Окрім резонансних конфліктів навколо будівництв на Микільській Слобідці чи неподалік Голосіївського лісу, мабуть, у кожному районі Києва знайдеться з десяток проблемних об’єктів, про які мало хто знає.
Розв’язання конфліктів навколо них покладено повністю на плечі активної громади, яка змушена виконувати функції влади міста з захисту житла і життєвого простору мешканців.
Одним з таких об’єктів є будівництво двох будинків-монстрів серед приватного сектору київських Нивок – на вулиці Толбухіна, 43а-б.
Його зробив можливим наймолодший випускник "школи Черновецького" чинний депутат Київради Сергій Кримчак, вкравши цю ділянку у громади.
Пізніше рішенням №407/9895 від 23 жовтня 2013 Київрада VI скликання, секретарем земельної комісії якої був тоді знову ж таки Кримчак, змінила цільове призначення землі і фактично дозволила багатоповерхове будівництво.
Громада вважає таке рішення абсурдним і шукає шляхи його оскарження. Ми вже писали про те, які небезпеки для району несе заплановане на цій ділянці будівництво.
Але багато запитань і до самої процедури прийняття рішення.
Станом на жовтень 2013 року Київрада VI скликання відраховувала п’ятий місяць після завершення своєї п’ятирічної каденції, що давало привід опозиції заявляти про її нелегітимність.
Засідання 23 жовтня, на порядку денному якого перебувало понад 130 земельних питань, проходило без депутатів від тоді опозиційних "Удару", "Свободи" та "Батьківщини".
Їх туди просто не пустили, як і представників ЗМІ. І поки на вулиці закипали революційні настрої напередодні Майдану, в щільно оточеній "Беркутом" будівлі Київради, за зачиненими зсередини дверима засідала рада Черновецького-Попова і вперто дерибанила землю.
Так з’явилося і рішення № 407/9895 від 23 жовтня 2013 і багато інших скандально відомих рішень. Окремі з них упродовж останніх 2 років були оскаржені в судах різних інстанцій, визнані протиправними та скасовані.
За словами керівника Департаменту міського благоустрою Дмитра Білоцерковця, громаді Нивок слід оскаржувати рішення Київради, яким було змінено цільове призначення землі, у суді.
"Шляхом розв’язання конфлікту в цій ситуації може бути лише оскарження рішення про зміну цільового призначення землі в судовому порядку. Водночас шлях компромісів з забудовником досить небезпечний: громада повинна розуміти, що якщо забудовник покаже документи на зведення 5 поверхів, а по факту з’явиться 9, законодавство прописано таким чином, що в межах повноважень міської влади буде дуже важко коригувати появу "зайвої" частини будівлі. У такому випадку громада може позиватися до суду і вигравати його, але інструменти виконати судове рішення будуть дуже обмежені".
Активісти, що виступають проти зведення висоток, домоглися реакції влади на проблему – щодо будівництва на Толбухіна, 43 а-б було відкрите кримінальне провадження за № 4201500000000835 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України (самовільне зайняття земельної ділянки).
Відповідну кримінальну справу було порушено лише після особистого звернення народного депутата України, Юрія Левченка в органи прокуратури.
Крім того, 9 лютого відбулася зустріч представників громади з депутатом Київради, головою постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Олександром Міщенком.
На ній говорили про незаконне будівництво по вулиці Толбухіна, 43 а-б (Баумана, 32) і те, яким чином захистити мешканців.
Крім Міщенка, на зустрічі були присутні депутат Київради від столичних Нивок Костянтин Яловий та Начальник відділу землекористування КМДА Ольга Якимець.
За підсумками зустрічі чиновники та активісти домовились про створення робочої групи.
Вона повинна була напрацювати проект рішення про скасування рішення Київради про зміну цільового призначення від 23.10.2013, як такого, що було прийняте корупційним шляхом.
Таким чином дійсним залишилось би попереднє рішення Київради, за яким ділянки було відведено для садибного будівництва і садівництва.
У цю групу, крім членів земельної комісії, повинні були увійти місцевий мажоритарник Яловий за власним бажанням, а також представник громади.
Робоча група повинна була запрацювати 16 лютого.
Тоді – 9 лютого – обіцянки пана Міщенка "зробити все, щоб громаді було добре" здавалися першим конструктивом у безкінечному потоці зустрічей у різних кабінетах і відписок повноважних інстанцій.
А таких було чимало: 2 раунди переговорів за участі представників забудовника у директора Департаменту будівництва та житлового забезпечення Олександра Спасибка, зустріч з начальником департаменту земельних ресурсів Олексієм Поліщуком, чисельні відповіді за підписом в.о. директора Департаменту містобудування й архітектури Ганни Бондар на індивідуальні і колективні звернення мешканців району, відписки від державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) Києва, а також ДАБІ України. І це ще далеко не повний список.
Міські чиновники, скрушно похитуючи головами, звинувачували "попередників", які змінили цільове призначення землі, і тих, що погодили містобудівні умови (заступника начальника управління регулювання забудови Києва Антона Чорного, головного архітектора Сергія Целовальника), і відправляли до ДАБІ.
З ДАБІ писали, що документи по об’єкту слід просити у забудовника, мовляв "комерційна таємниця", а копії дозволу на будівництво надати не можуть, бо існує лише один його екземпляр, і той у забудовника.
Мовляв, перевірити будівництво на предмет відповідності містобудівним умовам вони хотіли, але не змогли, бо доступ до ділянки обмежено парканом, та ще й представник забудовника не був присутнім...
У цих переговорах громада навіть закрила очі на той факт, що земля, про зміну цільового призначення якої йдеться, була вкрадена. Але для цього є відповідні органи, мета ж громади – не допустити незаконної забудови, не дати постраждати місцевим і потенційним мешканцям зведених квартир.
Але минув місяць, а група не лише не запрацювала, але й створена не була!
Єдине, що зробила комісія – це розіслала кілька запитів: в управління документального забезпечення Київради – надати копію стенограми засідання сесії 23.10.13, у департамент земельних ресурсів – надати всю наявну інформацію про відведену ділянку та зміну її цільового призначення, в департамент з містобудування і землекористування – надати наявну інформацію про будівництво на ділянці.
Усі запити йшли з формулюванням "у найкоротші терміни".
За місяць відповіді так і не надійшли. Або принаймні так інформують активістів в земельній комісії.
І тут два варіанти: або ці запити активістам показали, але нікуди не відправили, або в нас з чиновниками діаметрально протилежні уявлення про "найкоротші терміни".
Окремо слід наголосити, що пан Кримчак, який стоїть за компанією-забудовником на Толбухіна, 43а-б, сьогодні є членом постійної комісії Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування. Тієї самої комісії, голова якої Міщенко пообіцяв створити робочу групу, покликану допомогти вирішити конфлікт громади з забудовником навколо Толбухіна, 43 а-б. Той самий конфлікт, причиною якого стали плани знову ж таки Кримчака збудувати на вкраденій ним ділянці будинки-монстри.
І коло замкнулось – цілком очевидним є конфлікт інтересів в окремих членів комісії і їх причини блокувати будь-який прогрес у роботі групи над цим питанням.
26 лютого активісти зустрілися з депутатом Київради від Шевченківського району Костянтином Яловим. Він підтвердив, що робочої групи ще немає.
За регламентом її могли створити, як і обіцяли, лише на засіданні 16 лютого, більше засідань не було. Чому не створили – невідомо.
Більше того, у найближчі 3 тижні група не може бути створена просто тому, що засідання земельної комісії не планується.
А коли 15 березня вона, можливо, збереться, то зовсім ще не факт, що створення робочої групи по Толбухіна, 4З а-б буде на її порядку денному. Щоправда, цей момент Яловий пообіцяв проконтролювати особисто.
Водночас, за інформацією сайту КМДА, земельна комісія все-таки збиралась. 1 березня. Але питання щодо Толбухіна, 43 а-б на її порядку денному не було.
І що ми маємо: за найоптимістичніших прогнозів 2 місяці піде лише на створення групи. А як довго вона тоді буде опрацьовуватиме інформацію, скільки ще часу їй буде потрібно, щоб напрацювати рекомендації, а скільки, щоб винести їх на голосування комісії?...
Скидається на те, що чиновники навмисно максимально затягують час, щоб забудовник, який зараз активно готується до початку продажу квартир, мав достатньо часу на реалізацію своїх планів.
Христина Томіцька, місцева мешканка