Столичні підприємці добре засвоїли слова Лео Бернетта – "якщо вас не помітили, ви залишаєтеся ні з чим", бо чим більше про бізнес знають, тим більш він успішний. Саме тому наші міста усипані різноманітними вивісками та рекламою.
І тут важливо розуміти, що розміщення вивіски є гарантованим правом підприємця дати про себе знати потенційним клієнтам. Однак часто влада спекулює на схожості понять "вивіска" та "реклама" і грає на незнанні цих тонкощів, прирівнюючи вивіски до реклами.
Насправді ж ці об’єкти мають суттєві відмінності та передбачають зовсім різний порядок їх встановлення.
Вивіска McDonalds у Зальцбурзі |
Реклама в Мальме |
Найголовніша розбіжність в цих поняттях полягає в тому, що вивіска може бути лише до 3 кв. метрів. Встановлюється вона безкоштовно, на відміну від реклами, саме на будівлі відповідного бізнесу та може містити лише ту інформацію, що визначена в законодавстві (зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності та час роботи). При цьому не повинно бути ніяких закликів до придбання товарів/послуг. Якщо на вивісці зазначена інша інформація – вона автоматично стає рекламою.
Крім того, для розміщення реклами необхідно отримати передбачений законодавством дозвіл, процедура отримання якого є досить довгою і непростою.
Для розміщення вивіски отримувати дозвіл не потрібно, однак потрібно повідомляти органи місцевого самоврядування про її встановлення. До того ж в кожному місті встановлюються правила розміщення вивісок (як об’єктів благоустрою). За невідповідність їм вивіски можуть бути демонтовані.
Тобто відкриваючи свій магазин/кафе/ресторан, або інший заклад ви маєте право абсолютно безкоштовно і без отримання дозволів розмістити на будівлі, біля входу, вивіску (до 3 кв. метрів) з назвою вашого закладу, а також інформацією про офіційне зареєстроване найменування особи та час роботи.
Досить поширеними є випадки, коли підприємці по декілька років чекають на отримання дозволу на рекламу та готові сплачувати за її розміщення. Однак, не дочекавшись жодного рішення, самочинно встановлюють рекламний засіб над своїм закладом.
Після цього їм відразу направляють вимогу на демонтаж.
Але, просто прибравши декілька слів, чи номер телефону з рекламної конструкції, такий засіб уже б вважався вивіскою і не потребував отримання дозволу та сплати коштів за її розміщення.
Суд в таких випадках, як правило, йде на зустріч підприємцям, ухвалюючи рішення, що конструкція на їхньому закладі – вивіска, а не реклама.
Отже, вивіска на відміну від реклами не потребує отримання дозволу. Однак наразі в Києві, як і в інших містах України, для встановлення вивіски підприємець має отримати так званий Паспорт на її розміщення, який так само по суті є дозвільним документом, як і Дозвіл на розміщення реклами.
При цьому за законодавством України вимагати отримання будь-яких дозвільних документів для розміщення вивісок забороняється. Тому більшість діючих Порядків розміщення вивісок, прийнятих місцевими органами влади суперечать законодавству та порушують права підприємців.
На підставі цієї колізії вже були успішні випадки оскарження в судовому порядку таких місцевих документів в частині отриманні дозволу (справа №2а-1275/12/1370).
Киянам очевидно, що столиця потребує врегулювання правовідносин у цій сфері, задля комфортного існування бізнесу та збереження автентичності історичного середовища і привабливості столиці.
Саме тому в Києві за ініціативи фракції "Об’єднання "Самопоміч" у Київраді вже розробили інноваційний Порядок розміщення вивісок, що передбачає поліпшення інвестиційної привабливості міста і разом з тим збереження його автентичності та історичного значення.
Зокрема, підприємцям не потрібно буде отримувати дозволи, а лише сповіщати відповідні органи про встановлення вивісок.
Це значно спростить бюрократичну процедуру для підприємців та уніфікує підхід розміщення вивісок, що будуть візуально приємними для киян та гостей міста.
При цьому триває розробка нової Концепції зовнішньої реклами в місті Києві і є сподівання, що всі незрозумілості, на кшталт категорії "рекламної вивіски", зникнуть із правового регулювання.
А підприємці при встановленні вивіски чи розміщенні реклами зможуть належним чином використовувати відповідні процедури та уникати додаткових ускладнень і витрат.
Ярослава Тхоревська, юрист-нормопроектувальник фракції "Об’єднання "Самопоміч" у Київраді
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |