Гостинна республіка не перестає дивувати різноманіттям заходів. Усі вони відбуваються за ініціативою простих містян, співаків, художників, музикантів, поетів, письменників, вчителів, багатьох представників творчого, освітнього, художнього осередку Києва. Усі проходять просто неба, на свіжому повітрі.
Хор "Гомін" велично відкриє програму 25 червня о 18.30. Його засновник і незмінний керівник Леопольд Ященко – композитор, музикознавець-фольклорист, кандидат мистецтвознавства, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка.
А о 19.00 у Гостинній республіці розпочнуться курси мови. Але не іноземної, хоча і такі там відбуваються теж. А української мови. Упродовж спілкування між собою навіть "республіканці" дійшли висновку, що володіти досконало українською мовою сьогодні вміє не кожен киянин. На жаль.
Тетяна Печончик прочитає лекцію з мови |
Що казати про суспільство, якщо навіть ведучі телевізійних програм роблять помилки? А оскільки на даний момент у Києві багато іноземних гостей – можливо, і їх зацікавлять навички спілкування українською. Отже – 25 червня перше заняття. Проводити такі курси визвалась Тетяна Печончик – кандидат філологічних наук, викладач української мови в університеті ім. Шевченка. Республіка оголошує набір на курси української:
- володіння та вдосконалення навичок (фонетика, лексика, граматика)
- курс для іноземців
Залежно від потреб групи, що сформується, буде залежати формат навчання, розказують організатори. Українська мова буде по понеділках та середах о 19.00. Із собою брати ручку і зошит. Усі заняття і заходи у Гостинній республіці – безкоштовні.
Також, у республіці є курси німецької, які викладає волонтер з Австрії, Йоганн Аманн. Вони проходять також о 19.00, але по вівторках та четвергах. Загалом, програму заходів зробили зручною: її можна подивитись на створеному сайті республіки.
Фото Олега Бондаренка |
А вихідними, вже традиційно, тут відбувались дійства. Ввечорі у п’ятницю перехожі заходили та залишались послухати концерт експериментальної музики від Віктора Пушкаря, Орест Криси та LEO a.k.a. Леоніда Бєлєя.
Фото Олега Бондаренка |
У суботу опівдні вперше в Києві і в Гостинній республіці відбулась "Сушка" – пітерський проект, що мандрує містами. "Сушка" – новий формат виставки, що вийшов за межі галереї та музеїв. Акцію придумали в Санкт-Петербурзі, багато разів вона проходила в інших містах.
Суть акції полягає в тому, що будь-який учасник може повісити свої фотографії за допомогою прищіпок для білизни. В обмін можна забрати будь-які інші. Свою фотографію можна підписати, залишити на обороті координати для зв'язку, або незвичне повідомлення її майбутньому володарю. "Сушка" – формат виставки, що об'єднує фоторграфів різного калібру: любителів та професіоналів, ломографів та прихильників традиційної зйомки.
"Сушка" у Гостинному дворі |
На ілюстрованих лекціях культурологів слухачі сидять, розкривши рота. Історії про Київ – суцільна містика, персоналії, життя відомих людей – не менш цікаве. Цими вихідними одразу дві лекції читала Анна Путова: "Біг братів Турбіних" та "М. О. Врубель у Києві".
Традиційно республіканці утворюють навколо Гостинного живий ланцюг – "Обійми Гостинний Двір", демонструючи небайдужість до проблем історичного центру міста.
Майстерклас "Зроби своє місце"від дівчат Olga Zakrevska, Marysia Nikitiuk та Kateryna Babkina.
Ініціатори закликали кожного, хто приходить у республіку, створити собі зручне місце для сидіння – адже саме цього не вистачає під час заходів. "По життю ми проти підпорядкування і перекладання відповідальності на владу, ситуацію, економіку, сусіда чи погоду; ми думаємо, що своє місце потрібно облаштовувати самому", - кажуть організатори. Нові місця робили зі старих непотрібних меблів, використовуючи фарби та інше. Вийшло цікаво.
Після джазового концерту "Jart" у Кінотеатрі "На фасаді" просто неба відбулась ніч кіно разом із "Казковим містом". У програмі було: "Мирний воїн", "Остання любов на Землі", "Король-рибалка", "Велика риба". Глядачі вмощувались на корематах з пледами, їх пригощали теплим чаєм та печивом.
Неділя була не менш цікавою: майстер-класи, лекції, концерти (City Guard), і – День прав людини у Гостинному дворі, разом з DocuDays, у рамках якого відбулись кінопокази.
Але попереду – новий тиждень. Це значить – безліч нових цікавих заходів. Радимо киянам слідкувати за анонсами, запрошуємо всіх на заходи та до участі у творчому процесі!
***Гостинна республіка - громадсько-мистецький центр, що діє на принципах самоорганізації громади Києва. ГР була утворена 26 травня, цей же день проголошено Днем Незалежності республіки.
Стихійне нищення історичної та культурної спадщини, ставлення до пам'яток історії, архітектури, культури як до об'єктів інвестицій, продажу, бізнесу, масове закриття або виселення театрів, музеїв, та інших закладів та осередків культури призвела до обурення містян. Останньою краплею став Гостинний Двір. У нього відібрали охоронний статус, ніби то недостатній "історичний пробіг", та прирекли на реконструкцію - перетворення на торгівельний центр.
"Громада міста сама повинна визначати функціональне призначення простору міста, питання важливості тієї чи іншої будівлі чи забудови, створювати необхідне. Тому, що замість них для них ніхто нічого не зробить" - вважають представники республіки.
Республіканці виступають за реставрацію будівлі замість реконструкції, повернення їй охоронного статусу пам'ятки архітектури та перетворення Гостинного двору на культурну громадсько-мистецьку мекку Києва - відкритий для освіти, творчості та мистецтва простір, де відбувається взаємодія між людьми.
Марія Лебедєва