Листом №148-03/01-2647 від 20.08.2013 заступник генерального директора КО "Київзеленбуд" В.Бойчук повідомив Національний екологічний центр про те, чим займаються столичні зеленбудівці за бюджетний кошт. Як не дивно..
Згідно із Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року №105, здійснювати побілку дерев вапном та прибирати листя в парках.
"Разом з тим, за численними проханнями киян та разом з ними, фахівці комунальних підприємств з утримання зелених насаджень білять дерева вздовж вулиць та проспектів крейдою. З міського бюджету на це кошти не виділяються. Такі роботи проводяться під час загальноміських толок за рахунок меценатів, які традиційно прагнуть бачити дерева у рідному місті побіленими. Таким чином, за 2013 рік було побілено близько 12 000 дерев." - йдеться у листі Бойчука.
- Разом з тим, важко не пригадати курйозну ситуацію, що відбулась навесні цього року, коли комунальники побілили вапном разом з деревом і автомобіль, що стояв поряд. – розказує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.
Також з листа В.Бойчука читаємо, що протягом 2012 року з парків було прибрано понад 25 500 кубометрів опалого листя та трави. На 2013 рік заплановано зібрати ще 26 000 кубометрів. Про шкоду від прибирання опалого листя та причини заборони таких дій вже писалось на УП .
Як відомо, Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України забороняють вивозити з парків листя, за винятком території вздовж доріжок, навколо пам’ятників, спортивних та дитячих майданчиків.
- Достатньо зазирнути у будь-який парк восени, щоб побачити що листя прибирається на всій його території. В багатьох випадках вся територія парку вишкрібається до голого грунту, на якому навіть трави не лишається. Звісно, такі дії дуже шкідливі для парків. – розказує Олексій Василюк. - При відсутності зміни підходів до поводження з опалим листям, мине ще кілька років і дерева у київських парках всохнуть, а нові будуть дуже важко приживатися без родючого шару ґрунту. Пригадайте насадження молодих дерев вздовж автодоріг: щороку їх саджають наново, адже в "комірках" серед асфальтованого тротуару немає ні родючого ґрунту, ні опалого листя, ні води, до якої можуть дотягнутись глибоким корінням дорослі дерева.
Дендролог Олександр Соколенко розповідає: "- З мого досвіду, для того, щоб утрамбувати кубометр листя, необхідно прибрати щонайменше 20 квадратних метрів парку. Відтак, листя збиралось мінімум на 130 гектарах паркових територій. Проте значну частину опалого листя прибирають двірники а не зеленбудівці, щороку я багато разів стаю свідком того як листя висипають у контейнери для сміття. Також, на акції з благоустрою масово виганяють студентів та школярів. Листя, зібране ними, не потрапляє до зеленбудівської статистики".
Екологи планують влаштувати патрулі у столичних парках для виявлення випадків незаконного вивезення листя комунальниками. Також, активісти Національного екологічного центру звернулись до киян з проханням повідомити відомі їм випадки побілки дерев у столичних насадженнях вапном.
Олексій Василюк, заступник голови Національного екологічного центру України
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |