Теплопостачання по-українськи: економиш тепло – порушуєш постанову кабміну!

14.02.2012  10:44 __ Олександр Івахнюк

Теплопостачання – доволі солідна витратна частина у структурі квартплати. І нерідко українці сумніваються у правдивості цифр у платіжках. Отож не дивно, що частина наших співгромадян ставлять собі квартирні теплолічнильники, замінюють вікна поставлені будівельниками, утеплюють стіни для того, щоб мінімально витрачатися на послуги теплопостачальників.

Однак, навіть маючи тепловий лічильник українці не завжди можуть зекономити. І за це треба подякувати українським законодавцям та урядовцям, а також хитромудрим комунальникам, які вміло трактують закони та постанови уряду на свою користь.

Далі конкретний приклад того, як користуючись українським законодавством київський приватний ЖЕК заробляє собі на хліб і до хліба.

За словами Володимира, власника квартири у київській новобудові на вулиці Єлизавети Чевдар, у його будинку, обслуговуванням якого займається ТОВ "Ковальська-Житлосервіс" до кожної квартири підключений тепловий лічильник.

"На кімнатних батареях є ручки для регулювання подачі тепла. 31 січня 2011 року я підписав угоду з ЖЕКом про те, що плата за спожиту теплову енергію буде нараховуватися за показниками цього лічильника. Осінь цього року була теплою. Температура в квартирі була в діапазоні 22-24°С. Опалювати квартиру не було сенсу. Я з початком опалювального сезону перевірив, чи є подача тепла в квартиру. І коли переконався, що батареї у всіх кімнатах працюють нормально – прикрутив ручку регулювання до нуля, тим самим максимально обмеживши подачу тепла", - розповів Володимир.

Однак коли йому принесли квитанцію з оплати ЖКГ за період з 20.10.2011 по 20.11.2011, то виявилося, що за опалення чоловікові нарахували 408 гривень 61 копійку.

"Я звернувся до головного бухгалтера ЖЕКу за роз'ясненнями. Відповідь була такою: оскільки за звітний період показники на вашому лічильнику не змінилися (різниця дорівнює нулю), то сума була нарахована, так ніби у вас немає теплового лічильника. Я запитав – яким нормативно-правовим актом ви керуєтеся? Отримав відповідь – абзац 2 пункту 25 постанови Кабміну від 21 липня 2005 р. N 630", - розповів Володимир.

У пункті 25 постанови "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" говориться, що "Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється".

Чесно скажу, я не повірив Володимиру. Ну як можна вважати самовільним відключення подачі тепла, якщо у квартирі є регулятори і вони мають показник "0", а температура у квартирі, за словами Володимира, які він може підтвердити актом обстеження, не була нижчою 20 градусів (саме такою має бути температура, щоб зберігався нормальний теплообмін і не переохолоджувались квартири сусідів).

Тому коли телефонував у приймальню ЖЕКу, сподівався, що мені зараз все пояснять і теми для матеріалу не буде. Розмова вийшла весела. Це просто драматургія, яка пояснює, чому у нас сервіс якісним стане не скоро.  

- Добридень, я журналіст, роблю матеріал про теплопостачання, у вас є прес-служба, або ж хтось хто спілкується з пресою.

- Що? Якою пресою!? У нас ЖЕК!!!

- Я розумію, але ж мені потрібно отримати коментар…

- Я вас знаю, ви не хочете платити і дзвоните весь час…

- Зачекайте секундочку, одне лише запитання…

 - Включайте батареї так, як треба, і не вигадуйте! Ми знаємо, які мають бути показники у вас на лічильнику, щоб у вас була нормальна температура. А якщо у вас нуль, значить ви щось крадете", – відрізала мені секретарка керівника ЖЕКу, яка запевнила, що вона – остання інстанція, яка буде з цього приводу зі мною спілкуватися і честі запитати про цю ситуацію у керівника я не удостоюсь.

За словами Володимира, розмова зі мною  у секретарки начальника вийшла набагато лагідніша, ніж у нього з працівниками цього ЖЕКу.

"На мене вони ще агресивніше кричали", - розповів він про свої враження від відвідання ЖЕКу.

Шукати якихось пояснень у ЖЕКу далі не було сенсу, тому я звернувся з запитом у прес-службу корпорації "Ковальська". Відповіді чекаю з нетерпінням.

Натомість, Володимир уже отримав офіційну відповідь від юридичного відділу, де йому пояснили, що його намагання зекономити тепло, згідно з чинним законодавством, є самовільним відключенням від теплопостачання. При цьому юристи ЖЕКу посилаються на постанову Кабінету міністрів.

 

Запитань більше, ніж відповідей. Хочеться вірити, що суд поставить усі крапки над "І". Володимир вирішив не платити спірної суми і дочекатися судового позову від ЖЕКу, а там уже навести свої аргументи. 

Висновок з цієї ситуації простий – не треба бути байдужим. Володимир такий не один у тому будинку, однак лише він вирішив запитати у ЖЕКу "А що ви, власне, творите?".

Чомусь я впевнений у його перемозі в цій ситуації. І це буде перемога не лише над  ЖЕКом, який по-своєму трактує закони. Це буде перемога нас усіх над нашою ж байдужістю.

 

Олександр Івахнюк 

powered by lun.ua