Жуків острів – головний земельний скандал Києва

05.12.2011  09:21 __ Олексій Василюк

Переглядаючи новини у ЗМІ та інтернеті за останні 5 років, можна не сумніваючись стверджувати: Жуків острів – це найбільший і найтриваліший земельний скандал у Києві за період з 2006 по 2011 роки.

За ці 5 років розмови про дерибан острова не вщухали. Тому, до цього дня Жуків острів лишається головною розмінною монетою для відволікання уваги громадськості від будь-чого. Постійно лунають повідомлення: "те забрали", "те повернули", "те повернуть потім". А реально все лишається, як і було.

Але спершу трохи історії. Ландшафтний заказник місцевого значення "Острів Жуків" був оголошений рішенням Київради 2 грудня 1999 року. До складу Заказника увійшов сам острів Жуків і вся ділянка правобережної заплави річки Дніпро від самого острова до південної межі Києва.

У 2001 році біля південної околиці Києва (з боку Київської області) почався масовий гідронамив у заплаві Дніпра та будівництво елітного малоповерхового житла. У дуже короткий час вартість земельних ділянок тут стала вищою, ніж на південному узбережжі Криму і продовжує стрімко зростати досі.

Створюючи заказник двома роками раніше, київські чиновники не уявляли, як дорого коштуватиме тут земля через кілька років після цього.

Надзвичайно велика вартість маєтків на суміжних із заказником землях "Конча-Заспи" (в межах Київської області) швидко породила бажання забудувати і "Острів Жуків". Адже Заказник нічим не відрізняється від решти залишків заплави (лише адміністративною приналежністю до Києва, але це тільки робить його ще більш привабливим для забудови).

Поки остаточні межі і площа заказника не були затверджені, влада прийняла низку рішень про надання земельних ділянок у його межах. Серед них і рішення від 21 грудня 2006 року, яким Київрада передала ТОВ "АВ-Медгруп" земельної ділянки для влаштування реабілітаційно-оздоровчого центру, зони відпочинку на острові Жуків.

За інформацією столичних ЗМІ, за ТОВ "АВ-Медгруп" стоїть депутат Київради Олександр Прогнімак, що протягом останнього часу очолював Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Києві. http://kiev.pravda.com/news/4848ffb82f7f8/

22 серпня 2007 року Київрада прийняла рішення "Про питання створення ландшафтного заказника "Жуків острів", яким його площа була обмежена 196 гектарами. Приймаючи це рішення, депутати двічі грубо порушили передбачену природоохоронним законодавством процедуру.

При створенні природно-заповідних об’єктів, для їх оголошення готується спеціальне наукове обґрунтування їх природної цінності, що є підставою до заповідання цієї території. Аналогічно, для того, щоб виникли підстави для скасування природно-заповідного статусу території, потрібно підготувати наукове обґрунтування, що ця територія більше не має тієї природної цінності, задля збереження якої створювався об’єкт.

Такого обґрунтування наразі немає і бути не може, адже територія острова Жуків з моменту створення на ній заказника у 1999 році і до цього часу не змінила свого природного стану та не втратила цінності.

Проект рішення Київради не погоджувався ані Постійною комісією, ані Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища.

28 серпня 2007 року постійна комісія оприлюднила свою заяву щодо ситуації навколо Жукового острова і офіційний протест на рішення Київради. Свій протест винесла і Прокуратура Києва, проте Київрада обидва протести проігнорувала.

Як наслідок, Прокуратура Києва 31 січня 2008 року подала до Господарського суду позовну заяву з вимогою скасувати рішення Київради. Це перший оприлюднений випадок, коли Прокуратура Києва подає позов до суду за фактом незаконного надання ділянок природних територій та паркових зон у Києві.

У минулі роки максимальною реакцією Прокуратури Києва були протести, які подавались до Київради, але, зазвичай ігнорувались нею. Перше засідання по цій справі  відбулось 5 березня 2008 року. 31 березня на правах третьої сторони до справи долучили Національний екологічний центр України, що теж стало першим прецедентом спільного суду за участю позивачів – Прокуратури  Києва та громадської організації.

На скандальних сесіях 22 серпня та 1 жовтня 2007 року всю вилучену з заказника територію розподілили між двома десятками товариств-забудовників.

У 2008 році Апеляційний господарський суд Києва скасував рішення Київради від 22 серпня 2007 року про створення ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів" за апеляцією прокуратури Києва. Але Вищий господарський суд залишив у силі рішення Господарського суду Києва від червня 2008 року, яким створення заказника "Жуків острів" було визнано законним. У травні 2010 року Верховний Суд поставив крапку у справі, і площа заказника лишилась зменшеною вдев'ятеро.

З того часу хто би не потребував підвищення рейтингу, всі починають говорити, що повернуть киянам Жуків острів.

Перший заступник голови Київської адміністрації Олександр Мазурчак заявив 28 жовтня на брифінгу, що всі рішення, згідно з якими було відчужено земельні ділянки на Жуковому острові в Голосіївському районі, буде скасовано.

А днем раніше, 27 жовтня, Київрада знову відхилила протест прокуратури Києва на рішення про передачу житлово-будівельному кооперативу індивідуальних забудовників приватних житлових будинків "Совські ставки" земельних ділянок загальною площею 15,737 га по вулиці Лютневій 58-А та 58-В  на Жуковому острові. 

Маніпуляції із Жуковим островом тривають і досі. Нещодавно прозвучала новина про те, що  площу заказника збільшать із 196 до 361 га. І хоча йдеться лише про те, щоб включити до складу Національного природного парку "Голосіївський"  розміщені на острові квартали 31-34 Конча-Заспівського лісництва, подається ініціатива як "збільшення площі заказника".

У пресі з’являється все більше повідомлень про те, що за позовами Генеральної прокуратури України у Голосіївському районі  Києва до державної власності повернуті незаконно надані в 2007 році земельні ділянки. Але ж це більше не землі заказника! Землю зі складу заказника вилучили одним рішенням, а під забудову надавали вже іншими. Забираючи ділянки у забудовників тепер, ніхто їх насправді не повертає у заказник. Вони залишаються ділянками для забудови, тільки не ясно поки для чиєї.

Для того, щоб дійсно повернути Жуків острів Києву, необхідно лише скасувати рішення, яким його площа була скорочена. Але про це ніхто ніколи не говорив, окрім Прокуратури Києва і кількома опозиційними депутатами в Київраді.

 

Олексій Василюк, Національний екологічний центр України

powered by lun.ua