Київ повертається до старих схем реєстрації нерухомого майна?

16.02.2016  10:33 __ Ольга Калініченко

З нового року вступив в силу закон "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", на підставі якого розширилось коло осіб, які можуть вчиняти реєстраційні дії стосовно нерухомого майна.

Якщо останні три роки це були держані реєстратори Міністерства юстиції, то тепер ці повноваження переходять до виконавчих органів сільських селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій.

Також до цієї сфери допускаються нотаріуси та так звані "акредитовані суб’єкти", тобто юридичні особи публічного права, які відповідають певним вимогам.

Сьогодні тільки лінивий не говорить про децентралізацію, екстериторіальність, про право громадян вибирати, до кого йому звернутись, щоб зареєструвати свою нерухомість. А що фактично відбувається в Києві?

Розпорядженням №48 від 1 лютого 2016 року Київська міська державна адміністрація вирішила, що 10 районних у місті Києві державні адміністрації не будуть здійснювати реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

Ці повноваження віддали Департаменту комунальної власності Києва та Департаменту земельних ресурсів.

Тим самим КМДА порушила пряму норму закону (частина 1 статті 6), та звузила право киян на їх вибір в отриманні послуг. І повноваження по суті централізовано, але тепер в межах міста.

У цій компанії "старих тигрів" готується реєструвати нерухомість і КП "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна".

Кияни ще пам’ятають, як важко було отримати будь-які документи в БТІ, і знають, як сьогодні неможливо отримати якісні адміністративні послуги. Це що повернення до старих схем, які ще незабуті?

Тим більше, що і керівництво і спеціалісти у цих структурах залишились ті самі. Як-то кажуть – вчити не треба.

Київ у чергове може виявитися містом, що дискредитує ідею децентралізації.

І це при тому, що міський голова Віталій Кличко доручив головам райдержадміністрацій покращити обслуговування громадян в центрах надання адміністративних послуг, завести максимально всі послуги в ці центри. А повноваження … не дав.

Чому голови РДА не захищають свої повноваження районних адміністрацій, що передбачені законом?

Чи це страх за свою посаду, чи байдужість до своєї роботи, байдужість до потреб мешканців району?

Чому, коли в країні відбувається децентралізація, у місті Києві йде зворотній процес?

 

Ольга Калініченко, експерт Центра політико-правових реформ та групи "Реанімаційний пакет реформ - Київ"

powered by lun.ua