У цю суботу, 26 травня, о 14 годині на сходинках Гостинного двору має відбутись Пікнік на узбіччі – дійство на захист Гостинного двору як території для громади Києва. Тож запрошуємо киян взяти участь у альтернативному святкуванні дня міста. Адже вперше в історії святкування офіційного Дня Києва буде закрито Андріївський Узвіз – хоча влада обіцяла встигнути до Дня міста, і ще у березні складала плани святкування.
Попри гучні заяви сьогодні там в прискореному режимі все ще кладуть бруківку, але навіть коли відкриють – частина фасадів Андріївського все одно буде задрапірована, а не відремонтована. Та це не єдина біда, яку будуть "святкувати" 26 травня.
У місті весь час йде війна за громадський простір. І останні його залишки весь час намагаються забрати у киян. Гостинний двір міг би стати українським Гайд-Парком – місцем, де люди завжди можуть вільно зібратись для справжнього громадського віче, адже неясно, що буде з проведенням мирних громадських зібрань після прийняття закону 2450. Але оскільки чиновники грошей на ньому не зароблять, то вирішили перетворити на торгівельний комплекс.
15 серпня 2011 року Кабінет міністрів виключив Гостинний двір зі списку пам’яток архітектури. А вже 26 квітня 2012 депутати Київради прийняли рішення "реконструювати" будівлю під черговий офісно-торгівельний центр, що буде належати припрезидентській офшорній компанії Afidreko Holdings. Ось яке рішення ухвалила земельна комісія.
Замість громадської бібліотеки, театру, пам’яткоохоронного товариства, культових кафе Гостинний двір стане черговим місцем товарно-грошового обміну заможних людей.
Ось що має бути з Гостинним двором. Фото Сегодня |
Проект вже обговорювали на містобудівний раді, де стало відомо, що верхній поверх взагалі збираються прибрати, а на нижніх розташувати кафе та магазини з товарами "за доступними цінами". Підземний поверх збираються віддати під продуктовий супермаркет, інше – під магазини та адмінприміщення. Тій юрбі машин, що будуть приїздити в магазини, пропонують паркуватись на площі. А колись вона була пішохідною... Чи не єдине місце, де можна було вільно дихати, без нагромадження.
Замість комфортного простору, тротуару, вільного від автівок, велодоріжок, безпечного пішохідного руху нас вітають зі святом феєрверками, зірковими концертами, які, до речі, обійшлися місту в 9-10 мільйонів гривень – найбільша сума за останні роки.
Адміністрація зауважує, що без спонсорів не обійшлося – але яка частина цієї суми спонсорська? А після феєрверків і свята продовжать обговорювати втілення якихось інопланетних проектів, не поцікавившись, що дійсно потрібно людям в цьому місті і в цій його частині.
Фото Сегодня |
Пікнік – мирний та приємний, дієвий протест. До речі, восени ми двічі робили такий пікнік на Андріївському узвозі, вимагали відкритого мистецького простору і статусу пішохідної зони. Як тільки там можна буде пересуватись без ризику, будемо продовжувати.
Пікнік на Андріївському |
У місті не вистачає міста для киян, це великий базар, і його продовжують позиціонувати, як європейську столицю. Абсурд! Бо європейська – значить, комфортна, де поважають культурні цінності та права людини. Місто – для життя, а не тільки для бізнесу, і це повинен усвідомлювати кожен з нас, тому що ніхто нічого не дасть, якщо не спромогтись відстояти. (подивіться, який скандал здійнявся, коли відмінили поїзди у Львів – їх були змушені повернути, і це заслуга активних небайдужих людей).
Людям потрібен простір, місце для вільного спілкування, вільного пересування, комфорту. Має бути історичний центр, він має бути пішохідним, має бути мистецький простір, не для магазинів, не для автомобілів, а для людей.
"Гостинний двір – у громадське користування! Повернути йому статус пам’ятки архітектури!" Саме цього будуть вимагати учасники акції.
Із собою беріть: коремат, термос з чаєм чи кавою, печиво та бутерброди, музичні інструменти, бадмінтон, надувні м’ячі, крейду, папір, фарби, олівці і фломастери, милі "морально застарілі" речі (одяг, книжки, посуд), які можна буде обміняти чи продати сусідам по місту за символічну ціну.
Ось так продавали і пили чай минулого року на Андріївському. Фото автора |
Також, можна взяти порожні пластикові пляшки, пакети і ножиці (художниця Аліна Копиця проведе майстер-клас з виготовлення прикрас і розповість про мистецтво апсайклінгу). Буде музика, а також, екскурсія Гостинним двором від Владислави Осьмак.
НА АКЦІЇ ЗАБОРОНЕНА БУДЬ-ЯКА ПАРТІЙНА ЧИ ПРИПАРТІЙНА СИМВОЛІКА
Зазвичай, я не залишаюсь у місті на його так зване свято – це сумно, з таким ставленням до його цінностей щось святкувати. Це нагадує "свято свині". Виявляється, є таке свято, на якому смакують страви зі свинини. Тож, як радіє святу свиня, – можна здогадатись.
Так само з святом Києва. І феєрверки не допомагають. Але цього року лишусь, бо Пікнік за громадський простір – це те, що треба.
Марія Лебедєва
РЕКЛАМА В день пикника неплохо было бы сыграть на гитаре. Струны для нее можете купить перейдя по ссылке, в магазине Dodiez.