Частина 2. Приречені на знищення
Частину першу читайте ТУТ
Україна у спадок з радянських часів отримала понад 142 тисячі пам’яток, однак до держреєстру чомусь занесені лише 3,5 % від загальної кількості – лише 5 тисяч об’єктів. Решта кинута державою напризволяще.
У Києві ситуація з обліком більш ніж критична.
Із 12 тисяч об’єктів культурної спадщини, які колись вважалися такими, органам їх охорони зараз відомо лише 3 566. А до реєстру занесено ще менше – 2 237, тобто менше 19 % загальної кількості всіх об’єктів.
Немає жодного пояснення, чому не отримали статус пам’яток та не потрапили до реєстру (а це автоматично означає, що опинилися на межі знищення) такі перлини країни, як Маріїнський палац, Кловський палац та безліч інших унікальних історичних споруд.
До того ж реєстрів пам’яток є декілька. І всі вони під грифом "секретно", тому простежити, що там є, а чого вже немає або ніколи не було, не можуть навіть чиновники. Вони, виявляється, користуються якимось "зведеним робочим переліком".
Пам’ятки не заносяться до реєстру з певним інтересом: не внесену до реєстру стародавню будівлю, яка має велику архітектурну або історичну цінність, можна і знести, і "реконструювати" у багатоповерховий монстр, отримавши величезні прибутки.
Сьогодні у переліку приречених на знищення найближчим часом, перебувають сотні об’єктів культурної спадщини.
Два десятки з них ми можемо не побачити вже завтра.
1. Пивний завод Ріхтера 1895 року на вулиці Кирилівській (Фрунзе), 35 та 41.
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний №201
Фото archdesignfoto.com |
Унікальний комплекс у стилі "промисловий модерн" свідомо доводиться до руйнування недобросовісним власником і наразі виставлений на продаж.
Міністерство культури України розглядає питання щодо винесення цієї пам’ятки місцевого значення з реєстру.
Відповідно до протиправно створених детальних планів територій зазначену зону планується відвести під будівництво багатоповерхівок та торгово-розважальних центрів, що знищить або спотворить пам’ятку. Поряд вже встановлені будівельні паркани.
2. Садиба Терещенків на бульварі Шевченка, 34.
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний №110
Найкрасивіша садиба, яка завжди була візитівкою Києва. Свого часу розташовувалися генеральне секретарство шляхів сполучення УЦР і УНР, Міністерства шляхів сполучення УНР і Української Держави. Тут було обрано Директорію УНР.
Незважаючи на статус пам’ятки, унікальний будинок та флігель (статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини) перебувають у критично аварійному стані, свідомо доводяться до руйнування недобросовісним власником ВАТ "Центрелеватормлинбуд" з метою їх подальшого знесення й забудови території багатоповерхівкою.
З достовірних джерел стало відомо, що представники зазначеного підприємства нещодавно намагалися отримати довідку щодо відсутності цінності даного будинку.
Управління охорони культурної спадщини в наприкінці квітня 2016 року оглянуло садибу, склало відповідний акт щодо її катастрофічного стану та зобов’язало ВАТ "Центрелеватормлинбуд" до 22 червня 2016 року укласти охоронний договір та привести будівлю до належного стану.
ВАТ "Центрелеватормлинбуд" охоронний договір уклало, але навіть і не думає щось виконувати.
Автор вкотре звернулася до всіх установ з вимогою вжити належні заходи для порятунку пам’ятки та притягнення до відповідальності недобросовісного власника.
Крім того, праворуч від пам’ятки, за адресою бульвар Т. Шевченка, 32 та 32а, вже встановлено паркан та заплановано протиправне будівництво чергового багатоповерхового офісно-готельного комплексу з підземним паркінгом (садиба Терещенків через свій аварійний стан цього точно не витримає!).
Дозволи забудовнику дала ДАБІ у 2013 році, однак копії цих документів, згідно з відповіддю на запит, надіслати для йознайомленні "не вбачається можливим".
3. "Будинок із зміями та каштанами" на вулиці Житомирській, 32.
Статус: пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення, охоронний № 316-Кв.
Фото eveningkiev.com |
Незважаючи на статус пам’ятки архітектури, унікальний будинок перебуває у критично аварійному стані, свідомо доводиться до руйнування власником ТОВ "Акваплаз".
Підприємство з 2010 року ухилялося від виконання охоронного договору й сплати штрафу у розмірі 170 000 гривень, постійно й наполегливо зверталося до Київради з клопотанням заволодіти земельною ділянкою, без якої не зможе здійснити так звану "реконструкцію".
Зазначене питання завдяки потужному лобі упродовж 2 останніх років виносилося на розгляд комісій та сесії Київради, де автор постійно ініціювала його зняття й відмову.
Нині будинок виставлений на продаж, потенційних покупців запевняють, що можна буде без проблем збільшити його теперішню площу.
У 2016 році нам теж вдалося заблокувати винесення позитивного для забудовника рішення комісіями Київради. Тому зараз мета власника полягає у позбавленні пам’ятки охоронного статусу, над чим він успішно працює, безкарно доруйновуючи садибу.
Керівник ТОВ "Акваплаз" з метою заволодіння землею під будинком нахабно бреше депутатам на засіданні земельній комісії Київради
4. Особняк авторства архітектора І. Ніколаєва 1902 року, колишній поліцейський осередок, на вулиці Січових стрільців (Артема), 91.
Статус: відсутній
Фото SkyscraperCity |
Цей будинок підпалили у 2015році, однак пожежу не розслідували належним чином. Як і інші історичні будинки він свідомо доводиться до руйнування з метою знесення та забудови його території.
Цікаво, що зазначений будинок розташований поруч з прокуратурою Шевченківського району, яка, незважаючи на численні звернення, повністю заплющує очі на злочинне руйнування унікального архітектурного об’єкту.
Керівництво міста та Управління охорони культурної спадщини також з незрозумілих причин ігнорують усі вимоги щодо негайного присвоєння особняку статусу щойно виявленого об’єкта культурної спадщини та подання його на включення до державного реєстру.
5. Стародавній будинок по вулиці Гоголівській, 32.
Статус: відсутній
Фото interesniy-kiev.livejournal.com |
У 2012 році цю будівлю протиправно позбавили статусу пам’ятки й винесли з державного реєстру.
Будинок відселений, свідомо доводиться до руйнування.
Повернути протиправно відібраний статус пам’яткоохоронні органи відповідно до наданих ними відповідей не вбачають за можливе: все давно домовлено, чекають лише зручного моменту для знесення.
6. "Будинок Сікорського" на вулиці Ярославів Вал, 15
Статус: пам’ятка історії місцевого значення
Фото gk-bank.livejournal.com |
Будинок відповідно до акту від 2014 року перебував у незадовільному, напіваварійному стані. Зараз його стан погіршився до аварійного. Недобросовісним власником, який має бути притягнутий до кримінальної відповідальності, є Міністерство оборони України.
Охоронний договір, передбачений чинним законодавством, відсутній. Ймовірно, чекають на зняття охоронного статусу й передачі "інвестору" на "реконструкцію".
7. Стародавній особняк у стилі "неокласицизм" 1892 року на вулиці Ярославів Вал, 18.
Статус: пам’ятка місцевого значення
Фото автора |
У березні 2016 року власник ДП "Розвиток" виставив пам’ятку на продаж. Нині у будівлі протиправно вибиті внутрішні стіни, у т.ч. несучі конструкції.
Унікальний будинок свідомо доведений до аварійного стану та продовжує руйнуватися з метою визнання непридатним для реставрації та подальшим знесенням.
Не так давно з’явилися зачинені на замок ворота у внутрішній двір будинку, щоб кияни раптово не побачили, як нищать пам’ятку місцевого значення. Певно, бажають, щоб вона "впала сама" як на Хмельницького, 12-14.
Охоронний договір, укладений у 2014 році, не виконується.
8. Прибутковий будинок 1914-1915 років (архітектор В. Риков) на вулиці Івана Франка, 17 А,Б,В
Статус: щойно виявлений об'єкт культурної спадщини
Фото mik-kiev.livejournal.com |
Відселений, на "реконструкції" з 1994 року, свідомо доводиться до руйнування.
Цікаво, що зазначений будинок знаходиться впритул до Міністерства культури України, яке впродовж років спокійно спостерігає за його знищенням.
9-10 "Мереживний будинок Брадтмана" поч. XX ст. по вулиці Б. Хмельницького, 10 та Прибутковий будинок XIX ст. по вулиці Б. Хмельницького, 12-14
Статус: пам’ятка історії, архітектури і містобудування місцевого значення, охоронний №635-Кв
Мереживний будинок. Фото lun.uа |
Ці два унікальних історичних будинки, за задумом злочинців, мають зникнути. Будинок по Б. Хмельницького, 10 пережив 4 підпали (останній у 2015 році, який, як і попередні, не розслідували належним чином).
Пам’ятка по вул. Б. Хмельницького, 12-14 у 2015році була за корупційною схемою передана з комунальної власності до фіктивно створеного ОСББ, свідомо доводилася до руйнування шляхом трощення стін та обвалилася у лютому 2016 року, забравши життя 2 людей.
Вид на будинок на вулиці Хмельницького, 12-14. Фото uk.wikipedia.org |
Автор у липні 2016 р отримала чергову відписку прокуратури, з якої можна зробити висновок, що кримінальна справа взагалі не розслідується.
Цікаво, що ці два об’єкта культурної спадщини знаходиться між Шевченківською РДА та Київською адміністрацією, яких, певно, влаштовує їх знищення.
11. Стародавній особняк роботи відомих київських архітекторів В. Ніколаєва, О. Шварценберга та С. Рикачова по вулиці Грушевського, 4 Б
Статус: пам'ятка місцевого значення
Фото gk-bank.livejournal.com |
Будинок становить величезну цінність, як приклад ранньої забудови вулиці Грушевського поблизу вулиці Хрещатик, яка майже не збереглася, має унікальний внутрішній дворик.
Фото gk-bank.livejournal.com |
Завдяки системі сходів будинок є своєрідною з’єднувальною ланкою між вулицями Грушевського та Хрещатиком і горою, на якій стоїть колишній Інститут шляхетних дівчат.
Також цей будинок є прикладом багатоетапної дореволюційної забудови Києва: проект належить відомому київському архітектору В. Ніколаєву. Але у формуванні сучасного об'єму будинку брали участь і інші київські архітектори – О. Шварценберг та С. Рикачов.
Зазначена пам'ятка є останньою будівлею в садибі відомих київських підприємців Бонадурерів, які були підданими Швейцарії.
Вже є забудовник-"інвестор" (ТОВ "Грааль" наближене до Табачника), який з 2009 року довів пам’ятку до аварійного стану, а тепер бажає винести пам'ятку з державного реєстру, щоб перебудувати її на багатоповерхівку.
ТОВ "Грааль" нібито домовилося з ким потрібно, оскільки на Мінкульт вже два рази виносили питання щодо виключення цієї пам'ятки із державного реєстру.
Коли науково-методична рада обговорювала питання щодо її подальшої долі, низка інститутів намагалася довести, що будівля не має цінності та її потрібно віддати ТОВ "Грааль". Скоро унікальна садиба "впаде сама"…
12. Стародавній особняк у стилі "ренесанс" 1903 року по вулиці Дмитрівській, 52
Статус: пам’ятка архітектури та містобудуваннямісцевого значення
Фото uk.wikipedia.org |
Київська влада знов дивним чином не в курсі, хто є власником/користувачем будинку, доведеним до аварійного стану. Але землекористувачем поки що є Шевченківська райдержадміністрація.
Охоронний договір, передбачений чинним законодавством, відсутній.
До аварійного стану пам’ятку довело ТОВ "Консоль ЛТД", яке у 1999 році розпочало спорудження по сусідству по вулиці Дмитрівській, 46-56, А, Б, В комплексу багатоповерхівок.
Жодної відповідальності ТОВ "Консоль ЛТД" за свій злочин не понесло.
Крім того, воно збиралося відселити мешканців із пошкодженого будинку нібито за свій рахунок на умовах передачі підприємству аварійного будинку та земельної ділянки під ним під нову забудову.
13. Будинок Багговута XIXст. на вулиці Багговутівській, 16
Статус: щойно виявлений об’єкт культурної спадщини
Фото wikimapia.org |
Вулиця, названа на честь Багговута, скоро залишиться без будинку цього відомого військового діяча та мецената.
Обурює, що про цей унікальний об’єкт культурної спадщини київській владі та правоохоронним органам, незважаючи на численні депутатські звернення, запити та скарги з вимогою повернути його до державної/комунальної власності, нічого не відомо.
Вони не знають та не хочуть знати навіть, хто є недобросовісним власником, якого вже давно треба притягнути до кримінальної відповідальності.
За даними автора, власником будинку нібито був чи досі є "Брокбізнесбанк". Охоронний договір, передбачений чинним законодавством, відсутній.
14. Прибутковий будинок XIXст. чернігівського купця Вертипороха на вулиці Межигірській, 33/19
Статус: щойно виявлений об’єкт культурної спадщини
Фото wikimapia.org |
Абсолютно унікальний будинок, який пережив низку підпалів, не лише свідомо доведений до аварійного стану, а майже остаточно знищений його власником ТОВ "Подол інвест", у користуванні якого також знаходиться і земельна ділянка.
Злочинці продовжують руйнувати об’єкт культурної спадщини, паралельно шукаючи зацікавлених покупців.
Дуже дивно виглядає ситуація, коли при наявності охоронного договору, укладеного у 2012 році, київська влада не застосовує жодних заходів впливу для порятунку "перлини Подолу", а поліція продовжує ігнорувати заяви про злочин.
15. Особняк 1874-1875 років на вулиці Волоській/Іллінській, 5/14
Статус: пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення охоронний №623-Кв
Фото lic.net.ua |
Унікальна садиба свідомо доводиться до руйнування власниками ТОВ "Подол Бізнес" та ЗАТ "Українські сателітарні системи". Зробити це зовсім не важко, оскільки землекористувачем є ТОВ "Подол Бізнес". А от охоронні договори, які не виконуються, укладено з ЗАТ "Українські сателітарні системи" у 2006 та 2008 році.
16. Садиба купця Самофалова 1871-72 років на вулиці Волоській/Борисоглібській, 2/21/19 Б, Ж
Статус: щойно виявлений об’єкт культурної спадщини
Фото dostup.pravda.com.ua |
Унікальна садиба свідомо доводилася до руйнування ТОВ "ПромЕкспо" (яке, навіть, зареєстровано за цією адресою, ЄДРПОУ 30266242, керівник Кушнір Микола Пилипович), поки у 2012 році не була викуплена містом за понад 1 мільйон грвиень.
Недобросовісний власник не поніс жодної відповідальності за свої протиправні дії, крім того, чомусь і досі володіє земельною ділянкою під будинком.
У 2015 році київська влада виділила 814 тисяч гривень на консервацію зазначеного об’єкта культурної спадщини, який перебував на балансі Управління охорони культурної спадщини.
Але дивним чином в аварійному будинку у травні 2016 року було зареєстровано ОСББ "Волоська", яке не менш дивним чином стало балансоутримувачем будівлі.
Переконана, що почала реалізовуватися чергова схема (аналогічна тій, що була щодо будинку по вулиці Хмельницького, 12-14), коли будинок з комунальної власності протиправно передається на баланс фіктивно утвореного ОСББ, яке його остаточно знищує й забудовує територію.
Охоронний договір, передбачений чинним законодавством, відсутній. При цьому у реєстрі зазначені відомості щодо реконструкції будинку у 2000 році, яка є фіктивною.
17. Історичний житловий будинок, 1819 року по вулиці Боричів Тік, 23/3
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення охоронний №274
Фото wikimapia.org |
Будинок має величезну цінність як характерний зразок забудови Подолу після пожежі 1811 року.
Київська влада знов дивним чином не в курсі, хто є власником/користувачем будинку, але землекористувачем є Лосєва Галина Іванівна (нібито наближена до родини Калетників), яка скоро абсолютно безкарно на місці унікальної пам’ятки, доведеної до критично аварійного стану, побудує чергову сучасну споруду.
Охоронний договір, передбачений чинним законодавством, відсутній.
18. Будівля із садиби графині Сорокиної, де мешкав легендарний Вікентій Хвойка на вулиці Братській, 1/9
Статус: пам’ятка історії національного значення
Фото wikimapia.org |
Статус пам’ятки національного значення та її розташування на території державного історико-культурного заповідника "Давній Київ" та на території пам’ятки археології "Культурний шар Подолу" аж ніяк не завадив депутатам Київради VII скликання у минулому році проголосувати за реконструкцію цього унікального будинку 1893 року (зі спорудженням багаторівневого паркінгу (!).
Зараз власник ТОВ "Колумбус", який зрозуміло як заволодів будинком під час правління Януковича, проходить процес узгодження всіх необхідних документів, що, вірогідно, закінчиться знищенням або спотворенням пам’ятки національного значення.
19. Садиба купця Новікова, споруджена за проектом М. Казанського у 1893 році по вулиці Верхній Вал, 28/12
Статус: щойно виявлений об’єкт культурної спадщини
Фото lic.net.ua |
Якщо цю прекрасну садибу, виконану у дусі "київського ренесансу" з кутовою баштою, досі не спіткала доля її сусідки навпроти (яку перетворили на #МонстрНа Подолі") – це лише завдяки тому, що на неї з 2012 року накладений арешт прокуратурою Шевченківського району через податкову заборгованість орендаря у розмірі приблизно 180 мільйонів гривень.
Недобросовісним орендарем є АТЗТ "Консул", яке фактично знищує будівлю та ще примудрилося захопити в оренду земельну ділянку під будинком "для здійснення будівництва (реконструкції)" чергового торгово-офісного центру.
Необхідно зазначити, що за даними Департаменту культури, у 2015 році садиба перебувала на балансі Департаменту комунальній власності КМДА, а АТЗТ "Консул" було орендарем.
Зараз АТЗТ "Консул" намагається заволодіти всім майном в процесі власного банкрутства.
Охоронний договір відсутній. І тут лише питання часу, коли Мінкульт з Департаментом культури КМДА позбавлять і цей об’єкт культурної спадщини охоронного статусу (за схемою, застосованою нещодавно до "Будинку з ромашками") та знищать.
Незадовільний акт стану будинку, складений ДІАЗ "Стародавній Київ" у 2015 році, лише це підтверджує.
20. "Будинок Крістера" на вулиці Осиповського, 2
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний №967-Кв
Фото wikimapia.org |
Від відомої "Крістерової гірки" з цінними породами дерев майже нічого не залишилося, а унікальну садибу київського мецената Крістера, де часто гостював Т.Шевченко, вже майже остаточно зруйновано слідом за його неперевершеним садом та оранжереями, на місці яких протиправно виник черговий житловий комплекс.
Будинок 1880 року розташований на території з обмеженим доступом та на балансі "Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України", який приховує, що розібрана у грудні 2011 року садиба Крістерів ніколи вже не буде відновлена згідно з архівним планом, як це обіцяли громаді.
У грудні 2011 року будинок Крістера розібрали. Фото serj-32.livejournal.com |
У 2015 році автор з’ясувала, що унікальні різьблені деталі конструкцій, які були демонтовані, зникли. Заступник директора стверджував, що вони зберігаються у проектанта Юрченка, а Юрченко, запевняв, що вони в гаражі у заступника директора. А виявилося, що вони взагалі відсутні.
Понад 700 000 гривень бюджетних коштів, виділених на проект відновлення садиби Крістера, також зникли в невідомому напряму: платникам податків 120 000 гривень коштувала фотозйомка, 299 000 – проект, а 299 000 нібито підготовка до відновлення…
Відносно кожного з перелічених об’єктів я зверталася з відповідними заявами до правоохоронних органів з вимогою притягнути недобросовісних власників до кримінальної відповідальності за ст.298 ККУ, а також до київської влади – негайно розпочати процедуру відчуження будинків до комунальної власності та їх негайного порятунку.
Вдалося порушити лише декілька кримінальних справ, які належним чином не розслідуються.
На жаль, якщо у нашому місті щось знищується, то лише тому, що це комусь дуже потрібно…
Охоронні території
Не можна оминути найдавніші у світі місця, які розташовані на території Києва і мають величезне історичне, археологічне та культурне значення для всього людства, але всупереч чинному законодавству та статусу об’єкта культурної спадщини (у т.ч. національного значення), нахабно забудовуються при повній бездіяльності державної та київської влади, а особливо правоохоронних органів.
Ми продовжуємо втрачати національний державний заповідник "Стародавній Київ", комплексну пам’ятку містобудування "Замкова гора – Андріївський узвіз", "Смородинський археологічний комплекс IV-III тис. до н.е., II-V ст. н.е", гори Юрковицю (Хоревицю) та Щекавицю, на яких було засновано Київ, "Дніпровські острови" тощо.
Саме про ці унікальні території, які безжально знищуються, і піде мова у наступній публікації.
Чи є можливість порятунку?
Для того, щоб покласти край будівельному свавіллю та знищенню історичного обличчя Києва, має бути політична воля та принципова позиція щодо обов’язкової відповідальності за будь-які протиправні дії.
Тут треба дотриматися лише кількох правил:
- Усе протиправно знесене має бути відбудоване за рахунок правопорушника.
- Усе протиправно побудоване має бути знесене також за рахунок правопорушника.
- Усі об’єкти, які доведені до незадовільного/аварійного стану повинні бути повернуті до комунальної власності з подальшим застосуванням комплексу заходів щодо їх порятунку й збереження, а недобросовісні власники/користувачі – притягнуті до кримінальної відповідальності та компенсувати збитки київській громаді.
На жаль, поки не будуть запроваджені реальні реформи у правоохоронній та судовій площині, жодні системні зміни неможливі.
Надія залишається лише на порятунок окремих об’єктів шляхом надання максимального розголосу ситуації й створення великого суспільного резонансу.
Олена Терещенко (Єскіна), громадський діяч, правозахисник, депутат Київради VII скликання