МАФія безсмертна, або Хто спотворює Київ?

29.03.2012  11:28 __ Володимир Бондар

Уже який місяць поспіль у столиці продовжується показова "війна" з малими архітектурними формами, в народі просто кіосками. При цьому героїчне звільнення столиці від МАФового нашестя відбувається у доволі дивний спосіб: щойно кіоски зникають з однієї вулиці, як вони одразу ж з’являються в іншому місці. Як правило, виникають вони в найбільш несподіваних місцях: вузьких пішохідних доріжках, зелених зонах і навіть на прибудинковій території.

Наприклад, 21 березня мешканці по проспекту Маяковського, 48/9 та 42/13 з подивом виявили майже під вікнами своїх будинків аж три нових кіоски. Встановлювалися вони під покровом ночі, і, як з’ясувалося пізніше, власники МАФів не мали жодної проектно-дозвільної документації на встановлення конструкції, але дуже спритно розташувалися на земельній ділянці, де київська влада пообіцяла облаштувати сквер.

Лише завдяки активності місцевої громади та наближенню київських виборів проблему вдалося досить швидко вирішити: відділ благоустрою Деснянського району видав припис про демонтаж незаконно встановлених МАФів, які співробітники Головного управління благоустрою прибрали вже за 2 дні.

Сьогодні кіоск прибрали, а назавтра  

Чим зумовлена така підприємницька активність столичних бізнесменів? Схоже що саме рішенням Київради від 26 січня 2012 р. "Про деякі питання здійснення підприємницької діяльності в тимчасових спорудах", яке стало своєрідним сигналом для власників малих архітектурних форм: до 1 червня потрібно встигнути "легалізувати" кіоск, заплативши своєрідний пайовий внесок. При цьому безглуздою виглядає саме позиція міської влади у вирішенні цього питання.

Столичні чиновники активно воюють з одними незаконними кіосками, але водночас сприяють встановленню інших споруд, можливо навіть на тій самій вулиці, але трохи далі. Кіоски часто встановлюють вночі, оскільки власник не має необхідної проектно-дозвільної документації. Для захисту кіоску від обурених місцевих жителів, такі підприємці часто винаймають охорону зі спортивних молодиків для захисту кіоску до його "легалізації".

Правоохоронці не реагують на скарги громадян, щодо порушення правил благоустрою і захоплення прибуткової території, а Головне управління благоустрою у Києві посилається на велику чергу демонтажу, чекаючи допоки люди забудуть про кіоск біля свого будинку.

Він знову стоїть на звичному місці

Це дає підстави стверджувати, що показова війна київської влади з кіосками напередодні Євро-2012 нагадує імітацію бурхливої діяльності. Чому? Відповідь знають у Київській адміністрації. Останні 140 встановлених у столиці кіосків, нібито належать прокуратурі, тобто точніше було б сказати не належать, а "кришуються". Як бачимо, надзвичайно прибутковий бізнес вирішили не впорядкувати, а просто поділити між власниками з різних структур, у нашому випадку депутатів Київради і прокуратури столиці.

Звичайно що питання впорядкування столичних МАФів не можна зводити до категорій "добре" чи "погано". Вони можуть давати роботу і прибутки одним людям, але при цьому створювати чималі незручності для інших. Наприклад, якщо подивитися на станції столичного метрополітену, то кількість кіосків з різноманітним крамом часто перевищує будь-який здоровий глузд і реальні потреби населення.

Безліч МАФів заважають руху пасажирів, а в разі виникнення надзвичайної ситуації можуть призвести до трагедії, оскільки загороджують можливі шляхи евакуації людей. Окрім цього, біля кіосків збираються величезні купи неприбраного сміття, яке потім розносить вітер забиваючи каналізації і ливневі стоки.

До чого це призводить, кияни могли бачити кілька років тому, коли через сильну зливу, підземний перехід біля станції метро "Шулявська" перетворився у справжнє озеро з плаваючим сміттям. А скільки вже було випадків отруєння киян неякісними продуктами харчування купленими в кіосках, і, навіть вибухів газових балонів через грубе порушення елементарних правил пожежної безпеки власниками МАФів.

Чому столична влада не може виокремити спеціальну зону для становлення кіосків, де вони не будуть заважати людям, псувати зелені зони чи оточуючу архітектуру? Адже це цілком можливо і реально. Навіщо встановлювати так званні "генделики" просто біля дитячих майданчиків?

Постійні "відвідувачі" таких закладів потім розпивають там спиртні напої, залишаючи після себе порожні пляшки, недопалки та безліч іншого сміття, яке не завжди вчасно прибирають, а потім там вимушена гратися малеча.

А МАФи біля навчальних закладів, де школярі вільно купують цигарки й алкогольні напої? А потім чиновники пропонують заборонити продавати алкоголь і тютюн у кіосках, далі відміняють своє ж рішення, тепер знову починають нібито перейматися, як вберегти нашу молодь від згубних звичок. Влада сама дозволяє чинити подібне безглуздя, оскільки думає не про потреби киян, а виключно про власні прибутки.

Що потрібно, аби перевести показову боротьбу з МАФами в цивілізоване вирішення проблеми для мінімального впорядкування торгівлі в місті й наведення ладу? Починати мислити і діяти набагато ширшими категоріями ніж "гроші" чи "прибуток", а зважати на потреби киян, які з власних кишень сплачують чималі податки за роботу цієї влади.

Уже хоча б цей факт, мав би зобов’язати чиновників вислухати думку громадськості, здатною самостійно вирішити, що хоче бачити під вікнами власних будинків: дитячий майданчик, сквер, або черговий кіоск чи "наливайку".

 

                                                                                                                                          Володимир Бондар, ГО "Кияни об’єднуємось" 

powered by lun.ua