Як імітували обговорення "Генплану Києва"

04.07.2012  10:11 __ Катерина Цибенко, для УП. Київ


Фото з сайту КМДА

Червень 2012 року для киян ознаменовується не лише Євро-2012, а спробою київської влади зімітувати громадське обговорення нового проекту так званого "Генерального плану розвитку Києва до 2025 року".

Цей місяць обрали неспроста, адже зрозуміло, що вболівальників серед киян немало, і більшість з них віддасть перевагу подивитися матч, ніж думати про Генплан. Для чого, до речі, треба відпрошуватися з роботи – майже всі обговорення в робочий час.

Тобто все зробили для того, щоб туди прийшли потрібні люди, які б правильно все "обговорили".

На Печерську

Понеділок, 18 червня, 18:30. У цей час мало відбуватись обговорення в Печерському районі в школі № 90 за участю чиновників з Управління містобудування та архітектури, Печерської райдержадміністрації та "Інституту генплану м. Києва" - комунальної організації, що розробила цей документ.

Але прийшовши туди, люди виявили, що організаторів цього дійства немає і обговорення скасовано. Оголошення про нього, яке висіло на стіні школи, теж зникло.

"Що ж це відбувається? Нас про це ніхто не попереджав!" - обурювалась вже немолода жінка, яка, попри проблеми, таки прийшла на зустріч.

Але про Генплан таки порозмовляли – Олександр Гудима, громадський активіст, зареєстрував на цьому ж місці в цей же час своє обговорення.

Було складено акт про те, що обговорення, ініційовані владою, зірвані з вини Печерської РДА. Виступили люди, які були одностайні в думці, що оборудка з обговореннями та референдумом по так званому Генплану – це не що інше, як намагання руками громадськості узаконити сумнівні забудови.

"Потім нам скажуть – ви ж самі за це проголосували, ви самі цього хотіли!" - сказав Олександр Гудима.

 
 

Люди зробили протокол обговорення, а потім взялись за складення переліку незаконних забудов у своєму районі, які заважають нормальній життєдіяльності та підставляють під загрозу безпеку людей.

 
 

Через деякий час прийшла заступниця голови Печерської РДА Пугач Тамара Василівна, яка повідомила, що обговорення було перенесено в зв’язку з проханнями дев‘яти голів ОСН. Ніхто з присутніх навіть гадки не мав, що це можуть бути за люди.

Чиновниця принесла книжку альбомного формату під назвою "Генеральний план м. Кива до 2025 року" і велику карту Печерського району з позначками територій майбутньої забудови.

 
 
 

Погортавши цю книгу, мешканці прийшли до висновку, що це – просто реклама із закликами "забезпечити збереження", "не допустити знищення", а ніякої конкретики в цьому нібито плані немає.

Тамара Василівна запропонувала всім охочим прийти в райдержадміністрацію і ознайомитись із Генпланом.

Коли кореспондент УП.Київ подзвонив туди домовитись про час візиту, мене спрямували у відділ внутрішньої політики, і дуже чемний працівник на ім’я Павло розповів, що ту книгу, яка є в нього, теж можна подивитись на сайті КО "Інститут генплану м. Києва".

Після вивчення вказаного сайту, виявилося що то і є та книга альбомного формату, яку приносила Пугач на громадське обговорення. "В нас більше ніякого Генплану немає", - повідомив Павло.

Виникає питання: а що ж обговорюється тоді? Оця книжка-реклама? Для довідки: генеральний план – це кілька десятків томів тексту, кілька десятків графічних ілюстрацій, площею в декілька квадратних метрів кожна.

На Подолі

На Подолі обговорення мало відбутись 20 червня о 17:00 в малій залі Подільської РДА. Там, а також на балконі 4-ого поверху зібралось більше 300 людей, добра половина з яких – працівники комунальних служб та державних підприємств, готових підтримати будь-що і в будь-якому вигляді.

 
 

На обговоренні були присутні такі ж чиновники, що мали бути в Печерському районі, а також представник НДІ пам’ятоохоронних досліджень Міністерства культури України. Анонсувалась участь Головного архітектора Києва Целовальника Сергія Анатолійовича, але в останній момент його замінили Броневицьким Сергієм Петровичем, директором КО "Інститут генплану м. Києва".

 

Все було підготовано для дружного "одобрямс". Але не так сталось, як хотіли чиновники.

Голова РДА, Петро Матвієнко наголосив, що громадськість було повідомлено про обговорення і після привітання запропонував обрати секретаря для ведення протоколу.

 

Олена Єскіна, представниця громадської організації "Кияни для киян", зауважила, що спочатку треба було б обрати лічильну комісію. Матвієнко з нею не погоджувався і наполягав на тому, що "є порядок денний і треба його дотримуватись".

"Але як ми оберемо секретаря без лічильної комісії?! - здивувалась Олена. – Давайте діяти в рамках законодавства!"

Атмосфера в залі ставала напруженішою. "Покажіть, будь ласка, де, в яких газетах були оголошення про ці обговорення? Ніде! Ви спеціально це зробили! Привели ЖЕКівців, пообіцяли їм премії за правильне голосування!" - чувся голос із рядів.

"Я визнаю, що були певні недопрацювання і проблеми при організації обговорень. Але давайте все ж проведемо їх, незважаючи на все", - відповів Матвієнко.

Олена наголосила, що через недостатнє інформування громадськості обговорення не можуть бути визнані законними. "Якщо ви будете їх продовжувати, та ще й без лічильної комісії, ми складемо відповідний акт і будемо розмовляти з вами вже в іншому правовому полі", - повідомила вона.

І залу чулись запитання: "Який сенс обговорювати Генплан-2025, якщо ще не виконаний Генплан-2020?"

Один з виступаючих, представник ініціативної групи жителів Подолу, розповів присутнім, що інформація про обговорення з’явилась на сайті КМДА 17 червня. "Оголошень ніде не було, наша група сама їх розклеювала по району. Як у такому випадку шановний голова РДА може говорити, що всіх було проінформовано?" - поставив риторичне запитання він.

Матвієнко спробував звинуватити ініціативних виступаючих в тому, що вони "прийшли сюди просто пошуміти". Олена Єскіна вдповіла, що констатація факту незаконності зборів – це не шум, а викривання афери. Вийшовши наперед, вона закликала присутніх "не брати гріх на душу", не допомагати легалізовувати незаконні забудови, що тягнуться ще з часів Омельченка та Черновецького.

Єскіна порекомендувала Матвієнку звернутись до голови КМДА з пропозицією відмінити референдум, обговорення і взагалі цей недолугий і недоречний Генплан. А якщо це не вдасться – то призначити обговорення на нову дату.

Після виступу активістки, що зірвав бурю оплесків, взяв слово голова РДА. Він визнав, що через погану організацію обговорення не можуть відбуватись, вибачився перед присутніми і оголосив збори закритими.

Активні кияни, виходячи, вітали один одного з перемогою і дякували активістам. "Все-таки ми можемо щось змінити! А хтось каже, що від нас нічого не залежить!" - висловила свою радість Олена Єскіна.

А пригнані працівники державних підприємств бурчали: "Ми так хотіли послухати, а нам не дали!" 

Втім, не всюди громадськість отримала перемогу. Згідно з інформацією з соціальних мереж, в Оболонському районі мешканці "підтримали" Генплан-2025.

Катерина Цибенко, в рамках програми "Київський репортер"

powered by lun.ua