Райради – чому їх варто відстояти

10.02.2016  13:53 __ Христина Морозова

Ситуація довкола відновлення районних рад у столиці, які не працюють з 2010 року, знову загострюється. Схоже, мер Києва Віталій Кличко і його спонсори збираються посунути вибори до райрад на осінь.

Є велика імовірність, що вони накладуться на парламентські вибори.

Логічний, продуманий крок?

Якщо розібратися в ситуації, то це катастрофа.

По-перше, самі райради.

Автор особисто пройшла шлях від думки, що районні ради в Києві – це застарілий радянський відстій (у вересні), до переконання, що райради сьогодні – єдиний шлях змінювати країну знизу, з базового рівня і максимальній кількості людей.

Це як принести на Майдан дрова і чай, а потім незчутися, як на площі уже мільйон, все нові люди виходять на акцію протесту, будують барикади, а Янукович тікає з країни.

Райради з округом у кілька будинків – так працює Європа.

Повноваження їх поки дуже туманні, але й Майдан починався просто як купка милих людей з термосами, що стрибали під хорошу музику.

Від кандидатів на виборах, їх якості та наполегливості залежить, якими будуть райради.

 

У Києві, завдяки Черновецькому і Януковичу районні ради в місті Києві не працюють з 2010 року, а виборів до них не було з 2006, тобто цілих 10 років.  

Даруйте, але лише Троєщина має населення, як окреме містечко, а не має достатньої кількості своїх представників у Київраді.

Зате є голова КП "Київпастранс" Сергій Майзель, що на час виборів, застосовуючи адмінресурс, запускає безглузді піар-маршрути красивих трамваїв для Трої, аби лише виграти вибори. Вибори пройшли, маршрути зникли. Від Деснянського має бути мінімум 54 представники в радах, а не 16, як зараз.

За великим рахунком достатньо вже того, що обрати нормальну людину від свого будинку і трьох сусідніх, яка б представляла мої і сусідів інтереси, – невід'ємне право кожного мешканця.

Згідно з новим виборчим законодавством, депутати Київради не є напряму представниками конкретного округу, вони відповідають за місто в цілому.

 

Є округи Києва, від яких обралося одразу декілька депутатів, а є й такі, він яких немає жодного посланця у владу.

Райради, хоча й працюють формально за тією ж системою, проте логіка тут інша.

Людині, яка обирається від вашого будинку і ще 2-3 сусідніх, буде дуже складно сховатися під столом, тобто за столом високого кабінету. Навіть якщо депутат обрався від 3 будинків за чотири вулиці від вас, рано чи пізно ви його знайдете.

Зможете прийти навіть усією родиною і спитати, чому ваші діти потраплять в районний дитячий садочок якраз під випуск зі школи, або чому МАФ із шаурмою зустрічає вас відразу за метр від виходу з тролейбуса.    

Загалом приводів поспілкуватися буде достатньо, адже серед сфер впливу депутатів райради багато цікавого: районні заклади середньої освіти, медичні, культурні, спортивні установи, МАФи, парковки, ринки, ЖКГ, житловий фонд, благоустрій, озеленення, парки, сквери, енергоефективність, розпорядження комунальною власністю, розміщення реклами і навіть створення таких розтиражованих останнім часом муралів.

Також планується додати до повноважень організацію та забезпечення діяльності громадських формувань з охорони правопорядку, затвердження та внесення змін до бюджету району, затвердження програми соціально-економічного та культурного розвитку і цільових програм.

 

А також встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальних громад районів, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до районного бюджету. А це вже дуже ласий шматок повноважень для одних, або реальний інструмент змін для інших.

Тож у нас майорить реальна перспектива обрати людину, що здійснюватиме наші доручення з низки важливих, практичних, побутових питань. Але нам не дають цього зробити.

Коли райради перенесли з жовтня на березень – громада це проковтнула.

Тепер вибори знову посувають на осінь. За сміховинними приводом, якийсь анекдотичний персонаж – суддя Огурцов. А ми знову ковтаємо і просимо ще.

Мозок просто відмовляється це сприймати.

У всіх нас є власне життя: родина, переїзд, нове кохання, нова цікава робота, стара нецікава робота, діти, друзі, гулянки, власний стартап, кицька народжує, приготувати борщ, зліпити вареники, помити посуд.

Це все важливо та цікаво, це все і є життя.

Але навіщо це все, якщо нас знову затягають в обійми старої системи без права голосу у власній країні, районі чи будинку?

Поки нагорі щось вирішують, громада не сидить склавши руки.

11 лютого о 9:30 перед початком сесії Київради "ДемАльянс" та інші демократичні сили проведуть прес-брифінг і вуличну акцію. Основна вимога – щоб мер Києва чесно і чітко озвучив свою позицію щодо районних виборів у Києві.

Крім того, 11 лютого о 16:00 Апеляційний адміністративний суд Києва розглядатиме нашу апеляційну скаргу "ДемАльянсу" на ухвалу судді Огурцова про відтермінування виборів.

Якщо рішення суду буде для нас позитивним, це означатиме, що виборчий процес продовжується в звичному режимі.

Приходьте на акції підтримки виборів до райрад на вулиці Хрещатик, 36 та Московську, 8! Давайте власними зусиллями, спільно будувати майбутнє!

 

Христина Морозова, "ДемАльянс"  

powered by lun.ua