Скандали довкола будівництв у столиці стали вже звичним явищем. Хтось праведно обурюється, що будують без попереджень/просто на голові/серед ночі у спальному районі/без необхідних дозволів/без громадських слухань. Хтось навчився на цьому непогано заробляти, кочуючи з плакатами і криками від одного "зеленого" паркана до іншого.
Здавалося б, після величезної кількості протестів проти будівництва в Києві, забудовники мали б зрозуміти свою головну помилку – перед тим, як приганяти бульдозер чи бурову установку, варто поспілкуватись з місцевими жителями.
Відкритий діалог з громадою допоможе захиститись від шахраїв-гастролерів, які заробляють гроші на мітингах і протестах. Якщо будівництво дійсно законне і адекватне, то місцева громада швидше за все сприйме його нормально.
А залучення містян до будівництва, зокрема, через отримання від них порад щодо соціальної інфраструктури (дитячих майданчиків, скверів, велосипедних доріжок тощо) призведе не до перекриття вулиць, а до допомоги. У висаджуванні дерев, наприклад.
Однак, поки забудовники продовжують наступати на ті ж самі граблі. Так сталося і з будівництвом ТРЦ "Оазис" на метро "Героїв Дніпра".
З самого початку забудовник вирішив дати тільки частину інформації. Згадавши про укріплення станції метрополітену, про будівництво ТРЦ повідомити "забули". Як наслідок, цілковите не сприйняття громадою будівництва, про яке люди дізнались випадково.
Олією у вогонь стали повідомлення про деформацію станції, тріщини в підлозі та на стелі вестибулю.
Замість результатів експертиз і інформування про геологічні і геодезичні вишукування будівельники обмежились стислими заявами від речниці метрополітену. Безумовно, метро інформаційного натиску не витримало, і на більшість питань відповіді не має й до цього часу.
Як результат – конфлікт між забудовником, який проігнорував людей, має вирішувати міський голова Віталій Кличко. Притому, що ділянка була передана під забудову ще у 2003 році.
Одне з основних завдань мера зробити місто інвестиційно-привабливим. Для цього було б логічно захистити забудовника-інвестора.
Однак Віталій Володимирович, як завжди, в першу чергу на боці людей. І після невдало організованих громадських слухань, 29 вересня, міський голова чітко заявив, що будівництво ТРЦ можливе тільки за повної згоди громади.
Очевидно, що наразі цю забудову необхідно взяти під ще жорсткіший контроль.
Компанія "Метробуд" має завершити роботи з укріплення станції, після чого роботи будуть припинені.
Станцію необхідно належним чином обстежити. При чому експертизи мають проходити максимально відкрито, аби люди нарешті побачили реальний стан речей. Замість того, щоб задовольнятись суперечливими повідомленнями та плітками.
Звісно, скандалу і соціальної напруги можна було б уникнути.
Для цього зацікавленій стороні необхідно було провести відповідні консультації з містянами. Провести опитування та поспілкуватись безпосередньо з людьми.
Після чого можна було б презентувати проект громаді.
Таким чином будівельники б могли почути думку місцевих жителів і врахувати у своєму проекті їх побажання.
Можливо, проект навіть міг би вирішити частину проблем певної території.
Таким чином забудовник мав би достовірну інформацію, чи є громадський спротив і чи варто взагалі вкладати кошти в будівництво.
Тепер, якщо забудовник навіть після такого громадського спротиву не відмовиться від своїх намірів, йому необхідно починати все зі знаком мінус.
А завойовувати прихильність людей після брехні і громадських протестів вкрай важко.
Тож моя порада забудовникам – спілкуйтесь з людьми. Бо саме жителі – справжні господарі міста.
Владислав Михайленко, депутат Київради від фракції "Солідарність", громадський діяч
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |