Ні для кого не секрет, що дефіцит місць у дошкільних навчальних закладах Києва є однією з глобальних проблем міста. Проблема влаштування дитини до дитсадка існує на рівні із вбитими дорогами, відключенням води і опалення, небезпечним міським транспортом, "самофінансуванням" міських лікарень і поліклінік.
Сьогодні в столиці працюють більше 646 навчальних закладів для дітей дошкільного віку. Це близько 50 садків на кожен район міста. У найбільших за чисельністю спальних районах Києва – Дніпровському, Деснянському та Оболонському – 60-70 садків.
Проте, кількість місць у цих дошкільних закладах не відповідає наявній потребі.
Створювані відповідно до потреб громадян ДНЗ, де забезпечується догляд за дітьми, відбувається їх розвиток – укомплектовані понад розрахункову потужність. Станом на травень 2015 року влаштування у дошкільні навчальні заклади Києва, без урахування дітей переселенців, потребували понад 14 тисяч дітей.
Нас багато, місць на всіх не вистачає
Зважаючи на сьогоднішні реалії, батьки мало не з перших днів життя дитини замислюються над тим, чи буде місце у дитсадку. Місць для всіх не вистачає, і ця проблема не вирішується впродовж багатьох років. Перевантаження груп діючих дошкільних навчальних закладів дітьми дошкільного віку досягає 122 - 150 дітей на 100 місць.
І якщо електронна черга покликана побороти корупцію при влаштуванні на дорогоцінне дитсадкове місце, то міська влада має все ж таки вирішувати проблему наявності даного місця з розрахунку на район проживання, демографічну ситуацію (її прогнози), ущільнення Генплану законними й незаконними забудовами, тощо.
Складна ситуація з дитсадками обумовлена не бебі-бумом і переїздом до Києва родин з тимчасово окупованих територій Луганської, Донецької областей та Криму.
Причина – багаторічний досвід забудовників "забувати" про планування інфраструктури та "вміння" чиновників віддавати приміщення дитсадків у приватну власність чи в довгострокову оренду
Попри переповнені групи в дошкільних навчальних закладах (найвищі показники переповнення груп 5 років поспіль спостерігаються в Дарницькому та Печерському районах) та тисячні черги до цих установ, сьогодні в Києві є близько 100 приміщень дитсадків, які не використовуються за призначенням.
Хоча міська влада має бути зацікавлена у відновленні роботи цих дошкільних навчальних закладів за прямим призначенням.
У мережі ДНЗ за останніми даними обліковується 57 непрацюючих комунальних закладів та 34 непрацюючі заклади державної та приватної форми власності.
Переважна більшість з них передані під різноманітні установи, управління, департаменти різних структур державної, міської та районної влади.
У приміщеннях дитсадків, які належать територіальній громаді Києва, розташовуються управління охорони здоров’я та юстиції, КП будівництва і експлуатації автостоянок, управління пенсійного фонду.... Замість дітей, яким немає де зростати.
Наприклад, у Голосіївському районі в приміщенні ДНЗ №64 по вулиці Набережно-Корчуватській, 56/66, розташовані Управління охорони здоров’я Голосіївської РДА та поліклініка сімейних лікарів.
У Дарницькому районі в приміщенні ДНЗ №108 по вулиці Вербицького, 9-І можна знайти Центр обслуговування пенсіонерів, фонд соціального страхування, КП будівництва і експлуатації автостоянок, управління соцзахисту.
Там, де мають функціонувати садки (ясла) наразі є Головне управління юстиції, Служба у справах неповнолітніх Дарницького РДА та СЕС Дарницького району (ДНЗ №741, проспект Бажана, 7-е), ВАТ "Атоменергокомплект" (ДНЗ №345, вулиця Санаторна, 9-А), Київський міський Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (ДНЗ № 114, вулиця Новодарницька, 26-Б). Все майно – комунальне, власником його є Дарницька РДА та районне КП.
Колишні дитсадки Деснянського району наразі прилаштовані під районне управління пенсійного фонду (ДНЗ № 618, вулиця Каштанова, 6), приватну гімназію (ДНЗ № 422, вулиця Шолом-Алейхема, 1-А), спецшколу ( ДНЗ № 782, вулиця Сабурова, 16-А).
Та ж картина в Дніпровському районі: існує 8 приміщень, які могли би бути садками, але наразі є офісами для Служби зовнішньої розвідки України (ДНЗ № 364, вулиця Сєрова, 32), районного пенсійного фонду (ДНЗ № 354, вулиця Мініна, 4-А), районного відділу соціального забезпечення (ДНЗ № 194, вулиця Курнатовського,7-А) тощо.
В Оболонському районі є 6 приміщень, які можуть відновити роботу за прямим призначенням. Натомість, наприклад, в будівлях провадять діяльність Київський міський центр зайнятості та експлуатаційна група РУО (ДНЗ №231, вулиця Панча, 7-Б), Служба у справах неповнолітніх (ДНЗ №122, вулиця Полярна, 7-А), НВК "Колегіум "Олімп" (ДНЗ №206, вулиця Полярна, 13-А).
У найменшому за чисельністю населення і найбільш проблемному через ущільнення центральної частини міста новобудовами комерційного характеру, Печерському районі, існує 6 колишніх дитсадкових приміщень.
Одне з них віддано під Будинок сімейного типу (ДНЗ №288, вулиця Бастіонна, 3/12). Інші ж зайняті податковою міліцією ДПІ Печерського району (ДНЗ № 209, провулок Кутузова, 5), КП по утриманню та експлуатації житлового фонду "Липкижитлосервіс" (ДНЗ №287, провулок Мар’яненка, 7) тощо.
На Подолі ситуація менш критична: у районі 3 ДНЗ, що не функціонують за прямим призначенням. Приміщення ДНЗ №600 – знесене, приміщення ДНЗ №97 (вулиця Щекавицька, 43) віддано навчально-виховному комплексу "Поділля", а ДНЗ № 751 (провулок Квітневий, 5) – Міжнародній школі.
У Святошинському районі ситуація синхронна. У приміщеннях садків – Міський центр зайнятості (ДНЗ №179, вулиця Якуба Коласа, 19), нотаріальна контора ЗАТ "Торговельний дім "Ріелтер Україна" (ДНЗ №415, проспект Перемоги, 104-Б), районне управління у справах сім’ї, молоді, Пенсійний фонд (ДНЗ №497, вулиця Корольова, 5-А) тощо.
Рекордсмен за "зайнятими" ДНЗ, Солом’янський район, має 10 приміщень, в яких також розташовані різноманітні структури міської та районної влади.
Серед прикладів, районний військовий комісаріат (ДНЗ №109, вулиця Іскрівська, 5-А), департамент експлуатації водопровідного господарства ВАТ "АК "Київводоканал" (ДНЗ №168, вулмця Монтажників, 97), Міське управління пенсійного фонду (ДНЗ №230, вулиця Керченська, 5-А та ДНЗ №410, провулок Західний, 4), відділ держслужби Солом’янського РУГУ МВС України (ДНЗ №252, вулиця Чумака, 8-Б), відділ податкової інспекції УПП ДПА (ДНЗ № 808, провулок Чугуївський, 15-А) тощо.
У Шевченківському районі Києва також є декілька приміщень дошкільних закладів комунальної власності, в яких сьогодні перебувають, наприклад, Державна податкова інспекція у Шевченківському районі (ДНЗ №310, вулиця Щербакова, 480), СЕС Святошинського району (ДНЗ №324, вулиця Ольжича, 10), районний центр соціального захисту (ДНЗ №646, вулиця Ванди Василевської, 11-а).
Тільки щодо 9-ти столичних дитсадків комунальної форми власності управліннями освіти йде процес відновлення (принаймні, так зазначено на сайті Департаменту освіти і науки КМДА).
Вони внесені в план відновлення на різні роки, щодо деяких з них іде процедура повернення до комунальної власності територіальної громади району та тривають судові процеси. Ймовірність введення їх в експлуатацію та поновлення в мережі все ж таки існує.
Щодо ДНЗ державної та приватної форми власності, які знаходяться в мережі Києва і сьогодні використовуються не за цільовим призначенням, то більшість з них пройшли процедуру ліквідації та вилучені з мережі.
Серед проданих – приміщення ДНЗ №216 по вулиці Попудренка, 16-А (власник – АТ "Хімволокно"), ДНЗ №90 по вулиці Курській, 3 (власник – Міністерство оборони України), ДНЗ № 470 по вулиці Якіра, 14-а (власник – АТ "Київський мотозавод") і т.п.
Відомчі дитсадки здебільшого використовуються для потреб власника, ймовірно, як офіси та склади.
Серед тих, що не працюють, ДНЗ № 510 по вулиці Метрологічній, 16 (власник – НАН України), ДНЗ № 331 по вулиці Дніпродзержинській, 110 (власник – Мінпромполітики, завод "Радіовимірювач"), ДНЗ №37 по вулиці Госпітальній, 18 (власник – Міноборони), ДНЗ №504 по пров. Лобачевського, 8-а (власник - КП Завод "Вулкан") тощо.
Швидко збільшити кількість київських дитсадків – реально
Необхідно змусити владу піти на реприватизацію приміщень колишніх дитячих садків, безвідповідально та незаконно переданих чиновниками новим "господарям" у різні часи.
Змусити відновити функціонування дитячих дошкільних закладів у тих приміщеннях, які були відібрані під довготермінову оренду і які зараз займають державні установи (суди, фіскальна служба, міські й районні управління і т.п.).
Одним з механізмів примусу, з доречним акцентуванням уваги міської влади на реальне вирішенні соціально значимої проблеми дефіциту місць у ДНЗ Києва та перевантаження груп діючих дошкільних навчальних закладів дітьми дошкільного віку, є петиції.
На сайті Київської міської ради зареєстрована петиція про повернення сотень приміщень дитсадків, які були незаконно приватизовані або ж віддані в оренду.
Відновлення їх діяльності дасть можливість піти до дошкільного закладу тисячам дітлахам, чиї батьки наразі не можуть відвести їх до садкових груп через нестачу місць.
Такі родини змушені стояти в чергах, відвозити дітей з Києва до бабусь, наймати нянь, сплачувати за дорогі приватні садки.
Без сумнівів, що деякі судові процеси з повернення вкраденого майна затягнуться на роки. Звісно, що переселення управлінців з окремих займаних приміщень, вимагатиме: ущільнення квадратної робочої площі (відповідно, дискомфорт у "материнських" структурах), пошуку нових офісних приміщень, поінформованості відвідувачів згаданих центрів, фондів, служб.
Проте, загальний коефіцієнт корисної дії від такого кроку, буде досить вагомий. По-перше, тому що відновити функціонування дитсадків значно дешевше, ніж побудувати нові ДНЗ. По-друге, звільнення приміщень та введення в робочий режим ДНЗ у такий спосіб відбудеться у найкоротші терміни.
Олександр Федоренко, експерт Інституту реформ та розвитку Києва