Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/columns/5776456e4c074/
Українська правда
Київ

ШОКова терапія для киян та ключові запитання про ОСББ і 1 липня

01.07.2016  13:26 __ Петро Пантелеєв

Приходу 1 липня більшість мешканців багатоповерхівок чекали як своєрідного апокаліпсису. Відсутність адекватної інформаційної політики на підтримку революційних змін законодавства щодо ОСББ породили майже панічні настрої в людей.

Чи припинить нас обслуговувати ЖЕК? Кого нам нав’яжуть замість ЖЕКу? Чи зможемо ми створити ОСББ після 1 липня 2016 року? Це лише вершина айсбергу тих питань, які скотилися на усіх нас за останні півроку.

Тому у столиці створили "Школу обізнаного киянина" (ШОК), яка працює в форматі відкритих безкоштовних лекцій та відеоуроків.

Черговий навчальний день відбудеться уже наступного тижня. Столичним жителям  розкажуть про принципи формування ціни на послугу з утримання будинку й двору, дадуть рекомендації щодо обрання управителя, адже сьогодні Київ зіштовхнувся з низкою махінацій та афер з боку приватних управителів.

Наше завдання – пояснити і вберегти від неправильного вибору.

Отже, що нас чекає після 1 липня і хто нас обслуговуватиме?

Тут існує три шляхи розвитку подій. Мешканці вільні обрати найбільш оптимальний для свого будинку.

Перший. Мешканці будинку не можуть або не хочуть створювати ОСББ, або приймати колективні рішення щодо зміни управителя. На що є низка об’єктивних причин: брак інформації, відсутність кращої альтернативи тощо. У цьому разі будинок продовжить обслуговувати ваш ЖЕК чи інше підприємство, до якого звикли люди.

Це відбуватиметься доти, доки міська влада на конкурсних умовах не призначить іншого управителя.

Коли цей конкурс відбудеться, залежить від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Відомство має затвердити два принципові документи: порядок проведення конкурсу та типовий договір між мешканцями та майбутнім управителем.

Другий. Мешканці, не створюючи ОСББ, проводять збори співвласників та обирають управителя. Тут усім співвласникам варто бути дуже обережними і ретельно вивчити усі пропозиції від управляючих компаній.

Уже зараз профільний департамент КМДА фіксує кричущі порушення та зловживання в процесі проведення таких зборів на обрання управителя.

Запам’ятайте: ініціатором таких зборів можуть бути лише самі мешканці, а не управляюча компанія. Збори, які проведені управителем, про які не було повідомлено кожного мешканця за 10 днів, не можуть вважатися легітимними. Вже зараз ми виявляємо фейкові протоколи, в яких більшість підписів власників  квартир – підроблені.

Якщо у вас виникли найменші сумніви щодо майбутнього управителя, його чесності та добросовісності – звертайтеся до фахівців "Школи обізнаного киянина" на електронну пошту – school.zhkh@gmail.com.

Наші експерти, представники КМДА та керівники успішних ОСББ та ЖБК, нададуть необхідні практичні поради, що вимагати від управителя, як перевірити його законність тощо. Скільки років компанія працює на ринку, який рівень її фахівців та чи є у неї найнеобхідніші технічні засоби для того, аби прибирати двір, обслуговувати мережі та перевіряти їх справність. Я вже не кажу про те, що компанія має гарантувати аварійне обслуговування.

Тому пропонуємо вам на поміч наш ШОК. І наступна лекція в Школі буде присвячена саме цьому, тож слідкуйте за повідомленнями на офіційному сайті КМДА.

Третій. Мешканці створюють ОСББ і тут вже мають повну свободу вибору. Однак тут у людей виникає не менше запитань. Спробую відповісти на найчастіші.

Чи зберігаються пільги й субсидії в ОСББ?

Так, держава, незалежно від форми управління будинком надає адресну допомогу на оплату комунальних послуг. Тому усі пільги й субсидії гарантовані й для жителів ОСББ.

 Як боротися з неплатниками в ОСББ?

Робота з боржниками є аналогічною до тієї, яка проводиться ЖЕКами. Наприклад, повідомлення боржників, оголошення на будинках, а спірні питання вирішуються у судовому порядку.

Експертні опитування підтверджують, що рівень оплати у будинках, де створене ОСББ, перевищує 98% щомісяця. Адже, у будинку, де діє організована громада, великий позитивний вплив на боржників має громадський осуд сусідів.

Який пакет документів потрібен для передачі будинків на баланс ОСББ?

У тримісячний строк з дня  державної реєстрації об’єднання колишній балансоутримувач або особа, що здійснювала обслуговування має передати примірника технічної документації, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.

У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління  багатоквартирним будинком до створення об’єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об’єднання відновлює її за власний рахунок.

Якщо мешканці зареєстрували ОСББ свого будинку. Але балансоутримувач не передає його на баланс ОСББ, чи потрібно сплатить йому квартплату?

Якщо у багатоквартирному будинку створено об’єднання співвласників, то на зборах співвласників визначається і порядок сплати, переліку та розмірів внесків. Тобто новостворене ОСББ може припинити сплачувати попередньому обслуговуючій організації, але має про це її повідомити та надіслати протокол зборів.

Якщо два або більше будинки хочуть створити ОСББ. Скільки потрібно осіб залучити до ініціативної групи?

У двох і більше багатоквартирних будинках можна створити одне об’єднання. Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.

Слід розуміти, що рішення про створення ОСББ не обмежується в часі. Його можна прийняти з сусідами завтра, а можна через півроку. Головне зробити зважений вибір.

Детальніше відповіді на усі ці питання ми намагаємося надати в Школі обізнаного киянина. Тож заповнюйте анкету і ставайте обізнаним мешканцем. 

 

Петро Пантелеєв, заступник голови КМДА 

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.