Таким виглядав проект будівництва по вулиці Пирогова 2, який представили на містобудівну раду Києва в 2005 році. Учасники та архітектори відразу жорстко звернули увагу проектантів на те, що дане будівництво геть не є "реконструкцією", як назвали це вони, а є будівництвом нового будинку.
Архітектори Віг та Скорик уже тоді відзначили, що в даний квартал нове будівництво "впихується" насильно, оскільки треба не забудовувати кожен метр центральних кварталів міста, а навпаки, заповнювати їх елементами, що необхідні для нормальної життєдіяльності людини.
У 2011 році еволюція проекту докотилася до того, що вже ні про який майданчик, фонтанчик та символічний скверик перед новою будівлею мова не йдеться. Натомість тепер планується розширений паркінг.
Архітектурна та соціальна недоцільність будівництва ще ніколи не зупиняла забудовників, але, на жаль, не зупиняє їх і юридична незаконність забудови.
Незаконність будівництва підтверджується низкою документів, як то:
1. Рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2011 року, справа № 2-а-1403/11/2670, яким суд ухвалив: "Заборонити ТОВ "Торговий дім Міжнародної спілки українських підприємців" вчиняти будь-які дії з земельною ділянкою площею 0,23 на вулиці Пирогова та вулиці Хмельницького 2/37, літера "Б" у Шевченківському районі Києва".
2. Приписом Прокуратури від 8 липня 2011 року заборонено будь-яке будівництво по вулиці Пирогова, 2.
3. Акт-заборона №429 АК "Київенерго" від 28 жовтня 2011 року, де міститься вимога не проводити будівельні роботи на території будівництва. Акт був вручений забудовнику того ж дня представником Київенерго.
4. Заява голови КМДА Олександра Попова про необхідність зупинки будівництва.
Варто відзначити, що саме з розпорядження Попова №566 від 15 квітня цього року була створена комісія для трьох найбільш скандальних забудов у центрі Києва – по вулиці Гончара, над метро "Театральна" та на Пирогова. До складу комісії увійшли 29 чоловік, з них третина – чиновники КМДА, 10 – санітарні лікарі та екологи, 3 – від МНС і по одному представнику від Міністерства культури та Міністерства регіонального будівництва та розвитку.
Що ж постановила ця комісія?
Вона постановила, що елітний житловий будинок у десяток поверхів на 30 квартир, з офісом та паркінгом по вулиці Пирогова/Хмельницького, 2/37б, несе загрозу деформації для житлового будинку по Пирогова, 2 та трьох пам'яток архітектури, а забудовник ТОВ "Торговий дім міжнародного союзу українських підприємців" не має правових підстав для використання земельних ділянок загальною площею 0,23 гектара.
Комісія рекомендувала КМДА запропонувати скасувати рішення Київради №609 від 7 липня 2005-го та №122/783 від 18 лютого 2007 року, забезпечити демонтаж збудованих конструкцій та відновити благоустрій території.
КМДА загадково зволікало з виконанням рішень комісії. І це попри аналогічні до рішень комісії оцінки правового характеру будівництва з боку прокуратури!
8 липня 2011 року прокуратура видала припис про припинення будівельних робіт.
Прокуратура вже двічі – у 2008-му та 2010-му – направляла протест про скасування рішення Київради про виділення ділянки забудовнику. Проте жодного з них так і не виносили на сесію Київради.
Згідно з інформацією бюро журналістських розслідувань "Свідомо", будівництво активно захищає депутат Київради від ПР Павло Тесленко: він агітував депутатів не підтримувати припис про припинення будівельних робіт.
Хто ж стоїть за одним із ключових скандальних будівництв у центрі Києва?
Прокуратура вимагає позбавити забудовника земельної ділянки, але таємнича солідарність депутатів Київради протидіє цьому. Спеціальна комісія, що її утворено за наказом Попова та Азарова, постановляє демонтувати споруду та відновити благоустрій територій – але забудовник не лише будує, а ще й до захоплює решту території жилого двору.
Формально замовником будівництва виступає ТОВ "Торговий дім міжнародного союзу українських підприємців". Безпосередньо генеральним підрядником будівництва є фірма "ГЕРЦ". Однак, якщо дослідити, хто є директором ТОВ ТДМСУП, то з'ясується, що це є дехто Богдан Боруховський, що в 2005 році намагався пройти в Київраду.
Разом із тим пан Боруховський, виявляється, на момент проектування та кількох років скандального будівництва, був також ні ким іншим, як генеральним директором компанії "ГЕРЦ". Президентом групи компаній "ГЕРЦ" є Олександр Сергійович Ротов, донецький магнат, що в 2006 був керівником штабу БЮТ.
Сьогодні директор ТОВ ТДМСУП Боруховський уже не є генеральним директором "ГЕРЦ", а більшість представників топ-менеджменту компанії є вихідцями з Донецьку.
Співпадають і контактні телефони ТОВ ТДМСУП і компанії "ГЕРЦ".
Можливо, саме це дозволило компанії "ГЕРЦ" швидше набути корисні зв'язки з депутатами-регіоналами в Київраді, а також розібратися, де можна найняти декілька-сот рекетирів для силового захоплення дворику по вулиці Пирогова 2, що сталося 20 грудня 2011 року.
Схоже, ані прокуратура, ані суд, ані КМДА не є для них указом.
Проте жителі не здаються.
Тому від поклінних пікетувань будівництва та КМДА, за підтримки активістів та містозахисних ініціатив перейшли до більш організованих та злагоджених дій.
24 грудня місцеві мешканці та активісти, що їм допомагають від імені територіальної громади постановили низку вимог до влади. Зважаючи на те, що влада усувається від виконання законів, а захоплення прибудинкової території відбувалося за підтримки рейдерів та зволікання міліції й супроводжувалося нападами на жителів – навіть постраждав мешканець, який виявився співробітником СБУ – активісти вирішили виконати благоустрій прибудинкової території й демонтаж рейдерськи встановленого паркану.
Рішення територіальної громади
Після цього, на адресу жителів та активістів "Свободи" почали лунати погрози з боку юриста компанії "ГЕРЦ". Варто зазначити, що залякування та побиття жителів із боку охорони забудовника тривало вже кілька років, тому можна очікувати ескалації насильства з боку донецького будівельного гегемона.
Чи заплющить очі київська влада й тепер – на свавілля, що відбувається в неї під носом, усупереч усім законним домаганням суду та прокуратури?
Київ для капіталу, киян у бетонні клітки, замість дворів – парковки, а судові рішення – під ноги рекетирам з "неформальної охорони будівництва" компанії "ГЕРЦ"?
Юрій Ноєвий |
Євген Карась |
Олександр Аронець, спеціально для УП |