Проблема незаконної вирубки лісів під забудову в Ірпені за останні роки набула масштабів екологічного лиха.
Передмістя столиці, яке не так давно славилося своєю густою зеленню й чистим повітрям, вважалося курортною зоною, стрімко "лисіє" – достатньо порівняти позаминулорічні або навіть минулорічні супутникові знімки з Карт Google із теперішніми.
![]() |
Земельні ділянки відводяться (як водиться, часто з порушеннями), ліс рубають, житлові комплекси ростуть, як на дріжджах, а власники новозбудованих квартир тільки розводять руками, побачивши замість омріяної зелені суцільні кам’яні джунглі.
Не оминула загроза знищення й мальовничу місцину між вулицями Сковороди та Новооскольською, відому під назвою Чорний гай.
Тут ростуть унікальні чорні граби (за деякими даними, останні в Київській області), плодові дерева, дуби та сосни. Вік деяких дерев становить 200-300 років.
![]() |
Чорний гай |
Мешканці прилеглих будинків відпочивають тут на вихідних і в свята, прогулюються з дітьми, адже це фактично єдина зелена зона, що залишилася в пішохідній доступності: решту території зайняли численні житлові комплекси.
Про гай місцеві жителі дбають – на відміну від багатьох лісових і паркових зон, тут зразково чисто, навіть папірець або недопалок нечасто зустрінеш.
Протистояння із забудовниками почалося ще в 2013 році – тоді, попри спротив громади й активістів, значну частину Чорного гаю було знищено. Цікавий факт: при виділенні земельної ділянки територію з віковими деревами було класифіковано як чагарник (зараз факт відведення ділянки та дозвіл спилювати дерева розслідує прокуратура, триває слідство).
![]() |
Ось ці дерева назвали чагарником |
14 квітня 2016 року над зеленою зоною знову нависла небезпека: забудовник, який уже звів одну багатоповерхівку на вулиці Новооскольській, установив новий паркан, огородивши близько 200 дерев, хоча мав дозвіл на спилювання лише восьми.
Проте вже під вечір місцеві мешканці разом з ірпінськими активістами, які захищають зелені зони міста, розібрали огорожу (до слова, збиток за її знесення забудовник оцінив у "скромні" 265 тисяч гривень).
Того ж вечора ініціативна група встановила нічне чергування з місцевих чоловіків, щоб запобігти повторному встановленню паркану. Громада вирішила добиватися повернення цієї території в комунальну власність і надання їй статусу скверу.
20 квітня захисників гаю та представників забудовника прийняв заступник міського голови Ірпеня Дмитро Христюк. Було вирішено призупинити роботи й видачу документів забудовнику, заборонити вирубування дерев, а паркан установити за 5 метрів від уже готового будинку.
![]() |
Те, що поки що залишилося від Чорного гаю |
Проте вже 25 квітня забудовник поновив спроби встановити паркан під приводом "облаштування прибудинкової території" і зайняти 20 метрів замість дозволених п’яти.
У Вербну неділю, 24 квітня, в Чорному гаї було встановлено й освячено уклінний хрест.
Таким чином громада намагається додатково захистити цю землю, адже знесення об’єкта релігійного культу прирівнюватиметься до акту вандалізму. Та й підтримка вищих сил у цій історії не завадить.
На 27 квітня призначено зустріч активістів і представників забудовника з мером Ірпеня Володимиром Карплюком на предмет обміну ділянки забудовника на інші та збереження території гаю.
![]() |
Мешканці вулиці Сковороди налаштовані рішуче.
Якщо Карплюк не стане на нашу сторону, будемо прив’язувати себе до дерев і лягати під бульдозери. Відступати нам нікуди", – наголосили активісти.
![]() |
Вікторія Бондаренко, місцева мешканка