"Ну, а він просто пішов рахувати зірки…", - сумно, але саме так варто почати цю історію. Улюбленець тисяч киян, герой популярного радянського мультфільму – Їжачок у тумані – днями несподівано покинув свій пост недалеко біля Золотих Воріт. Причиною цьому стала атака вандалів.
Тепер замість улюбленого постаменту з дерева – лише пеньок, на якому лишилося хіба що декілька шурупів – матеріалу, з якого була зроблена скульптура. Ну а поруч, на сусідньому дереві, розмістився великий плакат із фото ще цілого Їжачка, і красномовний напис: "Я пішов рахувати зірки. Буду 26 травня".
Як з’ясувалося, їжачка назад до майстерні, в якій він колись народився, забрав автор – Костянтин Скритуцький. До того ж, це не перший раз, коли скульптура страждає від рук вандалів. Проте цього разу вуличні злодії відламали народному улюбленцю одну лапку. Та розчулені мешканці сусідніх будинків додумалися одразу ж прилаштувати щось схоже на протез. На жаль, так без реставрації пам’ятник довго не простояв.
Також вандали зірвали і кілька "голок" їжачка (вони були зроблені із саморізів).
Сам же автор вважає, що вандалізм над його скульптурою – це навпаки прояв певних емоцій. За його словами, не всі люди можуть відчути мистецтво поглядом, комусь обов’язково треба доторкнутися до нього.
При демонтажі скульптурної композиції стався курйоз. Як повідомила мешканка сусіднього будинку Людмила, яка спостерігала за "процесом" з вікна своєї квартири, коли автор власноруч демонтував скульптуру, перехожі почали обурюватися на те, що "це один з небагатьох нормальних пам’ятників, але і його крадуть". Кілька чоловік навіть намагалися власноруч захистити їжачка. Але згодом, дізнавшись, у чому справа, вони самі допомогли затягти пам’ятник в машину.
Вірячи плакату, залишеному замість самого Їжачка, реставрувати композицію обіцяють вже до 26 травня, якраз перед тим, як в столицю почнуть прибувати сотні іноземних фанатів. Проте тутешні мешканці з такої перспективи не радіють. Мовляв, навряд хтось з європейських фанів зрозуміє всю душу композиції, а дехто побоюється нового нападу на скульптуру.
Слід також зазначити, що Їжачок у тумані – не єдиний, з ким трапилася подібна історія. Адже в Києві існують композиції, які взагалі безслідно зникають. Звісно, мова йде не про великі пам’ятники чи скульптури, а про маленькі "замальовки".
Ось уже більше року, як біля того самого Їжачка в тумані, а саме – на вивісці "Ярославів Вал 1" (на замку Барона), присіла, здавалося б, на хвилинку маленька синичка. А багато перехожих, щоразу крокуючи повз, так і не здогадуються, що вона – несправжня. І подібних скульптурок, виявляється, в столиці повно. Вони "примостилися" на київських фасадах будинків, пам’ятниках чи простих світлофорах.
На перший погляд синичок і горобців не відрізнити від справжніх. Але вони нікуди не полетять. Творець такого несподіваного мистецького рішення – Олександр Лідаговський – вже кілька років робить птахів та "розсаджує" їх по всьому місту. За словами автора, ідеєю, яка була покладена в основу, стало просте рішення робити свої композиції непомітними, тому прототипами скульптур стали не екзотичні птахи, а прості і звичні кожному синиці та горобці. Всього, починаючи з 2010 року, Олександр виготовив близько 300 пташок.
Проте, повертаючись до проблеми вандалізму, слід сказати, що з цієї великої кількості експонатів, розкиданих по всьому місту, зараз на вулицях можна побачити хіба що з кілька десятків. Інші ж були відірвані від свого постаменту та зникли безвісті.
З цього приводу автор скульптурок лише посміхається, своїми твердженнями чимось нагадуючи автора Їжачка. Зокрема, він зазначає, що тяга перехожих полізти на таку висоту (а багато пташок розміщені досить таки високо над землею, у важкодоступних місцях) та забрати пташку собі – це ніщо інше, як своєрідна тяга до мистецтва.
Для деяких киян відшукування всіх пташок стало вже навіть своєрідною розвагою, квестом. Проте навряд комусь вдасться відшукати всі експонати – сам автор не пам’ятає усіх тих місць, які він прикрасив своїм міні-мистецтвом.
Скульптор не виключає, що в майбутньому він почне робити своїх пташок з міцніших матеріалів (зараз ними слугують проста монтажна піна та олійні фарби), а також закріплюватиме скульптури міцніше до постаментів. Проте спочатку люди повинні стати більш толерантними та з розумінням ставитися до подібного вуличного мистецтва.
Олександр Румянцев
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |