Кіоск – символ Києва?

03.02.2012  09:26 __ Наталія Новак

Столична влада обіцяє зробити з Києва сучасний мегаполіс європейського типу. Принаймні, саме це окреслено в Стратегії розвитку міста до 2025 року. От тільки шлях, який для цього обрали чиновники, досить дивний. Замість розвитку економіки, реформ ЖКХ, зведення бізнесових, наукових чи культурних центрів, влада збирається заставити Київ... кіосками.

Саме до цього призведе рішення Київради про легалізацію ще на рік незаконно встановлених малих архітектурних форм. Депутати з провладної більшості на минулому засіданні міськради проголосували за це рішення без застережень.

Дивний "шлях до Європи", погодьтеся. Бо в жодній з європейських столиць ви не побачите такої кількості МАФів, як у Києві. Уже сьогодні у нас працює близько 15 тисяч кіосків, а через рік їх буде 30 тисяч! І винна в цьому столична влада, котра прийняла шкідливе для міста рішення.

Розумію, що чиновникам вигідно поставити в столиці якомога більше ларьків. Адже для них це – додаткові гроші, видача дозволів, проведення перевірок, додаткові хабарі, врешті-решт. Але чому тоді цей процес подають під соусом "турботи про киян"? Тим більше, що самі кияни в усіх соціологічних опитуваннях говорять – проблема МАФів є для міста однією з найбільш актуальних. Та замість того, аби проблему вирішувати, влада її поглиблює.

Як наслідок, люди й надалі будуть змушені пробиратися до зупинок автобусів та трамваїв через лабіринти кіосків. Й надалі будуть дивитися, як під вікнами їх будинків виростають чергові точки з продажу алкоголю, а "демонтовані" на телекамери МАФи через два дні з’являтимуться на тому ж самому місці.

Та владі до цього байдуже, у неї інші інтереси. Ймовірно, вона вже визначила, який символ переможе на конкурсі на кращий логотип Києва – ним стане не листя каштану чи куполи Лаври, а звичайний кіоск. Адже за час керування столицею команди Олександра Попова їхня кількість на вулицях міста постійно зростає.

І те, що відбувається сьогодні в столиці, можна назвати просто – переділ бізнесу, пов’язаного з торгівлею в МАФах. Спочатку чиновники, яких ніхто не обирав, розділили поміж собою посади, а тепер добралися до землі, майна та бюджету.

Говорять, що нібито турбуються про малий та середній бізнес. Але чомусь переважна більшість підприємців не в захваті від нововведень. Не в захваті настільки, що чиновникам доводиться самотужки приводити під стіни КМДА "громадські" організації, котрі на проплачених мітингах роблять заяви про "одобрямс". А влада насправді витискає дрібних підприємців із цієї сфери. І їм на зміну приходить системний бізнес, який встановлює кіоски десятками, оформлюючи їх на підставних осіб.

Насправді ж ні про яку підтримку підприємців не йдеться. Влада навпаки ускладнює їм життя. Її ціль – витягти з них якомога більше грошей. Це підтверджує і нещодавнє затримання чиновника КМДА, який відповідав за надання дозволів на встановлення МАФів. Лише за п’ять кіосків він отримав 5 тисяч доларів хабара. Уявляєте, скільки зароблять чиновники, якщо кількість кіосків зросте до 30 тисяч?

Натомість дрібні підприємці будуть змушені орендувати МАФи у тих наближених до влади бізнесменів, які вже отримали дозвіл на встановлення кіосків. Як наслідок – платитимуть не лише їм за оренду, але й місту – пайову участь.

Зрозуміло, що прийняте Київрадою рішення не відміняє корупційну складову. Натомість умови, в яких працюють підприємці лише погіршаться. Тож, розплодивши у Києві величезну кількість нелегальних МАФів, влада просто вирішила їх легалізувати. Зрозуміло, що про "інтереси киян" мова не йде взагалі. Та й фінансові здобутки для міста – досить сумнівні.

Так, чиновники декларують, що від узаконення кіосків столиця отримає 150 мільйонів гривень. Цілком можливо, сперечатись не буду. Але чим це обернеться через рік? Адже тоді МАФи все одно доведеться демонтувати, наводити лад на ділянках, проводити ремонтні роботи. І на все це будуть потрібні не менші кошти!

Але, вочевидь, влада не хоче думати, що буде потім, її цікавить тільки те, що зараз. От і ростуть кіоски у Києві, як гриби після дощу. Між тим, вже більше року КМДА не може розробити схему розміщення малих архітектурних форм. Ми чуємо лише обіцянки затвердити її за участі громадськості.

Але під громадськістю, на жаль, розуміють виключно учасників ринку та громадські організації, створені на їх підтримку. Ініціативи депутатів, які подаються до КМДА, ніхто не враховує, а думка ж пересічних киян владу взагалі не цікавить.

Тому й поширюється МАФовий безлад на нові мікрорайони – ситуація стала просто неконтрольованою. А жодне з рішень Київради про боротьбу з незаконними кіосками "ефективні керівники" з КМДА досі не змогли реалізувати. Більш того, Головне управління містобудування та архітектури столичної адміністрації постійно видавало у великій кількості тимчасові дозволи (паспорти прив’язки) на встановлення МАФів, хоча ці документи навіть не передбачені законом.

Очевидно, що чиновники зацікавлені у тому, аби якомога довше зберегти нинішній стан справ. Але в цьому не зацікавлені кияни. Саме тому фракція "УДАР" не голосувала за ініціативу КМДА і надалі виступатиме проти такий дій влади.

Бо Київ – це місто каштанів, а не кіосків. І я переконана, таким воно й залишиться попри усі намагання влади перетворити його на великий базар.

 

                                                                                                                                                                   Наталія Новак, заступник голови фракції "УДАР" у Київраді

powered by lun.ua