Заказник "Заплавний" знову у небезпеці – від нього знову вирішили "відкусити" шмат території. Про це стало відомо з сайту самої київської обласної ради. Зокрема, на сайті опубліковане прийняте у 2012 році рішення (цікаво, що номер і дата прийняття рішення на сайті не зазначені) "Про зміну меж існуючих територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення Київської області".
Щоб зрозуміти те, що відбулось, простежимо історію появи на карті України цього заказника.
На думку природоохоронців, саме створення цього заказника є частиною рейдерського захоплення території Києва селищем Козин Обухівського район і свого роду єдиним в історії України прецедентом використання природно-заповідної території не для потреб охорони природи.
2 грудня 1999 року рішенням Київської міської ради №146/649 у Голосіївському районі Києва, утворено ландшафтні заказники місцевого значення "Острів Жуків" (1630 га) та "Острови Ольжин та Козачий" (470 га).
Синім – заказник "Острови Ольжич і Козачий" (Київ) та червоним – заказник "Заплавний" (Київська область). Нічого не здається дивним? |
У сумі ці заказники охопили всю правобережну заплаву річки Дніпро у межах Києва, які на півдні межують безпосередньо з смт. Козин, згідно з межами, встановленими у 1936 році.
Сьогодні всі добре знають про проблемність території Жукового острова, який вже ось 8 років поспіль лишається місцем локалізації найбільших земельних скандалів столиці.
Саме ця територія має історичну назву "Конча-Заспа" та в минулому мала статус природного заповідника (в межах тоді Київської області; скасований за дорученням Сталіна в 1935, при переїзді столиці з Харкова до Києва). Власне в її межах розміщені озера "Конча" і "Заспа".
Натомість починаючи з 2001 року в заплаві Дніпра на північ від смт. Козин розпочався масовий гідронамив заплавних земель заказника "Острів Жуків", в межах ділянок самовільно наданих селищною радою Козина на території Києва. Надалі територія гідронамиву і подальшої елітної забудови перейняла історичний термін "Конча-Заспа".
Протистояння громадськості та контролюючих органів і навіть тодішнього мера Києва Омельченка не дало жодних результатів, і в результаті близько 500 га заплавних земель заказника були піддані гідронамиву до межі, яку Козинська сільська рада одноосібно вважає межами свого селища. Межі селища і селищної ради в натуру не винесені досі, оскільки не затверджений новий генеральний план селища і селищної ради.
Ще в 2004 році екс-мер Києва Омельченко писав листи до екс-президента Кучми з проханням врятувати київські острови від нападок Козина.
Тоді ж київські чиновники не соромились відкрито писати про цю проблему громадським організаціям. Тепер соромляться.
Проте 1 квітня 2003 Київська обласна рада прийняла несподіване рішення №89-07-XXIV "Про нововиявлені території та об’єкти природно-заповідного фонду місцевого значення Київської області", яким оголосила на землях Козинської сільської ради заказник "Заплавний", що фізично знаходиться практично в центрі розміщеного в Києві заказника "Острів Жуків".
При цьому в п.2.2. рішення Обухівській РДА доручається "винести в натуру межі заказника з встановленням державних межових знаків та нанесенням меж на планово-картографічні матеріали землевпорядкування".
Заказник до зміни меж (червоним показано вилучені згодом ділянки) |
Таким чином, для узаконення самозахоплення земель Києва Козинською сільською радою, прийняте рішення Київської обласної ради, яке є управлінським рішенням обласного масштабу, що засвідчує приналежність земель новоствореного заказника до меж Київської області.
Пізніше, 19 лютого 2004 Київська облрада прийняла нове рейдерське рішення №161-12-ХХІУ "Про зміну меж об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення Київської області", яким до складу заказника "Заплавний" включається острів Ольжин, що однозначно знаходиться в межах Києва і як було сказано вище, має в Києві статус ландшафтного заказника "Острови Ольжин та Козачий" та виключивши зі складу "Заплавного" ділянку 42,0 га, що має незначне значення для "позначення" межі області і міста. Лишається площа 213 га.
Цим же рішенням змінені і межі заказника "Обухівський" на користь намірам забудовників елітної зони "Конча-Заспи".
Заказник "Заплавний" після зміни меж |
Згодом, в 2011 році дізнаємось, що в березні 2007 року Печерський райсуд задовольнив позов громадянина С. до Київської обласної ради про визнання протиправними та скасування пунктів 2-6 рішення Київської обласної ради від 19.02.04 "Про зміну меж об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення".
У чому "протиправність" рішення лишається таємницею. Утім його скасували. У свою чергу, прокуратура Києва оцінила ухвалу суду як незаконну і оскаржила в Київському апеляційному адмінсуді, який 17 лютого 2011 року апеляційну скаргу прокуратури задовольнив, незаконну постанову Печерського райсуду скасував, у позові громадянину С. відмовив.
Ділянка, що була заказником з самого початку знову стала заказником. Але ж її вже встигли роздерибанити і замити піском! Власне для цього і приймали рішення про зміну меж заказника.
І ось, в 2012 році, Київська обласна рада прийняла рішення "Про зміну меж існуючих територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення Київської області", яким вирішила внести зміни до меж ландшафтного заказника місцевого значення "Заплавний", затверджених рішенням Київської обласної ради від 2004 року.
Зокрема, вирішено виключити зі складу заказника "придамбову територію" (замиту під забудову), що втратила наукову та екологічну цінність, скасувавши статус природно-заповідного фонду, натомість залишити у складі заказника острів Ольжин площею 152,9421 у користуванні ТОВ "Трипільське підприємство "Пролетарська Правда" та перешийок (водойма) площею 9,7 га у користуванні Козинської селищної ради.
Остаточний вердикт рішення – затвердити загальну площу ландшафтного заказника місцевого значення "Заплавний" 162,6421 га, тобто роздерибанених в минулому 50 заповідних гектарів знову як і не було.
Заказник "Заплавний" сьогодні |
Заказник "Заплавний" в недалекому минулому |
Олексій Василюк, Національний екологічний центр України
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |