Якісне, повноцінне та раціональне харчування є основою міцного імунітету для зростаючого організму дитини. Кожна мама чи тато, піклуючись про своїх дітей, намагається урізноманітнити домашній раціон.
Як же дізнатися, чим харчують дітей у садочку? Що їм подають до столу на 18-19 гривень за 1 добу? Як ми можемо контролювати сплачені нами кошти?
Окрім меню, ми – батьки, нічого не знаємо, і змушені наосліп довіряти заявленій якості на продукти харчування у дитячих садочках міста. Та сама ситуація і в школах.
Ірина Влащук, мама одного з вихованців садочку "Козачок" у Бучі виявила, що вага порції менша за заявлену більше, ніж на 50%. Мій син теж відвідує цей заклад.
Це спонукало мене з’ясувати якість продуктів харчування, з яких готувалися страви для дітей у дні нестачі порції.
Надіславши запит про доступ до інформації до Бучанської міської ради, я запросила накладні за 4, 7 та 8 вересня, за якими були прийняті продукти на кухню.
З отриманих супровідних документів видно, що основним постачальником є КПГХ "Продсервіс".
Що одразу кидається в очі – це назва продукту. Ідентифікувати його майже не можливо. Наприклад, з’ясувати з назви "серце", яке воно може бути – куряче, індиче, свине, яловиче і т.д., не можливо.
Якого ґатунку, хто виробник та яка назва, наприклад, сосисок, теж не зрозуміло. Коли точну назву продукту визначити не можливо, тоді тяжко порівняти ціну.
Бо наступним важливим критерієм є ціна продукту.
Для аналізу цін, запропонованих від КПГХ "Продсервіс", я купила у найближчих супермаркетах Бучі аналогічні продукти, які є в накладних. Свідченням цього є представлені чеки.
До речі, "Новус", не найдешевший магазин нашої Бучі.
Для наочності, я склала таблицю для порівняльного аналізу. Ціни перераховано до виміру за кілограм. Значення відхилень червоного кольору вказують на перебільшення витрат, а значення чорного кольору – економія.
Найбільше різниця ціна яблук, вона перевищена майже на 47 %, що складає 7,01 гривні.
Найвигіднішим для нас є молоко. Його доставляє ТОВ "Переяславмолпродукт". Але ми порівнюємо з роздрібними цінами, тому можна поставити під сумнів, чи це – найпривабливіша пропозиція на ринку.
Також здивувала капуста, перевищення ціни складає трохи більше ніж 27%. Це при тому, що врожай тільки зібрано.
На яйцях ми втрачаємо 12%, а на батонах в межах 16%.
Щодо сосисок, то тут не визначено ні розтрати, ні економію, але для порівняння представлені кілька варіантів першого та вищого ґатунків.
Сметана теж без зазначення жирності та виробника. Якщо обрати жирність 21%, то переплата становить 6%, якщо – 15%, то суттєво більше.
Ще раз наголошую, що ціни взяті роздрібні! Оптові ціни матимуть зовсім інші значення, що додасть економії ще 10-30%.
На сайті Держстату України є дані моніторингу цін на соціально значущі товари станом на 10 вересня 2015 року. Тут видно, що середня ціна по Київській області нижча ніж запропонована КП ГХ "Продсервіс" БМР. Ціни теж роздрібні.
У цьому всьому вбачається корупційна складова.
Коли ми купуємо будь-які речі, то звертаємо увагу на бренд.
Вважаю, що нам варто знати більше про бренд "державні заклади та установи". І що найголовніше, нам слід навчитися стежити за нашими грошима.
Ольга Продан, бучанка