Боротьба за ліс під Києвом: перша перемога

25.01.2017  12:00 __ Валентина Аксьонова

Нездорова ситуація в селі Петропавлівська Борщагівка з забудовою і знищенням зелених насаджень урвала терпець місцевим мешканцям. Громада повстала, вирішила воювати за правду і пішла до суду.

8 листопада 2016 року люди отримали перемогу – суд у першій інстанції скасував чинний Генплан населеного пункту, яким задумали перетворити колись квітуче і екологічно чисте село на бетонні джунглі. 

Петропалівсько-Борщагівська сільрада подала апеляцію.

Однак 24 січня 2017 року Київський апеляційний адміністративний суд також став на бік громади – апеляційну скаргу не задовольнив.

Орган місцевого самоврядування роками вводив в оману місцевих мешканців. Громада навіть не знала, що сільрада у 2012 році ухвалила Генеральний план. Більше того мешканці не відали, що зображено на містобудівній документації насправді, бо сільрада усіляко приховувала реальну схему, показуючи  фіктивну план-схему для замилювання очей.

Пізніше виявилося, що сільрада вносила зміни до Генплану на свій розсуд "заднім числом" і мала купу "робочих" генеральних планів. Остаточну версію документу,  вдалося отримати лише через численні запити та тиск громадськості. Його опублікували на сайті сільради тільки завдяки зверненню до омбудсмена.

Занурюючись усе глибше в містобудівні перипетії з незаконними забудовами, думаю, що ми і тепер, після суду, достеменно не знаємо, який же він насправді той міфічний Генеральний план села Петропавлівська Борщагівка? Генплан одного з найбагатших сіл України, з дуже дорогою землею та ідеальним місцем розташування на західному порозі столиці.

Тут голова сільради примудрився упродовж 34 років всидіти в кріслі та ще й не дав Києву зробити село своїм мікрорайоном. За той час несказанно озолотився, звичайно.

Коли громада нарешті отримала Генплан від сільради, побачене просто шокувало.  Генплан виявився катастрофою для села, для флори і фауни всієї цієї території.

Цей містобудівний документ передбачає повне знищення урочища Вумівський ліс – замість дерев тут має вирости тринадцять багатоповерхівок заввишки від 10 до 18 поверхів.

Річку Нивки пропонують загнати у трубу, а її заплави засипати заради будівництва льодової арени з розважальними комплексами.

На генеральному плані не передбачено, ні збереження існуючих зелених насаджень, ні створення нових зелених зон. Це при тому, що норма зелених насаджень загального користування для населеного пункту з таким населенням як Петропавлівська Борщагівка нині становить 25 га (населення Петропавлівки  вже близько 22 тисяч людей).

У Генплані відсутнє зонування. Поверховість в селі подекуди досягатиме 20 поверхів, тоді як рекомендована до генплану максимальна поверховість в сільській місцевості дозволена управлінням Держслужби з надзвичайних ситуацій у Київській області – 9 поверхів.

Так само не більше як 9-поверхівку може витримати існуюча каналізаційно-водопровідна мережа села. Загалом же у сільській місцевості не рекомендовано будівництво вище 9 метрів (три поверхи плюс мансарда).

Ущільнення будівництва, забудова зелених зон та збільшення поверховості призведе до збільшення кількості населення, а відтак збільшення автомобілів, сміття та каналізаційних відходів. Це призведе до екологічної катастрофи в районі.

Напередодні суду громада села Петропавлівської Борщагівки спільно з Національним Еклогічним центром України (НЕЦУ) провели акцію під стінами апеляційного суду. Волонтери НЕЦУ влаштували перфоманс, в якому хотіли показати, що буде з Вумівським лісом, якщо чинний Генплан залишиться в силі.

 

 

Пізніше до екологічної акції прибули невідомі мітингарі. На їхніх плакатах було зображено: "Псевдорогромадськість шантажує забудовників", "Генплан відмінять – постраждають вкладники", "Геть громадських рекетирів", "Не забирайте в мене мою квартиру".

 

 

Справжніх інвесторів ми так і не побачили. А такі лозунги фахівці називають спекуляцією та введенням в оману.

"Генплан потрібен для перспективного розвитку населеного пункту і освоєння нових територій. Без генплану неможлива видача містобудівних умов, що є підставою для початку проектування. Без генплану неможливе розроблення іншої містобудівної документації плану зонування та детальних планів територій. А без цієї документації забороняється для містобудівних потреб зміна цільового призначення землі, передача землі у власність та оренду. Але відміна Генплану ніяк не може відобразитися на збудованих будинках", — говорить адвокат Олександр Дядюк.

"Якщо будинок побудований та введений в експлуатацію, скасування генплану ніяким чином не вплине на мешканців цього будинку. Скасування генплану блокує майбутню забудову",  - пояснює експерт з нерухомості, президент Ліги експертів України Світлана Бовсуновська.

Скасування Генплану – це насправді лише перший крок до збереження Вумівського лісу і взагалі нашого села.

Паралельно Прокуратура Київської області вже порушила кримінальне провадження по всьому Вумівському лісі щодо переведення 13,4 га лісів першої категорії в категорію зелених насаджень. Наша боротьба за Вумівський ліс триває на всіх фронтах.

Наступним кроком для громади має стати ухвалення нового Генерального плану. Але такого, в якому братиме участь громада, якій тут жити. Який враховуватиме інтереси мешканців, а не одного або декількох забудовників. Генплану, в якому не буде десятків нових висоток і лише одна комунальна школа, а буде комфортне житло, якісна інфраструктура, школи, лікарні і багато зелених зон.

Сьогодні будь-які збори громади –  це страшний сон сільського голови. Жодних зборів, концертів чи свят для всього села більше не відбувається. День села не святкують декілька років поспіль. Адже на місці, де село відзначало це свято, виріс ЖК "Аметист" і величезний торгівельний центр.

 

 

Зрозуміло, чому так відбувається. Єднання і здорове спілкування громади допускати небезпечно. Бо в нашому єднанні сила – це очевидно. Це вже доводять результати, яких досягла громада Петропалівської Борщагівки, згуртувавшись навколо захисту Вумівського лісу. Це показує Громада Коцюбинського, з якої ми беремо приклад.

Майбутнє України саме в єднанні місцевих громад. Вірю, що людям вдасться перекроїти  мафіозну вертикаль до самої верхівки. Для цього треба вже сьогодні змушувати князьків внизу працювати для громади і розбудовувати країну. І в жодному разі не відступати.

 

Валентина Аксьонова, журналіст, лідер місцевої ініціативи громади Петропавлівської Борщагівки "Захисти ліс"

 

powered by lun.ua