Вирубки у Києві: на кого мораторій не поширюється?

04.04.2012  11:49 __ Денис Москаль

Господарський суд Києва 18 квітня розгляне справу за позовом заступника прокурора Києва в інтересах держави  про визнання недійсним та скасування рішення Київради, яким ще у 2007 році ТОВ "МАГ-К" була передана в оренду земельна ділянка на території Святошинського лісництва для будівництва кафе, визнання недійсним договору оренди, а також визнання відсутнім у вказаного товариства права користування земельної ділянкою у лісі.

Саме з такими позовними вимогами заступник прокурора столиці звернувся до Господарського суду у відповідь на моє депутатське звернення.

А Господарський суд Києва, розглянувши всі матеріали, виніс ухвалу про порушення провадження у цій справі.

Вважаю це першою перемогою у нелегкій справі захисту Біличанського лісу.

Кафе важливіше мораторію?

Нагадаю, у березні поточного року у 89 кварталі Святошинського лісництва на узбіччі Житомирської траси невідомі особи розпочали вирубку дерев цінних лісових порід. У них навіть був акт обстеження зелених насаджень, згідно з яким видаленню підлягають 60-70-річні сосни, черемхи, дерева ясена звичайного та в’яза шорсткого.  І це попри мораторій на вирубку дерев у столиці.

Адже ще наприкінці 2010 року Верховна Рада прийняла закон "Про мораторій на видалення зелених насаджень на окремих об'єктах благоустрою зеленого господарства Києва", відповідно до якого на 5 років встановлюється мораторій на видалення зелених насаджень у скверах, ботанічних садах, парках, лісопарках, рекреаційних зонах, лісах, урочищах зі стрімкими схилами, берегозахисних ділянках та водоохоронних зонах, на островах річки Дніпро в межах території м. Києва, а також на прибудинкових територіях.

Проте наявність мораторію забудовників не спинила. Бажання збудувати кафе у рекреаційній зоні переважило і закон, і супротив місцевих мешканців. А ця територія, до речі, є улюбленим місцем прогулянок мешканців масиву Новобіличі. Люди взимку там розвішували годівнички для птахів. А одного дня у частини лісу з’явились власники, котрі мають намір збудувати кафе із зоною відпочинку.

Не дивно, що земельну ділянку площею 0,2 га у Святошинському лісництві ТОВ "МАГ-К" отримала в оренду на 5 років ще 2007 року, коли більшість у Київраді була підконтрольна "молодій команді". Тоді без жодних правових підстав земельна ділянка у 89 кварталі Святошинського лісництва КП "Святошинське лісопаркове господарство" була виключена із категорії земель лісового фонду і віднесена до земель … житлової та громадської забудови.

Переконаний, що це є підставою для скасування рішення Київради попереднього скликання та договору оренди у судовому порядку. Маю надію, що суд стане на бік захисту інтересів киян та задовольнить позовні вимоги прокуратури у повному обсязі. І земельна ділянка буде повернута Святошинському лісництву.

Заправка чи сквер?

Це питання вже майже два місяці турбує мешканців Святошинського району.

У лютому серед святошинців широкий резонанс викликала ще одна ситуація із незаконною вирубкою дерев – на перетині проспектів Перемоги та Палладіна. Замість зеленої зони спритні підприємці вирішили нам збудувати автозаправний комплекс. За підрахунками Державної екологічної інспекції, внаслідок знищення дерев державі завдано збитків на суму 50 тисяч гривень. Винні у здійсненні цього правопорушення уже притягнуті до адміністративної відповідальності. Також вони мають відшкодувати збитки, завдані державі, у розмірі 50 тисяч гривень.

Звісно, вирубані дерева уже не повернеш, але ці кошти необхідно спрямувати на висадку нових. Тим більше, що на вказаній ділянці буде створений сквер. Таким чином ми убезпечимо цю територію від нових зазіхань з боку забудовників. Адже вона офіційно отримає статус скверу і буде включена до програми розвитку зеленої зони Києва.

До слова, прокуратура вже порушила кримінальну справу за фактом знищення зелених насаджень і заявила позов до Господарського суду Києва про визнання недійсним рішення Київради, яким іще у 2004 році зазначена ділянка була передана в оренду ПП "Енергоінкам Україна".

Складається враження, що у Святошинському районі поширюється якась епідемія незаконних вирубок, незважаючи на мораторій на видалення дерев у Києві. Переконаний, щоби виправити цю ситуацію необхідна жорстка позиція громадськості, депутатів, правоохоронних та контролюючих органів. Лише спільними зусиллями можна зупинити незаконні вирубки скверів, парків та лісів. Тим більше, що згідно зі Стратегією розвитку Києва, до 2025 року у столиці має збільшитись кількість зелених зон з 16 кв. м на людину до 20 кв. м на одного киянина.

 

Денис Москаль, депутат Київради, голова Партії Зелених України

powered by lun.ua