Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/columns/4f5498f87825f/
Українська правда
Київ

Громадське обговорення на Троєщині: чергова вистава для обману людей?

05.03.2012  11:44 __ Максим Маньковський

Невідомо, що гірше для людей, яких хвилює певна суспільна проблема: відсутність громадського обговорення чи його відверта імітація владою. Звичайно, влада б мала бодай вислухати громадськість з будь-якого питання, не кажучи вже про врахування пропозицій. Проте в повсякденному житті, навіть районні чиновники вважають, що можуть все вирішувати на власний розсуд не дуже переймаючись підтримкою своїх кроків серед громади.

Саме в цьому пересвідчилися троєщинці, які потрапили на громадське обговорення 2 березня приміщенні Деснянської районної державної адміністрації. Там намагалися вирішити вкрай важливу для багатьох місцевих жителів проблему – забудову скандально відомої земельної ділянки по проспекту Маяковського між будинками 40-52.

Після серпневих подій минулого року, коли між представниками компанії-забудовника "Київміськбуд" і мешканцями прилеглих будинків сталася кривава сутичка, столична влада визнала будівництво незаконним і призупинила його, а голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов, пообіцяв облаштувати на цьому місці сквер, який ось вже 5 років вимагає громадськість 11 мікрорайону "Вигурівщина-Троєщина".

Від тих подій минуло вже півроку, ніхто нічого не зробив, а обіцянка про сквер так і залишилася невиконаною. То проект майбутнього скверу не могли остаточно узгодити, то грошей у бюджеті міста не вистачає.

 

Упродовж 6 місяців, місцеві мешканці намагалися дізнатися від столичних чиновників, що все-таки буде під вікнами їхніх будинків. Чіткої відповіді на це питання можновладці надати не могли. Аж раптом влада повідомила представників ініціативної групи мікрорайону, що вже має проект будівництва на цьому місці спортивного комплексу.

З’ясувати, звідки з’явився цей проект і як земельна ділянка, що до початку 2013 року знаходиться в оренді "Київміськбуду", отримала нового власника – виявилося вкрай складно. Також, за словами троєщинців, невідомо скільки саме, на прилеглій до нового спорткомплексу території, залишиться місця для обіцяного скверу.

Тим не менш, на контакт з ініціативною групою вийшли представники будівельної організації ТОВ "Арсенал телекомбуд" і заявили, що новим замовником будівництва є компанія "Sport Life" – власник мережі фітнес-клубів. Представники компанії-замовника також повідомили про нібито існуючий інвестиційний договір з "Київміськбудом", щодо права оренди землі.

Повідомили, що замовник хоче презентувати перед громадою проект майбутнього спортивного центру та запросили охочих на відкриту презентацію. Деснянська райадміністрація, усіляко сприяючи відкритому діалогу з громадськістю, навіть надала приміщення для проведення цього заходу.

 

І все, нібито, чесно і прозоро, але саме звідси починаються незрозумілі речі, в яких з першого погляду можна розгледіти істинну сутність цієї вистави, що влаштована забудовником і владою зовсім не для того, щоб дізнатися громадську думку. Людей зібрали, щоб поставити перед фактом – забудові бути, а ваша думка з цього приводу особливо нікому не цікава.

Поділюся своїми роздумами з приводу цього припущення. По-перше, повідомлення громадськості про проведення публічної презентації проекту відбулося лише за 2 дні до початку обговорення, через сайт муніципальної  газети "Хрещатик" і стрічку електронного оголошення на будівлі Деснянської райдержадміністрації. По-друге, запрошували "усіх охочих", в той час, як мешканцям будинків по проспекту Маяковського, 40-52 про презентацію не повідомили.

І, нарешті, початок представлення проекту був анонсований на 17.00, але люди займали місця в залі, ще за годину до початку. Думаю, що такою була вказівка "згори". Мої здогади частково підтвердилися, коли приблизно о 16.50 народ почав нервувати, мовляв, скільки вже можна сидіти, давайте починати, бо сьогодні п’ятниця і людям треба додому. Тоді головуючий нагадав що початок громадського обговорення призначений на 17 годину. Але у відповідь його запитали, навіщо ж було збирати людей о 16.00? 

До того ж, поруч зі мною сиділа жіночка похилого віку, яка в розмові сказала, що її телефоном запросили на ці слухання з районного осередку партії, членом якої вона є. Багато з присутніх відверто нудьгували і вже після початку слухань, щойно виникала можливість, потихеньку вибігали із зали.

У зв’язку з цим, я згадав схоже громадське обговорення "Стратегії розвитку Києва до 2025 року", коли, як з’ясувалося потім, влада дала ЖЕКам команду "забезпечити явку", для обговорення, тобто привести працівників комунальних підприємств для збільшення чисельності людей.

Нарешті слухання розпочалися. Першу, і можна сказати, більшу частину цього вечору зайняла презентація спортивного комплексу який планується побудувати на ділянці по проспекту Маяковського, 40-52. Презентували проект представники компанії "Sport Life", що є замовником об’єкту.

Зала була заставлена малюнками та кресленнями майбутньої споруди. Звичайно, намальовано все дуже красиво і функціонально. Двоповерховий спортивний комплекс, який займає значну частину території ділянки. Навколо комплексу будуть висаджені зеленні дерева, яким, за словами заступника голови Деснянської РДА Віктора Крохмалюка, буде не менше 5-6 років.

Біля будівлі планують встановити фонтан, лавочки вздовж доріжок. Також спорудять два пам’ятники: великому радянському режисерові та актору Леоніду Бикову та видатному співаку й актору Володимиру Висоцькому (ділянка знаходиться вздовж проспекту Маяковського, на перетині вулиці Висоцького і бульвару Бикова).

Коротко кажучи, паперовий проект майбутньої споруди, то справжня "картина маслом". Але, багато недомовок і замовчувань влади та замовника проекту, не дають спокою представникам ініціативної групи.

Ще й досі згадую, як всі разом: жителі прилеглих будинків та громадські активісти, в серпні минулого року відстоювали від найнятих "Київміськбудом" молодиків у чорних спортивних костюмах, територію перед своїми будинками, на який забудовник хотів звести два висотні будинки. Внаслідок тієї сутички декілька людей отримали серйозні травми. Тоді міліція дуже довго вирішувала чи затримувати невідомих молодиків, що побили людей, але натомість... розпочала пошуки громадських активістів. Вибачень перед громадою за дії своїх "охоронців" керівництво компанії так і не принесло.

Після цього, київська влада неодноразово дурила людей, обіцяючи їм припинити будівництво, відмінити рішення про відвід землі, провести нові громадські слухання. Нічого з вище виконано не було, і я переконаний, навіть не планувалося. Так сталося і цього разу. Громаді презентували красивий, дорогий (вартість будівництва складатиме біля 80 мільйонів гривень), комерційний проект, з якого отримуватимуть прибуток бізнесмени і насолоджуватимуться спортивним життям ті, хто може собі це дозволити.

Звичайно, спорт і здоровий образ життя – це добре, корисно і дуже потрібно. Але лише не таким способом, як це пропонується людям.

Чиновникам ще й досі не зрозуміло, що громадськість обурює не будівництво спортивного комплексу, а саме те, яким чином це робить влада: підло, цинічно і брехливо. Люди лише вимагають, щоб почули і врахували їхню думку та пропозиції, а не в черговий раз обдурили прикриваючись громадськими слуханнями, через які бізнесмени і районні урядовці намагаються створити ілюзію взаєморозуміння і погодження інтересів.

Усі погоджуються, що для вирішення питання потрібно шукати компроміс. Можливо, троєщинці й підтримали б проект будівництва, якби його погодження відбулося відкрито і прозоро. Натомість, людям вкотре влаштували виставу, щоб нав’язати кулуарні рішення, вигідні владі й бізнесу, а не звичайним киянам.

Врешті-решт, Києву потрібні різноманітні спортивні об’єкти для популяризації спорту і здорового способу життя. Особливо якщо мова йде про Троєщину, як найбільший спальний масив, де проживає понад 300 тисяч людей. Але ж окрім накачування м’язів, людям потрібний і духовний відпочинок. Згадаймо, що в Деснянському районі немає жодного музею, театру, картинної галереї. Це – невигідні для інвестора проекти, що не приносять миттєвого прибутку. Але – вони дуже потрібні суспільству для морального, культурного і естетичного виховання громадян. Хто побудує їх?

Тому, можливо, що й наміри влади зустрічатимуть більшу підтримку серед людей, саме тоді, коли влада припинить нав’язувати свої рішення, і лобіювати тільки те, що зручно їй. Коли чиновники припинять дешеву виставу врахування громадської думки, а розпочнуть діалог із суспільством на будь-якому рівні.

У даному випадку, людям так і не відповіли: чому в новому проекті так і не визначили площу, місце для скверу і чи отримає земельна ділянка, де буде сквер, статус зеленої зони? Без цього троєщинці побоюються, що вже за рік-два, на місці невеличкого скверу, поруч зі спортивним комплексом можуть вирости багатоповерхові будинки.

Цілком вірогідно, що місцеві жителі погодяться на запропонований проект. Але лише тому, що не бажають йти на новий конфлікт. Вони відповідальні люди, які лише хочуть приймати активну участь у житті свого району, прагнуть бути почутими й переймаються проблемами свого подвір’я чи міста. Адже саме на такій громаді триматиметься наше майбутнє громадянське суспільство.

 

Максим Маньковський, координатор громадських проектів ГО "Київський форум"

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.