Сміттєзвалища – порохова бочка, на якій сидить вся Україна. Це бомба уповільненої дії, якою керують бездіяльність та безкарність, насамперед, місцевої влади, що потурає інтересам сміттєвої мафії.
Замість інвесторів, які б із задоволенням зайшли би на цей ринок, маємо понад 40 тисяч переповнених сміттєзвалищ в Україні. Увага, лише 6 тисяч з них – легальні.
Завод "Енергія". Тут і далі фото Оксана Дідух |
Що це означає в масштабах держави? Це – 5 % всієї нашої території. Приплюсовуючи площі сміттєзвалищ, отримаємо середньостатистичну область із забрудненими ґрунтами, водою, повітрям, з підірваним здоров'ям людей.
Полігон № 5 (Підгірці) |
Кожне таке сміттєзвалище – це золота жила, з якої постійно викачуються кошти. Складно уявити обороти цього тіньового бізнесу. Але, коли під загрозу ставлять життя і здоров'я людей, не важко здогадатися, що йдеться про мільярди.
Між тим, якщо хочете знати, наскільки цивілізована та чи інша країна, подивіться, як у ній поводяться зі сміттям.
Те, що Київ потопає у власному смітті ні для кого не новина. Щорічно один киянин викидає на смітник близько 300 кг непотребу, що на сто кілограмів більше, ніж середньостатистичний європеєць.
Гори сміття у столиці, біля кожного закладу торгівлі та зупинки. Немає достатньої кількості урн, відсутній контроль за вчасним прибиранням, ніхто не контролює, як поводяться з відходами власники МАФів, ніхто не вирішує проблему зі сміттям, утвореним після стихійної торгівлі, і ніхто нікого нізащо не штрафує.
А тим часом – сміттєзвалища знову і знову досягають і перевищують свої ліміти.
Ігри, в які грають мери
Полігон № 5 (Підгірці) |
Трагедія Грибовицького сміттєзвалища – мала би стати точкою неповернення, змастити заржавілу бюрократичну машину, щоб запустити ті очікувані зміни, які би в майбутньому не дозволили повторитися цій страшній ситуації.
А ситуація вимагає чіткої, скоординованої та кардинальної політики у цьому напрямі. Повна інвентаризація сміттєзвалищ України, розробка програм щодо їх ліквідації, перехід на систему роздільного збору і утилізації побутових відходів, залучення інвесторів до побудови сучасних сміттєпереробних заводів.
Натомість доходить до абсурду: частину сміття зі Львова вже перевозять до Києва і спалюють на заводі "Енергія". Мер Кличко простягає руку допомоги меру Садовому.
Допомога – це добре.
Погано, коли приймаються економічно невиправдані рішення – везти сміття через майже всю територію держави, в той час, коли сміттєспалювальний завод є в сусідній Рівненській області.
За скромними підрахунками, для одного автомобіля зі сміттям тільки на одне пальне потрібно близько 10 тисяч гривень. А скільки таких автомобілів потрібно? Запчастини, заробітна плата, добові? Врешті, львівське сміття дорогою до Києва перетвориться на золоте.
"Викиди в повітря на заводі "Енергія" після спалювання львівського сміття відповідають національним нормам і складають 38% від граничних, тому не погіршать екологічну ситуацію у столиці", - заявили в мерії.
Виникає логічне питання, чому завод "Енергія" не завантажений? Чи у нас в Києві не перевантаженні сміттєзвалища?
Завод "Енергія" |
У цілому, сміттєспалювальні заводи є одними з найнебезпечніших забруднювачів довкілля. Люди, що мешкають поруч, вимушені дихати димом та відчувати неприємні запахи. Таке сусідство також вливає на зростання онкологічних захворювань.
Поряд з цим, важливе питання полягає в тому: коли столична влада дасть собі раду у вирішенні масштабної проблеми зі сміттям у Києві. Це, мабуть, киян хвилює у першу чергу.
Кияни не проти допомогти, кияни проти, коли їх тримають за дурнів. Чи столичне сміття Кличку не пахне?
Тому жест доброї волі мав би супроводжуватися принаймні чітким планом дій щодо вирішення сміттєвої проблеми у Києві з графіком та відповідальними.
Усі дороги ведуть до Києва
Як бачимо, навіть, сміття стікається до Києва. Проте, сміттєспалювальний завод, не вирішить проблему ані з львівським, ані зі столичним сміттям.
Настав час, коли столиця України має перейти на систему роздільного збору та утилізації сміття, показавши приклад для інших українських міст.
Роздільний збір та утилізація сміття – це раціональність в житті міста та кожного мешканця, збереження довкілля, зниження забруднення, це економія та ресурс для додаткових надходжень в українську економіку.
Ця система відкриває для нас широкі можливості. Перероблюючи сміття, ми можемо виробляти тепло для опалення, як це роблять в Європі, а не закуповувати газ за завищеними цінами.
Як показують опитування, велика частина киян готова сортувати сміття. Щоб кількість зацікавлених киян зросла необхідно здійснювати комплексну якісну роз'яснювальну роботу з цього приводу.
Крім того, на сьогодні зареєстровано чимало петицій до Київради з цього приводу.
Ми розуміємо, що цей процес складний, його реалізація потребує значних капіталовкладень та часу. І це неможливо вирішити одним проектом рішення – має здійснювати комплекс цілеспрямованих заходів.
Насамперед, повинна бути створена робоча група чи спеціальна комісія, до якої увійдуть провідні фахівці, це і екологи, і економісти, і напрацюють чіткий план.
Паралельно повинна проводитися робота щодо пошуку інвесторів. А для цього – нам потрібно виробити єдині правила гри для учасників ринку поводження з побутовими відходами, зробити наше законодавство у цій сфері зрозумілим, чітким та стабільним.
Ми пропонуємо впровадити у столиці комплексну систему роздільного збору та утилізації побутових відходів на базі найкращого європейського досвіду, наприклад, французької п’ятирівневої системи.
При цьому, КМДА має оприлюднити схему руху відходів, вказати вартість виконання кожної технологічної операції. Кияни мають право бачили скільки їм коштує міська система збору та утилізації побутових відходів та яким чином формується тариф на вивезення побутових відходів.
Разом із цим, повинна працювати система стимулів впровадження роздільного методу збору побутових відходів.
І, насамкінець, столична влада зобов'язана розробити та розпочати міську програму рекультивації існуючих міських звалищ.
Тим часом, львівське сміття, яке, за словами столичних чиновників, не принесе шкоди киянам, вже створило проблему жителям сусідніх зі столицею сіл.
Замість обіцяного спалення львівського сміття, його чомусь намагалися вивезти на Києво-Святошинське звалище поблизу с. Крюківщина.
Фото поліції |
У суботу, 2 липня, місцеві жителі заблокували 13 фур зі львівським сміттям на в'їзді до цього звалища. Ця ситуація в чергових раз показала нелогічність та непослідовність дій влади, якій до того ж вкрай бракує діалогу з громадою.
Олександр Вовченко, президент Інституту реформ та розвитку Києва для УП. Київ