Мене нині запитують, чи не передумала я йти голосувати 25 жовтня? Питають, бо останній тиждень я у посиленому режимі аналізувала 13 оболонських округів. Продивилась сотні фотографій, сторінок у соціальних мережах та просто оселилась на сайті ЦВК. І все заради чого? Аби зрозуміти, якою може бути одна десята Київради.
За кілька тижнів до того я намагалася з’ясувати для себе, чи підуть мої друзі-знайомі на виборчі дільниці, чи мають вони уявлення, за кого голосуватимуть.
Перше, що зрозуміла – більшість не розуміють змін до виборчого законодавства. Мені починали розказувати, що партію оберуть одну, а по кандидату зорієнтуються на місці…
Змушена була пояснювати, що нам буде запропоновано визначатися лише раз – ставити одну "галочку" і за політичну силу, і за кандидата. Останній потрапить до Київради лише у тому разі, якщо його партія подолає 5% бар’єр.
Друге – людям взагалі не цікаво, хто працюватиме на них у столичній раді. Мало хто міг назвати прізвища кандидатів, що балотуються по округу. Та навіть більше, люди не знають номерів своїх округів.
Трете – у небагатьох є навіть уявлення, якій політичній силі хочуть віддати голоси.
Частіше вагаються між "пропрезидентськими силами" та опозицією.
На цій "оптимістичній" ноті я подумала, що в головах моїх оболонських друзів напахане поле, у яке кандидати саджатимуть зерна, які мають прорости рівно у день виборів, 25 жовтня.
Тому і взялась ночами та ранками аналізувати округи.
За суб’єктивними спостереженнями, на Оболоні найбільше була представлена президентська "Солідарність". Як там ми всі кричали в "регіональські" часи – застосовувався адмінресурс!?
Кандидати прокличковської більшості Київради дивляться на перехожих з дощок оголошень, ліхтарних стовпів, вивісок на парканах спортивних майданчиків…
Переважно кандидатки (на восьми з одинадцяти оболонських округах балотуються жінки) вирішили, що у нашому житті не вистачає свята. І вони їх влаштовували. У кожному дворі. Ви тільки уявіть, як приємно весь день чути у вікно пісні Наталії Бучинської чи Іво Бобула! Децибели не міряла, але вони жити заважали.
Ось гламурна Людмила Костенко, діючий секретар постійної комісії з питань сім'ї, молоді та спорту, у минулому представниця партії Олега Ляшка, а нині кандидатка "Солідарності" відкриває новий дитячий майданчик.
Вона запрошує аніматорів, влаштовує вікторини, пригощає солодкою ватою, дарує дорогі конструктори Лего. Слава про те, що Костенко роздавала оригінальне Лего досі гуляє моїм мікрорайоном!
Цікаво, що той майданчик встановлювала не вона. За кілька місяців до того місцеві "активісти" почали збирати підписи для його встановлення до іншого депутата, обраного ними у 2014 році, офіційно самовисуванця, а неофіційно – диригента штабу Кличка-Порошенка у Києві, колишнього "нашоукраїнцю", а пізніше "регіонала" та представника "молодої команди" Черновецького Вадима Столара. Той автографи взяв, елементи майданчика встановив, а на воротах повісив логотип своєї організації.
Але оскільки сам до Київради вирішив не балотуватися, то віддав напрацювання Костенко. І після цього нехай хтось скаже, що Столар не причетний до "Солідарності".
У сусідньому дворі з виборцями працює Наталія Приходько, співробітниця патронатної служби КМДА. Нею, до слова, у часи Майдану керував вже згаданий Вадим Столар.
Спочатку приходько знайомить місцевих пенсіонерів з досягненням Кличка-мера. Фільм показує. Люди дивляться на великий екран, сидячі на спеціально привезених стільчиках.
Наступного разу Приходько привезла вже столи і лавки, а з ними сцену, динаміка, артистів та майстрів-гончарів. І, звісно, солодку вату. А ще й різні наїдки, аби влаштувати пишне застілля на Покрову. Поки дітки билися за солодке, дорослі шикувалися у черги за млинцями з джемом.
А кандидатка у білому пальті з синьо-жовтими квіточками у волоссі ходила між рядами, зазирала людям у вічі, обіймала, гладила по спині і весь час повторювала: я ваша сусідка, я знаю ваші проблеми… І "сусіди" з розумінням махали головами, брали пакетики з пайками та йшли додому. Після цього свята ще довго на асфальті валялися білі повітряні кульки з лого кандидатки та целофанові пакетики від "Солідарності".
Але агітація діє. "Нехай цими питаннями займається Приходько. Вона вже начальнику ЖЕКу дзвонила", - говорять бабусі у сусіднього будинку, дивлячись на дашок свого під’їзду.
Усі інші дев’ять кандидатів від "Солідарності" теж не надто церемоняться з виборцями – дають їм хліб та розваги: нав’язливо співають, танцюють, саджають дерева. Деякі таким чином прикриваючи свою діяльність або ж бездіяльність у Київраді.
Ось, наприклад, депутатка Київради ("УДАР-Солідарність"), член постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Вікторія Кустова саджає дерева. Але не розповідає під час толок, яким чином виграє переважну кількість тендерів з харчування дітей в столичних садках і школах (найбільше перемог її ПП "Ніка-1" отримує в Облонському районі).
Або згадаємо Олексія Безпалого, члена постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування. Він, власник багатьох оболонських МАФів, які торгують й алкогольними напоями, знову йде у столичні депутати, аби й далі розвивати свій бізнес. І він цього не приховує.
"Бізнес треба захищати", - говорив він напередодні виборів 2014-го року у своїй агітці.
Так і робить. Наприклад, рішенням Київради від 1 жовтня його ТОВ "Антарес Компані" отримало ділянку 0,0446 га за 1,387 млн. грн. для експлуатації і обслуговування магазина-кафе за адресою: вулиця Героїв Дніпра, 37-б. До речі, за інформацією руху "Чесно", він один з тих оболонських депутатів, який приховує свою декларацію.
Ще один діючий депутат Владислав Михайленко (член комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування), якого також пов’язують з Вадимом Столаром (у минулому він – помічник депутата Київради від блоку Черновецького Віталія Лавриненка, який був офіційним спостерігачем від кандидата в нардепи Вадима Столара, коли той балотувався до Верховної Ради у 2012 році, а нині адреса приймальні Столара співпадає з адресою приймальні Михайленка), не випускає лопату з рук. Щовихідних саджає і саджає дерева. І всі від свого імені.
Варто нагадати, що всі депутати Київради мають на рік 200 тисяч гривень для виконання доручень виборців.
Озелененням перейнявся і колишній помічник нардепа Володимира Ар’єва, ще один член комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Владислав Турець. Він запам’ятався киянам своєю нахабністю. У березні Турець обурився тим, що журналісти заходять до ліфту перед депутатами і не пропускають обранців поза чергою до малогабаритного підйомника.
Копають на Оболоні й інші кандидати у столичні депутати. Наприклад, члени команди "Батьківщини".
Добре відомий оболонцям Володимир Старовойт розбиває клумби.
Його називають "королем ринків", адже той володіє одразу кількома. Старовойт не нехтує роботою з виборцями. У минулому році він як кандидат у народні депутати від ВО "Батьківщина" по округу 217 агітував через соціальний центр "Перспектива-Оболонь". Як проводив заходи в школах, так агітує і зараз. Будує дитячі та спортивні майданчики.
А рекламує свою "соціальну ініціативу" навіть у метро.
Працює з дітьми і юристка Ганна Свириденко, яка робить вже не першу спробу стати київською депутаткою, та її помічниця Марина Кочур, і підприємець Ольга Веремеєнко.
Ганна Свириденко |
Копають і кандидати від партії колишнього мера Києва Олександра Омельченка, і претенденти на крісла депутатів від "Руху за реформи".
І знаєте, що найцікавіше – люди з вдячністю приймають "допомогу" від кандидатів у депутати. Вони все частіше повторюють: "ці люди хоча би щось для нас роблять, а ті лише розмовляють".
Для виборців має наступити покращення тут і зараз – тобто, приміром, на обідньому столі, а всі інші чотири роки можна на дії депутатів не зважати.
Правду сказати: нині не копають на Оболоні, принаймні так активно, кандидати від "Самопомічі", "УКРОПу", "Свободи", "Радикальної партії". І якщо перші дві політичні сили виставили на вибори кандидатів-підприємців, то інші дві ставлять на молодих політиків – переважно на помічників-консультантів народних депутатів. Чого варта лише Валерія Єгорова, дівчину, яку кілька місяців тому помітили об’єктиви фотоапаратів у ВР, пишногруда помічниця депутата-радикала Сергія Скуратівського.
Валерія Єгорова |
Великій групі кандидатів чужі земельні роботи. Та й взагалі вони не ведуть ніякої агітаційної роботи. Серед них, наприклад, військові. Як кандидат по 58-му округу Михайло Саєнко. Він – боєць 25-го батальйону "Київська Русь". Виявилось, це той самий чоловік, який у сюжеті Громадського про похорон регіонала Михайла Чечетова йде кульгаючи зі шпиталю у Феофанії.
Можливо, безпідставно, але мені здається, що цього разу спрацює адмінресурс як ніколи раніше – гастролі "Солідарності" яскраві та незабутні.
Але… Все ще хочеться вірити, що Оболонь буде як і раніше оригінальною та об’єктивною.
Тетяна Катриченко, журналіст, мешканка Оболоні
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |