Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/columns/55a8acfa2a94e/
Українська правда
Київ

Замок Штамма у Бучі: відновити не можна знищити

17.07.2015  10:21 __ Олена Жежера

Дитячі санаторії та лікувальні заклади, які знаходяться в комунальній власності Києва, зараз проходять аудиторську перевірку.

Вона має визначити, чи зможуть ці заклади функціонувати самостійно, якщо ні – з високою імовірністю буде продаж і приватизація.

Про це повідомили в департаменті охорони здоров'я КМДА.

Аудиторську перевірку пройшов і санаторії "Дружний".

Він перебуває у підпорядкуванні Києва, хоча розташований у Бучі.

Десять років тому головний корпус санаторію вигорів і як оздоровниця не функціонує. Відтак висновки аудиторів невтішні.

"Швидше за все територію передадуть Міністерству оборони, після чого виставлять на продаж. Така ж доля чекає більшість санаторіїв та оздоровчо-курортних закладів, які перебувають у підпорядкуванні департаменту. Ремонтувати їх нема за що", - розповідає джерело в департаменті охорони здоров'я.

Стало відомо, що в Бучу, для проведення аудиторської перевірки приїздив особисто заступник голови КМДА та президент клініки "Борис" Михайло Радуцький. 

"Саме після його візиту стало зрозуміло, що санаторій "Дружний" ремонтувати не вигідно, а краще продати", - додає джерело.

Ласий шматочок у лісі, розміром майже 5 га – омріяна для забудовників дорога земля під Києвом. Але чиновники мовчать про історичну цінність вигорілої всередині будівлі кінця 19 – початку 20 ст, яку місцеві старожили називають "замком Штамма". 

 

За словами працівників санаторію, цей будинок був збудований німецьким інженером Штаммом, який проектував залізницю Київ-Ковель.

У ньому інженер проживав з родиною до початку революційних подій 1917 року.

Розповідають, що родина Штамма утримувала прислугу та кухарів, які мешкали в окремих дерев’яних будинках, що збереглися й до цього часу.

 

Штамм дбав про освіту мешканців хутору Ястремщина. В одному з будинків була навіть школа для сільських дітей. Згодом, ще до війни, тут створили дитячий будинок, а після війни комплекс став дитячим санаторієм.

Після пожежі в будинку вцілів старовинний камін.

 

Одразу після пожежі будівлю збиралися ремонтувати, було навіть розпорядження тодішнього очільника Києва Олександра Омельченка. Але не судилося.

Зараз будинок всередині виглядає ось так.

 

З проханням передати ділянку Бучі до КМДА неодноразово зверталися представники бучанської влади. Зокрема, мер міста Буча забудовник Анатолій Федорук та його кум також забудовник Володимир Карплюк. Останній просив про передачу санаторію Ірину Геращенко, коли та приїздила до Бучі.

Лист Бучанської ради до КМДА, який потрапив до рук журналістів сайту "Громада Приірпіння", датований липнем 2014 року.

У ньому йдеться про наміри бучанської влади будувати на 5 га заклади спортивно-оздоровчого та соціального значення.

 

Примітно, що поряд з замком вже отримала наділи в лісі від бучанської влади українська співачка Наталія Могилевська та екс-нардеп комуніст Руслан Скарбовійчук.

Що стосується будівлі, збудованої більше 100 років тому, швидше за все – вона буде зруйнована, так як досі немає жодного охоронного статусу, а на її ремонт в держави немає коштів.

Ось фото, яке було зроблене одразу після пожежі у 2007 році. 

 

За словами завідувача відділу краєзнавства центру охорони й наукових досліджень пам'яток культурної спадщини при КОДА Олени Брияк, на першому етапі юридичного захисту будівлі необхідний хоча б статус "Нововиявленої пам'ятки історії місцевого значення".

"Зараз ми готуємо в міську раду Києва лист, що будинок Штамма – це пам'ятка архітектури як зразок стилю модерн, що потребує захисту. Зверніть увагу на будинок вокзалу Бучі, він збудований у схожій архітектурі, можливо навіть має спільного автора.

Але інформації в архівах про ці споруди вкрай мало. Якщо нам вдасться отримати поповерховий план будинку Штамма, ми одразу подамо обліковий документ на Міністерство культури для занесення будівлі до державного реєстру нерухомих пам'яток України", - розповіла Брияк.

 

Аби вкотре привернути увагу до проблем навколо збереження будинку Штамма, бучанські активісти разом зі скульпторами, художниками, мультиплікаторами вирішили провести на тому місці мистецький пленер та майстер-класи для дітей.

"Ми з задоволенням погодилися взяти участь в пленері, оскільки це наша історія і буде шкода, якщо про неї наші нащадки дізнаються лише з наших спогадів. Після пленеру плануємо провести благодійний аукціон, на якому будуть продані роботи із зображенням замку. Виручені кошти плануємо віддати на реставрацію будинку. Можна почати хоча б з цього", - говорить художник з Бучі Арсен Пелюшок.

Вже зголосилися взяти участь у пленері такі київські художники – Єгор Зігура, Наталія Перебойчук, Микита Зігура, Сергій Гуральский.

Окрім пленеру буде також майстер-клас з малювання для дітей, який погодилася провести відома художниця-мультиплікатор Ярослава Руденко-Шведова, одна з авторів мультиплікаційного фільму "Котигорошко". 

А нещодавно бучанські активісти провели суботник навколо замку Штамма, аби привернути увагу чиновників до проблеми.

 

На толоку прийшло близко ста бучанців, які хочуть зберегти історичну споруду для нащадків.

Доїхати на пленер до замку Штамма можна з Києва маршруткою №381. Вийти на зупинці перехрестя Богдана Хмельницького та Нового шосе.

 

Чекаємо усіх, хто бажає долучитися до збереження архітектурної пам'ятки, у суботу, 18 липня за адресою – Київська область, м. Буча, вул. Києво-Мироцька, 133.

 

Олена Жежера, журналіст 

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.