Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/columns/55b5ea02ccef5/
Українська правда
Київ

"Київгаз": особливості надання послуг

27.07.2015  11:41 __ Олена Галушка

Ознайомивши споживачів із особливостями надання послуг ПАТ "АК "Київводоканал", ПАТ "Київенерго", "Свідомий мешканець" за предмет аналізу бере не менш проблемну природну монополію – ПАТ "Київгаз" і не менш важливу послугу – газопостачання. 

Через тривалу енергозалежність держави та відсутність ефективних дій в напрямку вдосконалення даної сфери, сьогодні країна неминуче має вживати реформаторські кроки у цьому напрямку.

Окремі з них вже відбулись: відповідно до ЗУ "Про засади функціонування ринку природного газу" відбувається відокремлення функцій з постачання від функцій з розподілу природного газу.

Тому з червня 2015 року ПАТ "Київгаз" здійснює послуги розподілу (транспортування) природного газу, а з 1 липня 2015 року – послуги з газопостачання здійснюватиме створене ПАТ "Київгаз" дочірнє підприємство "КиївГазЕнерджи".

Хоча одразу виникає актуальне питання доречності створення такого дочірнього підприємства, адже фактично мав відбутись розподіл функцій, а не їх делегування підприємству, створеному самим монополістом. Та все ж процес демонополізації та змін тільки розпочався і буде продовжуватись – вже у жовтні поточного року вводиться в дію закон "Про ринок природного газу".

Вищезазначене обумовлює зміни в оформленні відносин між споживачами та ПАТ "Київгаз": згідно з постановою Кабміну від 2.03.2015 р. № 74 Договір про надання населенню послуг з газопостачання стає 3-стороннім: постачальник – ДП "КиївГазЕнерджи", газорозподільне підприємство – ПАТ "Київгаз" та споживач.

Тому, як стверджується на сайті ПАТ "Київгаз", ДП "КиївГазЕнерджи" і ПАТ "Київгаз" запрошує споживачів у письмовій формі укласти новий трьохсторонній Договір про надання послуг з газопостачання.

У попередніх матеріалах вже обґрунтовувались як позитивні, так і негативні аспекти договору приєднання, якими є Договори із монополістами в сфері ЖКГ.

Також зазначу, що ПАТ "Київгаз" відмічає: побутові споживачі, які продовжують після 30.06.2015 р. отримувати на території ліцензійної діяльності ДП "КиївГазЕнерджи" природний газ, є такими, що засвідчили бажання укласти Договір про надання послуг з газопостачання та прийняли цю пропозицію повністю.

Тобто, у разі, якщо за адресою побутового споживача не було здійснено припинення газопостачання до 01.07.2015 р., він є таким, що з 01.07.2015р. уклав Договір.

Проте, як уже зазначалося раніше, запорукою захисту прав споживачів у взаємовідносинах із монополістом є письмово укладений договір, оскільки сам факт оферти абсолютно не забезпечує дотримання прав мешканців. Саме тому автор як депутат вимагатиме у монополіста впорядкувати це питання.

Проаналізувавши текст Договору про надання послуг з газопостачання, що пропонується ПАТ "Київгаз" до укладення, на предмет його відповідності Типовому договору, ґрунтовних порушень з боку монополіста не виявлено.

Нагадаю, що договір приєднання, який пропонується монополістом, має відповідати Типовому, затвердженому Кабінетом Міністрів.

Законодавством визначено, що газопостачальні, газорозподільні підприємства не мають права відмовити споживачеві в укладенні договору. Монополіст зобов’язаний відреагувати на заяву про укладення договору від споживача упродовж 14 днів.

Укладаючи договір, споживач повинен пред’явити низку документів:

документ, що посвідчує особу споживача (паспорт) та ідентифікаційний номер за його наявності;

технічний паспорт на будівлю або домову книгу;

довідку про зареєстрованих осіб у квартирі, приватному будинку;

документ, що підтверджує право власності на квартиру, приватний будинок або користування ними.

Якщо споживач має пільги з оплати газу, в Договорі робиться відповідна позначка: для внесення даного положення також необхідно надати документ, що підтверджує право на пільги.

Даним Договором передбачено низку прав та обов’язків трьох сторін.

Серед прав споживача особливо важливим є право на отримання газу для власних побутових потреб з гарантованим рівнем надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, що відповідають вимогам нормативних документів.

Крім того, споживач має право отримувати інформацію про ціну на природний газ, порядок оплати, нормативні і фактичні параметри якісних показників газу та величину його тиску в мережі тощо; а також право на зменшення розміру плати у разі погіршення якісних показників газу та зменшення величини його тиску, детально про що ми розкажемо далі.

Водночас слід пам’ятати, що споживач зобов’язаний, зокрема, дотримуватись під час користування газом вимог правил безпеки, правил газопостачання, інструкцій заводів-виготовлювачів з експлуатації газових приладів і пристроїв, а також умов Договору та вносити своєчасно та в повному обсязі плату за надані послуги відповідно до Договору.

На постачальника покладено обов’язок безперервного постачання газу, тобто окрім визначених випадків, вичерпний перелік яких вказаний у Договорі, не допускаються затримки у постачанні газу.

Розгляд звернень та претензій споживача щодо величини тиску та/або якісних показників газу, роботи лічильника або технічного обслуговування та прийом з цього приводу рішення – це безпосередній обов’язок ПАТ "Київгаз". Також не менш як один раз на шість місяців ПАТ "Київгаз" має проводити контрольне зняття показань лічильника газу в споживача.

Оскільки з боку виконавців у сфері житлово-комунального господарства нерідко виникає такий спосіб "стимулювання" платіжної дисципліни серед споживачів як "попередження про можливість відключення", відмічу окремі аспекти даної процедури щодо газу.

Згідно з постановою Кабміну від 9 грудня 1999 р. № 2246, якою затверджено "Правила надання населенню послуг з газопостачання", газопостачання на об’єкт та/або газові прилади і пристрої споживача припиняється у разі низки випадків, зокрема:

- проведення планово-профілактичного обслуговування та/або капітального ремонту систем газопостачання;

- ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновних робіт;

- несвоєчасної та/або не в повному обсязі оплати послуг з газопостачання з урахуванням вимог пункту 19 цих Правил;

- самовільного використання газу споживачем;

- зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі в будинок, - пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо;

- подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання та інших.

Відключення послуги газопостачання з підстав несплати здійснюється так: якщо споживач не оплатив надані послуги упродовж 10 днів після строку, зазначеного в договорі чи платіжному документі, йому надсилається письмове попередження про припинення послуги.

Якщо упродовж 10 днів після отримання споживачем письмового попередження (з позначкою про його вручення), оплата не була здійснена, газопостачальне/газорозподільне підприємство має право відключити газ споживачу.

Але про будь-яке відключення споживач має бути попереджений, що на жаль, часто не дотримується виконавцем послуг.

Проблема належної комунікації з даного питання є особливо гострою. Слід також пам’ятати, що припинення газопостачання не звільняє споживача від обов'язку сплатити заборгованість за спожитий газ. Також доведеться оплачувати неустойку (пеню) згідно із законом або Договором.

Щодо відновлення газопостачання, то воно здійснюється підприємством упродовж 2 робочих днів після усунення порушень, сплати споживачем боргу та відшкодування збитків, завданих його неправомірними діями газопостачальному або газорозподільному підприємству.

Окрім характеристики Договору, вважаю за необхідне окремо зупинитись на питанні встановлення лічильників газу, що є актуальним з огляду на передбачені державою вимоги та їх виконання ПАТ "Київгаз".

Згідно з законом "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" до 2018 року комерційний облік газу має бути стовідсотковим із наступними етапами впровадження:

-         для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, – з 1 січня 2012 року;

-         для підігріву води та приготування їжі – з 1 січня 2016 року;

-          тільки для приготування їжі – з 1 січня 2018 року.

Тобто, якщо ви маєте крім газової плити також колонку, згідно з законом до 2016 року у вас має бути встановлено лічильник, інакше – відповідно до закону газопостачання буде припинено.

Станом на 1 травня 2015 року оснащення лічильникам у місті Києві складає 16,1% та є найнижчим показником з-поміж усіх регіонів України. Наприклад, у Києві газифікованих квартир є 751 239, а у Київській області – 800 591, проте в області відсоток оснащення лічильниками складає 88,2.

Таку ж ситуацію простежуємо на прикладі Львівської області – 784 064 квартир із природнім газом, 80,6% яких оснащено лічильниками.

За інформацією НАК "Нафтогаз України" станом на 1.05.15

З даного питання автор направляла депутатське звернення із вимогою пояснити, чому "Київгаз" так "пасе задніх" порівняно із обласними "газами". Проте відповідь було отримано класичну: нестача матеріальних та людських ресурсів на таке велике місто.

Але з вищенаведених показників очевидно, що для інших регіонів кількість газифікованих квартир не стала проблемою.

Наразі вживаємо заходів через міську владу щодо впливу на ПАТ "Київгаз" на предмет пришвидшення виконання ними програми оснащення приладами обліку, а також перевірки, чи не було раніше вчинено зловживань, які спричинили до її провалу.

В інформаційному просторі упродовж останнього часу виникали твердження, що тим, у кого лічильник газу не встановлено до 2016 року, постачання ресурсу буде припинено.

Проте, по-перше, дане зауваження стосується лише споживачів "колонка+плита", а по-друге, в законі є положення, згідно з яким у разі невстановлення у вказані вище строки лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється.

Крім того, у травні цього року на засіданні постійної комісії Київради з питань ЖКГ та ПЕК, автором було підняте питання лічильників, на яке представник "Київгазу" повідомив, що до кінця року Товариство подало заявку на встановлення 21665 лічильників, що охоплює решту споживачів "колонка+плита" та невеличку частинку "плита".

Значно проблемнішим виглядає встановлення лічильників для споживачів лише з плитою, яких у Києві переважна більшість.  

Якщо повернутись до процедури встановлення лічильника, то виконавець після встановлення лічильників газу зобов'язаний видати споживачеві акт та розрахунковий документ, що засвідчують факт виконання робіт, підписати зі споживачем акт про збереження пломб у двох примірниках.

Слід звернути увагу споживачів, що про порушення в роботі лічильника газу, несправність, зовнішнього пошкодження або виникнення сумнівів щодо достовірності його показань споживач зобов'язаний невідкладно повідомити ПАТ "Київгаз" для проведення експертизи лічильника.

Щодо періодичної повірки лічильників газу, їх технічного обслуговування та пов'язаного з такою повіркою ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), то такі заходи згідно із вказаної вище Постанови здійснюються за рахунок ПАТ "Київгаз".

Крім того, на підставі письмової заяви споживача та за його рахунок або на вимогу ПАТ "Київгаз" та, відповідно, за його рахунок може проводитись позачергова повірка лічильника газу.

Розглядаючи питання лічильників, неможливо уникнути теми нормативів споживання.

У зв’язку зі тим, що постановою КМУ від 29 квітня 2015 року № 237 внесено зміни до нормативів споживання на предмет їх зменшення, ПАТ "Київгаз" звертався до низки органів, в тому числі Київради щодо вжиття заходів для унеможливлення прийняття такої Постанови.

Разом із колегами з Комісії з питань ЖКГ автор здійснювала аналіз споживання газу мешканцями, що проживають на двох різних вулицях Києва.

Результати виявились красномовними: до прикладу, в 2013 році у споживачів, які користуються газом лише для приготування їжі, об’єм споживання складав в середньому 2,6 м3; у 2014 р. – 3,5 м3.

Так, зараз це трохи більше діючих нормативів. Але при цьому важливо зауважити, що до прийняття постанови КМУ №409, якою зменшено нормативи споживання з 01.10.2014 р., об’єми нормативів для споживачів із газовою плитою та централізованим гарячим водопостачанням складали 9,8 м3 на одну особу на місяць!

Таким чином, із вищенаведеного можна зробити висновок, що низький рівень виконання "Київгазом" програми оснащення лічильниками газу цілком може бути зумовлений повною відсутністю мотивації встановлювати лічильники через досить-таки раніше зручні і вигідні нормативи споживання.

Про якість газу або, як кажуть споживачі, "лічильник крутить, а тепла немає".

Параметри якості природного газу повинні відповідати ДСТУ 5542-87. Величина тиску газу не може бути меншою, ніж мінімально допустиме значення, визначене нормативними та технічними документами на газові прилади і пристрої.

Проте, не звертаючись до експертних перевірок якості газу, споживачі часом помічають особливості газу, що йому зазвичай не притаманні: процес горіння, колір, швидкість виділення тепла.

Як відомо, основний компонент сухих природних газів — метан, його вміст коливається від 70 до 99,5%. Вміст решти складників також змінний, але допустима кількість етану — до 9%, пропанів — до 4%, бутанів — до 2%, пентану і вищих — до 5%, вуглекислоти — до 7%, азоту — до 25%.

У зв'язку з тим, що в газові мережі надходить природний газ із різних родовищ, його калорійність може коливатися від 7600 до 9351 ккал/м3. Відповідно, для опалення однакових приміщень або підігріву води може витрачатися різний об'єм, оскільки газу з меншою теплотворною здатністю доводиться спалювати більше.

Що робити, аби убезпечити себе від користування газом низької якості та, відповідно, не переплачувати за такий продукт?

 

Окрім цього, споживач має право також оскаржити рішення монополіста, з яким не згодний, в суді.

Газ – не просто надзвичайно важливий природній ресурс, але й дорогий. Фактично, боротьба на ринку газу завжди мала місце, то ж без контролю держави може мати складні економічні наслідки.

Споживання газу мешканцями міста – чи не найменша частина циклу руху газу на ринку.

Проте саме ця частка є основоположною, тому вимагає підвищеної уваги серед житлово-комунальних послуг не лише в контексті формування тарифів, але й безпеки споживання, над чим безупинно та відповідально має працювати ПАТ "Київгаз", а слідкувати – міська влада.

 

Олена Галушка, депутат Київради, заступник голови постійної комісії з питань ЖКГ та ПЕК, член правління ГО "Свідомі"

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.