Декларація Гостиного Двору

19.06.2012  15:22 __ Ігор Луценко

26 травня 2012 року у Гостиному* дворі утворився і функціонує незалежний від влади культурно-громадський центр. За цей час його декілька разів атакували рейдери (остання атака була вчора). Оскільки громадяни Гостинної республіки більше зайняті розбудовою культурного життя у Дворі та захистом його од нападників, то навколо них створився певний інформаційний вакуум – що вони хочуть, чого добиваються.

Нижче – типові запитання-відповіді, щоб наповнити цю порожнечу змістом та спростувати брехню влади та забудовників.

Чому з’явився Гостиний двір і Гостинна Республіка?

Гостиний двір, як спільнота вільних громадян, є відповіддю на політику нищення культури у столиці. У Києві руйнують всесвітній спадок під охороною ЮНЕСКО. Майстерні художників, бібліотеки, театри, музеї позбавляють приміщень. Владу і забудовників зупиняють лише масові протести, як це було з Пейзажною алеєю та Андріївським узвозом.

Але винні залишаються на своїх посадах. Підписи чиновників Мінкульту Вечерського, Вінграновського та Кулиняка і зараз благословляють нищення київського спадку.

Натомість ми, небайдужі до долі свого міста громадяни, у Гостиному Дворі творимо осередок нової культури та нового суспільства.

Проти чого ми протестуємо?

Ми не протестуємо, ми ненасильницьки перешкоджаємо нищенню культури та реалізовуємо своє право на культуру. Це Попов, Кучук і Миргородський протестують проти нашої культурної діяльності. Це рейдери і чиновники перешкоджають нам, бажаючи збудувати тут свої торгово-розважальні вертепи, плануючи вигнати з Гостиного наукові та культурні заклади. Це чиновники і рейдери закривають Гостиний двір від людей.

Ми ж, долаючи спротив нічних бандитів, тримаємо його відкритим для киян та гостей столиці.

Гостиний двір має бути – і буде – культурно-громадським центром. Торгівельний центр з супермаркетом, паркінгом і бутіками – це культурне та інфраструктурне нищення Контрактової площі, як території заповідника "Стародавній Київ", як місця для некомерціалізованого дозвілля киян.

Чи є Гостиний двір пам’яткою?

Рейдери стверджують, що Гостиний двір за часів СРСР визнали пам’яткою помилково (!). І що зараз, через 30 років, чесні та розумні чиновники української держави кинули свої сили на виправлення цієї помилки. Це – смішно, чи не так?

Гостиний двір – пам’ятка містобудування та архітектури. Наші опоненти тиснуть на те, що він не є древнім, і тому не є цінним. Це невігластво, оскільки предметом охорони та обґрунтуванням цінності Гостиного є його її обриси, об’єм, положення, тощо. Гостиний є пам’яткою містобудування та архітектури у першу чергу.

І лише в другу – історії, оскільки будувався з урахуванням креслень оригінального проекту 19 століття.

Відтак, охоронного статусу Гостиний двір позбавили безпідставно, оскільки обриси будівлі не змінилися

Пам’ятку архітектури не можна перебудовувати. Ми – за реставрацію, а не реконструкцію Гостиного.

Влада каже, що поверне Гостиному його призначення – бути місцем торгівлі.

Гостиний був центром торгівлі у 19 столітті. Зараз часи змінилися. У всьому світі такі будинки стали символами старовини. За аналогією, Андріївський узвіз колись був транспортною магістраллю, а зараз це – пішохідна зона. Прокладання через нього швидкісної магістралі зробить проїзд зручним і ніби-то поверне його "функцію", але знищить серце міста. Так само і Гостиний двір не має бути черговим торгівельно-розважальним центром, а повинен стати частиною мистецької аури стародавнього Києва.

Звідки взяти гроші на реставрацію?

Кажуть, що у держави не вистачає грошей на реставрацію Гостиного. Це брехня. Відповідь проста – припиніть красти! Левова частка зборів за паркування йде повз київський бюджет, земельний дерибан продовжується. Місто втрачає мільярди гривень щорічно.

Що ми пропонуємо?

Ми не тільки пропонуємо, ми робимо з Гостиного повноцінний культурно-мистецький центр. Ми почали облаштовувати місце для дитячого та юнацького образотворчого мистецтва, приміщення для театру та діяльності неприбуткових громадських організацій Києва. Ми продовжуємо прибирання Гостиного двору. Ми робимо тут те, чого для громадян міста ніхто не зробив, спільно з фахівцями розробляючт концепцію використання Гостиного двору.

Скільки триватиме акція?

Гостиний двір має залишатися культурно-громадським центром завжди. У нас тут не акція протесту, а проект по створенню вільного суспільного простору, в тому чсилі і у приміщеннях Гостиного двору.

Які ваші вимоги до влади?

Влада – це ми.

Хто нам допомагає?

За нами не стоїть жодна політична партія чи олігарх. Матеріальну допомогу надають звичайні люди. Багато городян беруть участь у спільній справі, приносячи їжу, воду, потрібні для щоденної роботи матеріали, поширюючи і відвідуючи просвітницькі і культурні заходи у Гостиному дворі.

Що зроблено?

За три тижні існування Гостинної республіки відбулося більше півсотні заходів: відкрито п’ять експозицій, облаштовано виставкові приміщення, проведено майже два десятки лекцій з історії Києва, майстер-класи (екологія, декоративне мистецтво, малювання, танці), концерт авторської пісні, виступи популярних виконавців – гуртів Козак Сістем, Анатолія Векслярського, Грозовська бенд, солістів чеської та литовської опер, ансамблю старовинної музики Alitea та багатьох інших.

Відбулися дві акції "Обніми Гостниний двір", які згуртували навколо цієї пам’ятки сотні небайдужих городян.

Прихильники Гостинної республіки на сьогодні подали два судових позови з вимогою визнати незаконним зняття статусу пам’ятки з Гостиного.

А головне – у Гостиному дворі крок за кроком відбувається творення  по-справжньому громадянського суспільства. Адже все більше людей усвідомлюють, що наше життя, наше місто, наша країна – це наша з вами відповідальність.

* - слово "гостиний" стосується торгівлі

 

Ігор Луценко, активіст ГІ "Збережи Старий Київ"

powered by lun.ua