Уявімо, що ви приймаєте знайомого іноземця в Києві. Дорогою з Борисполя в місто він просить вас перерахувати особливі риси української столиці. Якою була б ваша відповідь?
Пропоную свій варіант 12 меседжів про Київ – якісь з них можна взяти на замітку, якісь забракувати.
Бренд Києва є наріжним каменем для створення обличчя України в світі в цілому.
Чому саме це місто заслуговує модерувати-формувати нову 40-ка мільйону політичну націю в Європі?
Відповідь на це питання мають дати як кияни "знизу", так і влада міста "з гори".
Позитивний та зрозумілий образ Києва притягатиме: 1) переїжджати жити та працювати кращих професіоналів, які будуть творити економіку країни; 2) іноземних інвесторів; 3) туристів, які залишатимуть грошів місті та сприятимуть культурному взаємозбагаченню.
Все це позначиться на добробуті киян та всієї України.
Трохи статистики – у 2013 році за рейтингом Глобального індексу міст від MasterCard's (Global Destination Cities Index) Київ посів 66-е місце серед усіх міст в світі за кількістю відвідувань гостями з інших країн, це 21-емісце в Європі. У 2013 р Київ відвідало 1,5 мільйони іноземців та 0,8 мільйона українців (дані КМДА). До війни у Києва існувала позитивна динаміка приросту кількості туристів. У2013 році Київ відвідали майже на 60% туристів більше, ніж у 2009 році (за показниками авіа-перельотів).
"Останні стануть першими"
1. Київ – столиця молодої країни, яка щойно народилася і у якої ще все попереду
Київ став політичною столицею лише 24 роки тому, коли Україна здобула незалежність. Лише з того часу він почуває набувати столичного лоску. Найамбітніші люди з усієї країни починають з’їзжатися саме в Київ, створивши нову спільноту людей. Сучасна Україна – молода політична нація і Київ її столиця.
"Свобода, рівність, братерство = гідність"
2. Київ – революційне місто вільних громадян, де люди мають гідність перемагати тиранів
Київ вперше вийшов на Майдан у 2004 році. Через десять років, у 2014 Київ підтвердив свій волелюбний дух під час Революції гідності. Люди, без зброї, під кулями повстали проти нерівності, проти того, що бюджет розкрадався, а закони – не виконувалися.
"Свобода, рівність, братерство" – новаторським та демократичним були ці гасла парижан під час Французької революції у тогочасній абсолютистській Європі. Так само Революція гідності 2013-2014 роках киян була покликана звільнити людей від абсолютизму російського імперського групування, що вже давно віджило своє, та її посіпак, які паразитують на людях прикриваючи це "великою місією".
Мотив повстання гордих громадян проти влади тиранів є архетиповим та зрозумілим. Тому меморіали та пам’ятні місця Революції гідності мають стати і зручними для туристичного сприйняття. Там відбуватиметься захоплююча розповідь про боротьбу та перемогу гідності та духу над страхом.
До речі цікавий збіг – хан Батий у 1240 році вдирався в Київ з пагорбу, де лежить вулиця Інститутська. Саме з того пагорбу, звідки штурмували Майдан силовики за часів режиму Януковича.
"Другий Єрусалим"
3. Київ – місто святинь та унікальний християнський центр
Тисячу років тому саме сюди вперше прийшло християнство, звідки воно поширилося Східною Європою. Тому понад тисячу років Київ, як магніт, притягає до себе людей, які шукають на берегах Дніпра Божої благодаті. Починаючи від ченців, які рили печери та створювали літописи. До, наприклад, членів царської родини російських імператорів.
Так, побудову Покровського монастиря профінансувала княгиня Олександра Петрівна (1838—1900), яка була дружиною брата імператора Росії Олександра II. Після нещасного випадку, зазнавши тяжкої травми, вона вирішила поїхати із Санкт-Петербурґа до Києва, щоби присвятити себе Божій справі.
Місто відвідує велика кількість православних вірян і сьогодні.
Фото elektraua.livejournal.com |
Ростислав Семків, літературознавець: "Віддавна люди мислили Київ як християнський центр. Тут є довга історія подвижництва. Цікаво, що релігія в Києві не перебуває в конфлікті з іншими речами – з освітою, зі світським життям. Так, найбільша бібліотека та друкарня були в Лаврі. Сьогодні ми бачимо, що інші релігійні спільноти Києва дуже логічно вписуються в Київ – греко-католики, єврейська громада, яка віддавна присутня в Києві".
Софіївський собор – єдиний великий храм в центрі Києва, який дійшов до нас в своїй основі з часів Київської Русі. Він, як відомо, побудований за зразком Візантійських храмів та підкреслює прямий, першочерговий культурний зв’язок України з греко-римською цивілізацією, яка стала основою європейської і сучасної західної цивілізації без будь-якого посередництва Москви.
Храми – це одна з головних асоціацій іноземців стосовно Києва.
"Коли я їхав в Київ, я знав про нього лише те, що це старовинне місто, де багато храмів", - зізнався під час приїзду в Київ один з британських урбаністів.
Тім Де Грау, американець, працює в Києві фітнес-тренером: "Загалом, пересічні американці налякані загрозою ісламського тероризму, натомість, всі християни сприймається позитивно... Для нас, американців, православні церкви виглядають красивими, особливо, напівкруглі бані. Відвідання храму входить в обов’язкову програму американця в Києві..".
"Краса – врятує світ"
4. У Києві живуть найкрасивіші жінки світу
Це настільки близько до істини, що нам з цим талантом таки доведеться щось робити)
Парад вишиванок-2014. Фото Дмитра Ларіна |
Жіноча краса – це бездоганний стимул відвідати Київ для більшості чоловіків планети. Під красою я розуміємо не лише фізичну вроду, а й традицію вкладати багато зусиль в свій зовнішній вигляд.
Звісно, відразу виникає побоювання, а чи не буде це сприйнято "неправильно" та українки асоціюватимуться з легкою поведінкою. Думаю, що подане якісно позиціонування "найкрасивіші жінки світу" лише підніматиме самооцінку українок, які знатимуть собі ціну.
Краса українок, їх романтичність та вміння веселитися може бути складовими для привабливого позиціонування Києва.
Тім Діграу, американець, 35 років, в Києві працює фітнес-тренером: "Американські чоловіки бачать українських дівчат як супермоделей – стрункі та красиві. Українки більше часу ніж американки доглядають за собою, наприклад, роблять макіяж, замовляють професійні фотосесії… В сприйнятті американців українські жінки – це вже окремий та навіть більш популярний "бренд" ніж росіянки, сприйняття останніх постраждало від різних шлюбних афер".
Міріам Горовіц, американка, художник по костюмах: "До поїздки у мене були стереотипи щодо України – країна третього світу, де розруха і злидні, а по розбитих дорогах ходять похмурі непривітні люди. Реальність приємно вразила. По-перше, Київ виявився дуже красивим і цивілізованим. Центр вразив розкішшю, яку я не очікувала побачити, наслухавшись про бідність і ощадливість українців. Стильно оформлені вітрини, дорогі автомобілі, зовсім юні дівчата в Chanel і в діамантах".
Розмір має значення
5. Київ – велике місто – 7-е за кількістю мешканців місто Європи
Київ – це досить велике місто. І це відразу задає певну планку у сприйнятті. Але з іншого боку воно не таке велике, як десятимільйонні мегаполіси, де життя часто стає нестерпним.
Транспортна проблема – помітна і для іноземців.
"Одне з неприємних видовищ, яке незвичне для американців – це фізичний контакт притиснутих людей в забитих маршрутках", – говорить Тім Діграу.
…Уявімо, що в Києві було б не 52 станції метро, а 300, як в Мадриді, який співрозмірний з Києвом за кількістю мешканців. Це б докорінно змінило українську столицю.
Фото tov-tob.livejournal.com |
Ласкаво просимо!
6. Київ – доброзичливе місто.
Київ – це доброзичливе, гостинне місто, мешканці якого мають "легку та просту" вдачу.
Певна легкість у спілкуванні та доброзичливість української ментальності, природжений нахил до вміння якісно гуляти та розважатися є "рисою" національного характеру, яку можна розвивати.
Мирон Спольський, канадський українець, який переїхав в Київ в 1988 році впевнений, що за 20 останніх років люди в місті нарешті почали посміхатися незнайомцям і привітно поводитися:
"Це великі зміни соціальної поведінки. Особливим каталізатором стала Революції гідності, яка призвела до шаленої зміни на краще. Звісно, ще трапляються "крутелики", які намагаються нахамити, але їх стрімко меншає…"
То невже українці нарешті подолали в собі гримасу нахмуреної радянської людини?...
"Щоб прищепити та закріпити цю привітну поведінку має бути соціальна реклама в тому числі на ТБ, яка б пропагувала чемність на дорогах та між людьми.. Посміхайтеся, пропускайте, допомагайте!", – додає пан Мирон.
"Небо над Дніпром…"
7. Київ – місто величної ріки й природи
Центральна частина міста з київських пагорбів з парковою зоною (майже київський Сentral Park) надвисає над Дніпром та Лівим берегом. Від Майдану до хащ Труханового острова – 10-15 хвилин пішки.
Фото tov-tob.livejournal.com |
Ростислав Семків, літературознавець: "Київ це унікальний симбіоз міста і річки. При цьому річка в Києві природна. В інших столицях вона закута в камінь з обох боків, наче взята в полон. У Києві ріка – це природа. З пагорбів Правого берега відкривається велика перспектива на Лівий берег, яка дає перспективу, широкі горизонти та оптимізм".
Можливо саме цей зелений краєвид сприяв народженню фрази, яку наче б то сказав президент Франції Шарль Де Голь під час його візиту в Київ в 1966 році: "Я бачив багато парків в містах, але я не бачив місто в парку".
Саме Гідропарк для багатьох іноземців є місцем їх першого щільного контакту з київським громадським простором, адже всі люблять пляжі. Можливо, саме на Гідропарк та Труханів острів треба звернути увагу мерії, щоб зробити там чисту паркову зону з ідеальними пляжами.
"А з Лівого берега на Правий ми бачимо розписи культурних маркерів різних епох – Лавра, Андріївська церква, Батьківщина-Мати, часом незграбні новобудови – панорама людської діяльності від початків і донині", - додає пан Семків.
"Зате ми найкраще співаємо!"
8. Київ – творче місто
Українці мають потужні творчі пориви, схильні до поетичності та містичності, люблять співати та бавитися... Але ще й досі, навіть попри бурхливий культурний розвиток, який переживає столиця останніми роками, місту далеко до культурного життя розвинутих країн, де контакт з мистецтвом є частиною життя масового середнього класу, а не лише жменьки "творчої еліти".
Мирон Спольський, має таку пораду: "Саме фестивалі приваблюють туристів. Львів це зараз активно використовує. Чому б не організувати Київське літо фестивалів. Нон-Стоп, починаючи з Дня Києва і до вересня – фестиваль їжі, фестиваль дитячої творчості, фестиваль вуличних театрів та експериментальних вистав на зразок славнозвісного Fringeв Едінбурзі, де грають прямо на вулицях або в будь-яких залах. Потрібні нові фестивалі фільмів… Треба популяризувати оперні та симфонічні виступи. У світі часто ставиться намет на 500 чоловік просто неба. Люди можуть пити каву за столиками. І слухати оперу чи симфонічний оркестр, який поєднує популярні твори, наприклад, Бітлз, Ролінг Стоунз та класичні твори. Поєднання гарантує повні зали… Популярністю в світі також користуються фолк-фестивалі. Україна їх ще не явила світу, хоча має потенціал".
До речі, Київ потребує свого міжнародного фестивалю-візитівки, який би в усьому світі чітко асоціювався з Києвом. Тому свято Івана Купало гарний "матеріал", з якого можна робити унікальний український карнавал. Тут є набір архетипів: вогонь, залицяння між дівчатами та хлопцями, ризик.
Мирон Спольський: "Новорічні свята на Софіївському Майдані цього року було організовано добре – гарні будиночки, багато людей. Це святкування можна занести в актив. Можливо, наступного року можна розширити пішохідну алею і до Михайлівського. Думаю, і на Великдень треба організувати щось подібне – за тиждень до та після Великодня".
Новий рік на Софійській площі. Фото elektraua.livejournal.com |
"Динамо з Дніпра, Київ, Київ – ура!"
9. Київ – футбольне місто.
"Динамо" – один із найтитулованіших клубів Східної Європи. Українська футбольна школа була найсильнішою в колишньому СРСР. "Динамо" двічі вигравало Кубок Кубків УЄФА. "Динамо" найчастіше серед усіх клубів колишнього Радянського Союзу – 11 разів – ставав чемпіоном СРСР.
Фото tov-tob.livejournal.com. |
У Києві у самому центрі міста на відстані всього-на-всього 2 км, розташовано два центральних стадіони – клубний "Динамо" та 70-тисячний "Олімпійський". Саме в Києві у 2012 році проходив фінал чемпіонату Європи з футболу.
Постійна присутність бренду "Динамо-Київ" в європейському інформаційному просторі через участь в єврокубках робить розвиток цього бренду можливістю для Києва.
(+ Київ – спортивне місто, де мер всесвітньо відомий боксер Віталій Кличко)
Здається, українці за своїм національним характером часто не схильні пишатися навіть тоді, коли є чим.
Наприклад, ми не цінуємо цього унікального для піару випадку, коли реально всесвітньовідомий спортсмен, можливо, найвідоміший спортсмен України за всю її історію, зміг стати ще й політиком, мером столиці. Причому зробив це не випадково, а у досить довгій політичній боротьбі.
Можна тільки уявити, який би "космічний піар" робили би росіяни, якби Кличко був російським боксером та мером.
Американець Тім Діграу: "У нас, у США, бокс був дуже популярним видом спорту. Але Кличко просто "вбив" його для нас... Він став чемпіоном, який постійно перемагає. Якийсь "чувак" з незрозумілої України почав нас всіх "робити" – це було дуже дивно. Нам стало нецікаво, ми не любимо програвати. Але це наші проблеми, а українці можуть ним гордитися. Кличко, дійсно дуже відомий у США".
"…І справжній український борщ"
10. Київ – це й українська національна кухня
Українці люблять поїсти. Мають свою аутентичну національну кухню. Не так багато країн мають таку різноманітну етнічну кухню, тому її треба брендувати та позиціонувати, в першу чергу, як натуральну та здорову.
"Мати міст руських"
11. Київська четвірка "фішок міста"
Каштани. Київський торт. Котлета по-київські. Козаки. Пам’ятаймо про ці бренди. Усі вони мають працювати та додавати місту фарб.
12. Київ – місто посередник, де Росія примириться з Європою.
Багато міст в світі говорять про свою політкультурність та поліетнічність. Але у випадку Києва, який після падіння Київської Русі століттями перебував і у складі Великого князівства Литовського (Литви), і Речі Посполітої (Польщі), і Російської імперії, - це цілком природне позиціонування.
Сьогодні Київ фактично знаходиться на геополітичному рубежі між Європою та Росією, хай вже з боку Європи.
Також важливу роль відігравала єврейська громада, яка століттями проживала поруч з українцями в Центральній та Західній Україні.
Тому Київ – це майданчик, де два ці світи – європейський та російський – рано чи пізно, після падіння російського реваншизму, зможуть нарешті зустрітися та почати взаємодіяти. Це глобальна, космічна місія Києва.
Звісно, вдала телевізійна рекламна кампанія може потужно просунути місто на зовнішній ринок. Але вона точно не має бути глянцево-вишиванковою, без обличчя. У ній має передаватися справжній дух міста.
Директор швейцарскої компанії Arthesia, фахівець з брендування міст Томас Шевчик попереджає тих, хто буде знімати рекламу:
"Зважуйте, чи реальна ваша унікальність?... Я часто бачу рекламні ролики міст, де описується, наскільки чергове місто першокласне у всіх сенсах. Але варто вирізати логотип і слоган, ви не дізнаєтеся, що це за місто".
То в чому ж наша українська, київська унікальність?
Юрій Андрухович, письменник і поет, дав прекрасну відповідь на це питання: "Наша сила у свободі, зокрема і у свободі слова. Ми вільні люди. Ми, українці, сьогодні чемпіони світу з боротьби за свободу".
Денис Самигін, автор сайту VisitKiev.ua, спеціально для УП