Ви нещодавно вийшли заміж і хочете обрати прізвище чоловіка? Купили новий будинок і настав час виписуватись із старого? Тоді – терпіння вам!
Після передачі повноважень паспортних столів до Державної міграційної служби процес внесення будь-яких змін в паспорт вимагає неабияких сил та купи вільного часу. От хоча б робота Центру надання адміністративних послуг при Києво-Святошинській районній державній адміністрації.
Чергу в паспортний стіл видно під адміністрацією вже з п’ятої години ранку, але дехто вартує там ще з вечора.
"Ми з чоловіком приїхали з Боярки на машині ще о 22:30. Записались в список і залишились його стерегти. Спали по черзі в машині. А о 23:05 прийшов той хлопчина (показує) і ночував сидячі на паркані під будівлею. Ми його запрошували до себе грітись", – каже жіночка, ім’я якої написано другим у списку. Вона, інвалід, сьогодні нарешті здасть паспорт після низки невдалих спроб.
Списки саме в паспортний пишуть в двох екземплярах, аби оригінал раптом не зник за дверима приймальної. Громадяни самі контролюють роботу працівників.
Деякі активісти лишаються слідкувати за чергою навіть після подачі документів: "Я здала свої документи в Боярці ще в обід, але залишилась там, аби допомогти іншим. І знаєте, прийом дійсно в той день був швидким. Мені жалілись на "ліві" прізвища та постійні перерви".
На аудіозаписі чутно, як працівники неодноразово просять жінку в грубій формі йти додому і не заважати. Натомість люди в черзі її захищали.
Приймальні дні в новоутвореного паспортного столу – понеділок, середа і п’ятниця. Та лише з 9:00 до 15:00. З цих шести годин виключаємо ще годину обіду й отримуємо 15 робочих годин на тиждень.
У середньому цього часу вистачає, щоб прийняти 150-200 осіб, не враховуючи тих, кому потрібно лише змінити фото в паспорті, їх приймають окремо.
За даними 2014 року, у Києво-Святошинському районі офіційно проживає 165 780 осіб, які зобов’язані з усіма "паспортними" питаннями звертатись до кабінетів 1 та 2 цієї адміністрації.
На сайті адміністрації є розклад, в якому субота теж позначена, як приймальний день. Для того, щоб перевірити дану інформацію, я звернулась за телефоном для довідок. На своє питання, отримала наступну відповідь: "В суботу ми працюємо, але документи не приймаємо і не видаємо. Лише обробляємо те, що нам здали на тижні".
Я ще раз перепитала, посилаючись на сайт, де в графіку на суботу чітко зазначено: "Прийом та видача документів". Та у відповідь отримала – "Ну, я вам вже відповіла".
УВ статті 6 пункт 2 закону України про адміністративні послуги йдеться: "...Кількість годин прийому суб’єктів звернень має становити не менше 40 годин на тиждень, у тому числі, в суботу – не менше шести годин...".
На жаль, закон не роз’яснює, що входить в поняття "прийому суб’єктів звернень", але про різного роду обробку даних в ньому мова не йде.
Постанова Кабміну від 20 лютого 2013 року №118 містить наступну інформацію: "Час прийому суб’єктів звернень у центрі становить не менш як шість днів на тиждень та сім годин на день без перерви на обід і є загальним (єдиним) для всіх адміністративних послуг, що надаються через центр. Центр не рідше ніж два дні на тиждень здійснює прийом суб’єктів звернень до 20-ї години".
І хто підкаже, де шукати ті робочі години людям, що ночують під адміністрацією?
Опинившись нарешті в кабінеті номер 1, я зрозуміла, чому на одну людину працівник адміністрації витрачає близько 25 хвилин. Окрім неорганізованої роботи, що дозволяє заповнювати заяви лише в кабінеті, а не біля нього, аби люди заходили вже з готовим документом, існує ще низка факторів гальмування процесу.
Самі адміністратори, паралельно з роботою, геть не приховуючи це від відвідувачів, переписуються в соціальних мережах, теревенять по телефону.
З 8 липня 2015 прийом громадян Києво-Святошинського району Центром надання адміністративних послуг здійснюється за попереднім записом. Ви можете звернутись за вказаним на сайті номером і записатись в електронну чергу. Вам називають час, в який треба з’явитись в адміністрації для здачі документів.
Така процедура значно полегшує процес та дозволяє уникнути черг, але й тут є свої нюанси. Скориставшись такою послугою, ви можете записатись на прийом лише через 2 місяці.
Отже, якщо ви вийшли заміж і ваш паспорт потребує обміну протягом місяця, даними привілеями ви, на жаль, скористатись не можете. Вам – у живу чергу.
На сайті інформація про ці два місяці ніде не зафіксована. Про неї кажуть тільки в телефонній розмові. Та й дати всім називають різні. Комусь вчора пропонували 2 грудня, а комусь – 23-тє.
Та й в законодавстві України не зазначено про послугу, згадують про неї лише у вигляді розпорядження окремих адміністрації.
Доступу до електронних списків тим, хто чергує в живій черзі, не надають. Так само, як працівники відмовляються назвати загальну кількість людей, що є на сьогодні в електронних списках.
Ми просили їх вивісити копію списків на двері, але нам відмовили.
Усі члени живого списку чекають, коли хтось з електронного не з’явиться на свій час. Лише тоді викликають когось із живої черги. Таким чином в день прийому з живої черги приймають 10-16 чоловік.
А ще в приймальні дні в адміністрації майже завжди не працюють туалети. Я в цьому пересвідчилася двічі.
Ті бувалі, що чергують під адміністрацією вже не один тиждень, кажуть, що туалети для громадян зачинені практично завжди.
Тож нестача зазначених в законах та розпорядженнях робочих годин, мала кількість адміністраторів, що приймають документи та незрозумілі правила реєстрації по телефону, перетворили подачу паспортів для внесення змін на суцільне пекло і безсонні ночі під стінами адміністрації.
Олександра Войцеховська
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |