Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/columns/54dc6c2cda5cc/
Українська правда
Київ

Знову про бюджет Києва або Як "експерти" створюють псевдосенсації

12.02.2015  13:02 __ Андрій Странніков

Для початку анекдот. Стоїть бабця на базарі, продає насіння. Підходить покупець, цікавиться ціною. Та каже: "100 гривень за склянку". Покупець шокований: "А чого так дорого?" Бабця (спокійно): "Та гроші дуже потрібні".

Даруйте, навіяло "експертними висновками" такої організації як Фундація "Відкрите суспільство" і особисто її директора пана Івана Сікори щодо бюджету Києва.

Схоже, у наш час для того, щоб позиціонувати себе експертом у сфері бюджету, треба дві речі: частіше згадувати слово "корупція" в усіх відмінках і оперувати якимись великими цифрами (бажано мільярдами, щоб усім відразу було зрозуміло масштаби вже згадуваної корупції).

А що? Написав щось у стилі "корупціонери-гади-все-розкрали" або "злочинна-влада-всіх-нас-надурила", додав кілька мільярдних цифр і все – "експертний висновок" про "сховані мільярди" готовий!

Чесно кажучи, навіть не порпався б у подібному інформаційному смітті, якби не побачив під одним із таких опусів логотип глибоко шанованої мною організації – Реанімаційного Пакету Реформ.

Скажу відверто, "висновки" Фундації "Відкрите Суспільство" щодо аналізу київського бюджету-2015 не лише не витримують жодної критики, а й прямо шкодять репутації РПР як організації високого фахового рівня.

Чому я так вважаю? Про це нижче.

1. "Експерти" пропонують встановити у 2015-му році для комерційної нерухомості у Києві податок в розмірі 20 гривень за кв.м. на місяць. І тут же обраховують "вражаючу цифру". Мовляв, 3 мільйони кв.м. київської нерухомості множимо на 20 гривень, потім на 12 місяців, виходить 720 мільйонів! Кльова цифра? Дуже кльова.

От тільки "експерти" забули зазирнути в Податковий кодекс, ст. 266.5.1 якого встановлює максимальну ставку у 2% від мінімальної зарплати, тобто 24 гривень за кв.м. НА РІК.

Я вже мовчу про те, що цей податок помісячно не справляється, спишемо це на неуважність "експертів".

Але якщо продовжувати керуватись їхньою логікою, то більше 2 гривень за місяць за кв.м. закон прямо забороняє стягувати. Упс, як же так? Помилились в цифрах в 10 разів? А може, взагалі Податковий кодекс не читали? Тут уже не лише популізмом, а й дилетантством пахне.

2. Наступний епізод. "Експерти" вважають, що запровадження нової нормативної грошової оцінки землі дасть додаткових надходжень на 600-700 мільйонів. Спитаєте, чим обґрунтовується цифра? Та нічим. Шукав-шукав у нетрях "експертних висновків" хоч якесь логічне пояснення. Не знайшов. З таким же успіхом могли написати 700 мільярдів. Дивно, що не написали...

3. Аналогічно ситуація з паркувальним збором. 30 мільйонів – мало, кажуть експерти. Треба 360. Чому? Мабуть тому що 360 більше за 30. Інших пояснень нема. До речі, в бюджеті-2015 ця цифра в порівнянні з минулим роком збільшена майже вдвічі – 55 мільйонів. Як із 55 зробити 360 "експерти" не знають.

4. І так майже по кожній цифрі. З якої стелі береться – невідомо. От наприклад, також не подобається цифра в 380 мільйонів від продажу землі в 2015 році.

При цьому "експерти" сором'язливо мовчать, що продаж землі в принципі зараз під загрозою. Бо набула чинності норма закону, що без розробленої містобудівної документації землю не можна надавати. А от цю саму документацію, вважають "експерти", ні в якому разі не можна затверджувати і навіть кошти на її розробку негайно вилучити з бюджету!

Тобто, з одного боку, продайте землі побільше, з іншого – не робіть кроків, які зроблять цей продаж можливим. Коротше, якийсь плюралізм в одній голові...

5. Далі ще цікавіше. Виявляється, на думку експертів, під МАФами треба відводити землю! Тільки тоді буде порядок! Тобто тимчасові споруди фактично перетворюються на постійні. Зараз і так спостерігаємо шалений опір при демонтажі всіх цих споруд, а що буде якщо вони під собою землю оформлять?

6. А ось іще хіт. Податок на землю під житловим фондом має складати не 0,1% (як зараз закладено в бюджеті), а від 3% до 12%.

Шановні експерти, моліться, щоб про цю вашу ініціативу не дізнались ОСББ та ЖБК, бо доведеться тікати з Києва! Що це означає в абсолютних цифрах? У 2014-му ця ставка була на рівні 0,03% і, наприклад, середній ЖБК на Оболоні платив 800 гривень на рік.

У цьому році ми підняли цю плату в 3,3 рази, і він буде платити десь 2600 на рік. За пропозицією "експертів" плату треба збільшити ще в 30-120 разів і встановити на рівні від 78 тисяч до 312 тисяч на рік. Як ви гадаєте, на кого ляже навантаження? Правильно, на власників квартир. На додаток до підвищених цін на комунальні послуги, транспорт та інші вигоди міського життя.

Далі аналізувати всі ці розумні документи нема сенсу. Бо складається враження, що міську владу свідомо штовхають на "роздування" цифр, а при незгоді – обзивають корупціонерами.

Дуже нагадує принципи бюджету-2014 часів Попова, коли свідомо в дохідну частину було закладено неіснуючих 3,5 мільярда гривень.

Але нам потрібні в бюджеті реальні гроші, а не намальовані "експертами". Бо формувати бюджет методами бабці з анекдоту на початку цієї статті ми не збираємось.

Ця стаття НЕ має на меті затролити Фундацію "Відкрите Суспільство".

Хочеться привернути увагу до глибшої проблеми – експертне середовище не повинне у своїх висновках керуватися емоціями та неперевіреними даними.

Принцип "хочу" має поступитись принципам "доцільно" і "можливо". Тоді експертні висновки перестануть бути сумішшю емоційних гасел і цифр "зі стелі". Бо громадянське суспільство, (як і влада) повинне нести відповідальність за свої дії. Вас слухають, сприймають і формують свою думку.

Більше того, Київрада сьогодні як ніколи потребує участі громадськості та експертів у своїй роботі. Саме тому ще 30 вересня (!) минулого року автор, як голова бюджетної комісії запропонував Фундації "Відкрите Суспільство" створити і очолити при бюджетній комісії Київради щось на зразок громадської експертної ради.

Цю пропозицію можна досі знайти на їхньому сайті. Саме для того, щоб СПІЛЬНО напрацьовувати рішення Київради і формувати бюджетну політику міста. На зразок того, як працює "Реанімаційний пакет реформ" з Верховною Радою.

Тоді і в діяльності влади, і в діяльності громадської організації буде якийсь сенс. Бо кидання фекаліями один в одного – шлях в нікуди.

Шкода, що пропозиція так і не була почута. Тому прошу вважати цю статтю зверненням до ВСІХ експертних організацій (включаючи і "Відкрите Суспільство"), що працюють в галузі бюджетування.

Запрошую до СПІЛЬНОЇ роботи над виробленням бюджетної політики Києва. Прозорість, відкритість до нових ідей і відповідні умови роботи гарантую.

 

Андрій Странніков, голова постійної комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку (фракція "УДАР-Солідарність")

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.