Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/columns/574e728be6d0b/
Українська правда
Київ

Що таке райради і кому вони потрібні?

01.06.2016  08:28 __ Владислав Михайленко

На пленарному засіданні 26 травня Київрада проголосувала рішення щодо звернення до ЦВК з вимогою призначити вибори до районних рад в Києві.

Після результативного голосування один з депутатів фракції, що активно виступає за створення рай рад сказав мені у кулуарах: "Ну нарешті проголосували. Все одно це рішення ні до чого". 

З ним тяжко не погодитись. Рішення дійсно суто політичне і згідно чинного законодавства не має юридичного підґрунтя. Питання створення рай рад обговорювалось довго.

Ще в 2014 році автор був на круглому столі з питань створення райрад. Разом з чиновниками і депутатами в ньому взяли участь не більше десяти осіб.

Тоді для мене стало очевидним, що питання районних рад не є актуальним для людей. Усі втомились від виборів і чекають на конкретні дії, а не збільшення кількості депутатів різних рівнів. 

Тим не менше, тема районних рад доволі цікава для вивчення і заслуговує уваги.

Що стосується українського досвіду, то районних рад немає в жодному великому місті України. А спробу їх створення у Львові називали повернення до совєтського режиму.

Сам лідер "Об'єднання "Самопоміч" Андрій Садовий, ще у 2009 році говорив, що створення райрад просувають антиукраїнські сили.

Тут незрозуміла вибіркова позиція партії "Самопоміч", яка активно виступає проти райрад в місті зі своїм мером, але заявляє про необхідність створення райрад там, де міського голову обрано не від їх політичної сили. 

Питання щодо здійснення місцевого самоврядування в районах великих міст неодноразово звучить на зустрічах з європейськими колегами. Колишній депутат міської ради Вільносу Маріус Улозус на тезу щодо необхідності створення райрад зауважив, що вони потрібні тільки, якщо будуть реально працювати.

Загалом в Європі, як і у всьому світі немає єдиного підходу до здійснення управління районами і містами. Європейці, здебільшого намагаються наслідувати британську модель самоврядування. Але визнають, що в багатьох містах такі моделі не приживаються і адаптуються до місцевих умов і звичаїв. 

Насправді, в Україні теж вистачає альтернатив районним радам. Це і самоврядні громади, і ОСН, і ОСББ.

Але найголовніше те, що ніхто зараз не може сказати з упевненістю, чим має займатись депутат районної ради. Що входить до його повноважень. Які проблемі питання своїх виборців він може вирішувати.

Більше того, є побоювання, що збільшення кількості депутатів в столиці негативно вплине на боротьбу з корупцією. Адже саме хабарі називають головною перепоною на європейському шляху нашої держави. 

Можна й далі заглиблюватися у тему створення районних рад знаходячи безліч аргументів за і проти.

Для мене однозначним є те, що рішення призупинити звернення до ЦВК і відправити його на доопрацювання є демонстрацією здорового глузду.

Очевидно, що міський голова не грає в політичну гру, а готовий цілковито відповідати за всі процеси в місті. 

 

Владислав Михайленко, депутат Київради від фракції "Солідарність", голова ГО "Громадська Влада"

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.