Цього року в більш як 200 школах та дитячих садках проводяться енергозберігаючі заходи. Це найбільш енергозатратні будівлі столиці, які визначені шляхом системного моніторингу енергоспоживання.
Сьогодні в полі зору 1176 столичних освітніх закладів.
Ми проаналізували причини, які призводять до втрати тепла та визначили найбільш раціональні рекомендації для їх усунення. Раціональні не лише з точки зору економії коштів, але й з тієї точки зору, що обладнання, матеріали й методики, які були нами обрані, ефективно працюватимуть і через п’ять або десять років.
Із двох сотень шкіл і дитсадків, де виконуються енергоефективні заходи, у шести проводитимуть термосанацію – комплекс заходів, покликаних в рази покращити енергоефективні показники. Основні переваги термосанації: економія та комфорт.
Для прикладу візьмемо школу на вулиці Оноре де Бальзака на Троєщині. Тут у деяких класах температура іноді опускалася до 12 градусів, а дорогоцінне тепло "втікало" через стіни, стелю, вікна. Я вже не кажу про практично відсутню вентиляційну систему.
Якщо ж говорити про фактичний рівень споживання теплової енергії, то він перевищував 100 кВт год/кв м. І це при тому, що недогрів спостерігався у більшості приміщень школи.
За прогнозами міських спеціалістів КП "ГВП" ("Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях міста Києва") за нинішніх технічних характеристик будівлі школи, аби обігріти класи до бажаних мінімальних 18 градусів рівень споживання енергії мав зрости до 180 кВт год/кв м.
Щоб факт був іще красномовнішим гляньте на шкалу нормативних річних питомих витрат теплової енергії. Неприпустимим рівнем енергоспоживання будівель, фактично марнотратством, в Європі вважають більш 96 кВт год/кв м. Наша школа споживає ще удвічі більше.
Шкала нормативних річних питомих витрат теплової енергії, кВт год/кв м |
Що дасть навчальному закладу комплексна термосанація і що включає в себе цей комплекс заходів?
По суті, це буде фактично нова будівля, яка "їстиме" в половину менше енергії. За рік економія в навчальному закладі може сягнути 1,1 мільйона гривень на опалення.
Термосанація включає в себе утеплення стін, заміну вікон та дверей, утеплення стін, заміна освітлення на світлодіодне. Окрема розмова щодо модернізації теплопункту, яка передбачає встановлення механізму погодного регулювання, а також повна реконструкція системи вентилювання приміщень. Встановлені прилади, рекуператори, дозволяють забезпечувати приміщення свіжим повітрям, не охолоджуючи його.
Загальна вартість зазначених робіт понад 24 мільйони гривень.
Але тут зазначу, що вже цього року нам вдалося залучити на комплексну термомодернізію вигідні кредитні кошти НЕФКО (Північної екологічної фінансової корпорації). Діяльність корпорації спрямована на економічно вигідні проекти у сфері енергозбереження та покращення стану довкілля.
Загалом це майже 50 мільйонів гривень, які вже спрямовані на модернізацію теплопунктів, заміну освітлення та термосанацію в закладах бюджетної сфери.
Лише за попередніми розрахунками економія енергозатрат у наступному році в цих шести школах і дитсадках, де ми проведемо термосанацію, становитиме майже 4 мільйони гривень.
Завдяки покращенню роботи теплопунктів у школах та контролю з боку наших фахівців за режимами енергоспоживання за перше півріччя поточного року на опаленні шкіл зекономили майже 17 мільйонів гривень.
Але головним дивідендом цієї програми стане комфорт і безпека нашого головних замовників – маленьких киян, які зайдуть до теплого і світлого класу.
Петро Пантелеєв, заступник голови КМДА