Коли галас стих. Як Київрада віддала 0,5 млрд за старі борги ЖЕКів

28.10.2016  17:44 __ Вадим Ноздря

Київрада на засіданні 27 жовтня виділила 448,3 мільйона гривень на погашення заборгованості комунальних підприємств, що обслуговують житловий фонд столиці, перед компаніями "Київенерго" і "Київводоканал".

Таке рішення підтримали 63 депутати.

Однак рішення "Про внесення змін до бюджету 2016 року щодо погашення боргів ЖЕКів, які сформувалися за 2003-2014 років перед "Київенерго" та "Київводоканал" було внесено до порядку денного завдяки махінаціям зі сторонньою особою в залі.

За цим рішенням, Київрада вирішала погасити ці борги по комуналці за рахунок бюджету ще до того, як отримала судові позови, при цьому раніше в жодному судовому спорі не була навіть третьою стороною.

Суму розподілять на 198 мільйонів гривень для "Київенерго" та 250 мільйонів гривень для "Київводоканалу". Проте фактично всі кошти будуть зараховані на погашення заборгованості "Київенерго" перед "Нафтогазом" та ДП "Енергоринок".

Те, що не лежить на поверхні цього Рішення, але прямо з нього випливає – це ще одна сума – 270 мільйонів гривень, яку кредитори попередньо погодилися відстрочити на 32 роки рівними щомісячними платежами.

Але головне, що джерелом погашення цих коштів визначені оплати киянами старих боргів ЖЕКів.

Депутати від фракцій, що проголосували за це рішення (Солідарність, Єдність) так само, як і керівники КМДА не враховують два кричущі аргументи:

1. Борги склалися не лише як наслідок несплати населенням, але й через недолуге господарювання і зловживання з боку чиновників.

Наприклад, частково через відоме, але сумнівне рішення КМДА від 2011 року, "Про встановлення знижки при оплаті комунальних до 20 числа". При цьому такі дзеркальні умови не були передбачені в договорах ЖЕКів з "Київенерго" та "Київводоканалом". Тому очевидно, що дебіторська і кредиторська заборгованість по них не сходиться. Проте ніхто не бажає перевіряти ці факти, та притягувати винних до відповідальності.

2. Заборгованість за роки роботи ЖЕКів нам чомусь подають як "безумовну" і підтверджену судовими рішеннями. Проте такою вона не є – невідомо. Адже у жодному судовому спорі "Київенерго" проти ЖЕКів, що здебільшого вже перебувають в стадії ліквідації, Київська міська рада не залучалася як третя сторона.

Тому неоднозначно і спірно, що Київрада може бути визнаною відповідальною по боргах комунальних підприємств – ЖЕКів.

Тож таке нераціональне і непрозоре рішення виглядає, як просто механізм для здійснення оплати величезної суми на користь "Київенерго". ОК, місто через "дисципліноване" голосування депутатів промерської більшості у Київраді "погодилося" йти на такі поступки на користь монополіста "Київенерго", але що отримає натомість?

Майже нічого – списання штрафних санкцій (близько 10% від загальної суми боргу), несписання судових витрат і відстрочку на решту суми – 270 мільйонів, яку планують покривати за рахунок киян! Все!

Що можна зробити конструктивно?

- У 2017 році завершується термін дії Угоди з "Київенерго". Умови подальших стосунків міста із цим монополістом, припинення Угоди чи її подовження на нових умовах, оцінка вартості невід’ємних поліпшень, які місто має відшкодовувати, – все це мало б бути вирішене в купі з рішенням про фінансування 448 мільйонів і 270 мільйонів.

Адже це наша частина певної мирової угоди, і вона вже фактично виконана. Надалі матимемо справу з потужним опонентом без будь-яких додаткових аргументів.

- Боргове навантаження на киян при цьому абсолютно не зменшується, навпаки, від них очікують подальшої сплати боргів, щоб ще 32 роки розраховуватися з монополістом.

Дивно, але не всі 10 районів міста пропустять через себе це погашення. Винятками стануть Деснянський та Дніпровський райони – там інша ситуація з податковими зобов’язаннями, що тільки підтверджує "схемний" характер цього рішення.

Чому такі велетенські й суперечливі борги в повному обсязі погашаються за рахунок місцевого бюджету, а догоджання монополісту поставлене вище, ніж інтереси міста?

На ці питання мають дати відповідь публічно мер і керівництво КМДА.

 

Вадим Ноздря, заступник голови комісії з питань житлово-комунального господарства Київради, "Об’єднання "Самопоміч" Київ

powered by lun.ua