноситься на розгляд Київради у вигляді готового проекту рішення ради).
Ярослава Тхоревська, юрист-нормопроектувальник фракції "Об’єднання "Самопоміч" у Київраді
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |