Нелегальний видобуток піску у Києві, або "Ніхто нічого не бачить"

20.09.2011  13:25 __ Денис Москаль

Для того, щоб оцінити рівень прибутків нелегальних "пісочних" бізнесменів Києва, досить просто почитати інтернет-сторінки. Так з'ясуєш, що вартість відвантаження піску у кар'єрах, які самовільно розробляються, складає близько 20-25 гривень за тонну. Якщо з одного такого кар'єру за добу вивозиться 70-100 вантажівок піску, то його розробник отримує від 35 до 50 тисяч гривень, не докладаючи ніяких зусиль, а тільки продаючи те, що належить громаді. І це лише за одну добу!

У зв'язку з цим члени тимчасової контрольної комісії Київради з питань перевірки законності видобування корисних копалин на території  Києва спрямували запити до прокуратури та екологічної інспекції. Отримані відповіді "потішили" - з початку 2011 року у Києві уповноваженим органам вдалося зафіксувати три (!) випадки незаконного видобутку піску. І в жодному із них - не знайшлось винних.

Тримаючи в пам'яті ці контрольні цифри, члени комісії вирушили на виїзне засідання, щоб на власні очі побачити, скільки ж у столиці працює нелегальних кар'єрів, та на власні очі оцінити масштаби проблеми.

Перший пункт маршруту - житловий масив Оболонь, затока Собаче Гирло. І одразу ж біля яхт-клубу "Оболонь", буквально на відстані 600 м від житлових будинків знайшли земснаряд і гори намитого піску. 

 
Певно, "намивачі" добре попрацювали вночі, бо вдень біля земснаряда - жодної живої душі.

Лише бульдозер, побутовка, обладнана трьома спальними місцями, та автомобіль марки Mersedes 260 E (державний номер АА5901КЕ). Теоретично можна припустити, що все це майно опинилось біля земснаряда випадково. Проте все це може належить й людині, причетній до незаконного намиву піску, в такому разі, бути доказом скоєння злочину.

 
Щойно члени комісії підішли до автомобіля, щоби сфотографувати його, на березі з'явився рибалка, який намагався запевнити депутатів, що чудово знає чоловіка, що намиває тут пісок, і нібито ця діяльність ведеться законно, з усіма необхідними дозволами.

Можливо, комісія і повірила б цьому нібито випадковому рибалці, якби не знала достеменно, що за останні 10 років Київрада не надала жодного гірничого відводу для розробки родовищ руслових пісків.

Зафіксувавши факт незаконного намиву піску у затоці Собаче Гирло, вирушаємо на наступний об'єкт.

"Усі дозволи маємо. Але нікому їх не покажемо"

Приблизно з такими словами зустріла представників комісії співробітниця майданчику для відвантаження піску, розташованого поруч із Московським мостом на вул. Труханівській.

Жінка перелякано намагалася пояснити, що компанія має усі необхідні документи, щоправда, продемонструвати їх не може, оскільки папери знаходяться у керівництва, яке, звісно ж, невідомо де і буде невідомо коли.

 

Трохи згодом комісії вдалося дістати оголошення про продаж піску саме з цього майданчика. Якщо вірити папірцеві, компанія має назву ТД БМТ. Зателефонувавши, відразу дізнались, що річковий пісок у них можна придбати за 40 гривень/1 т, кар'єрний - за 65 гривень/1т. Це без вартості доставки.

На запитання щодо наявності дозволів співрозмовниця досить різко відповіла, що всі документи є, але побачити їх зможемо лише після того, як придбаємо у неї пісок.

Спринтерський забіг у кар'єрі

Від Московського мосту члени комісії рушили на Троєщину, до недобудованого Опікового центру і жахнулися від побаченого: фактично посеред житлового району, поруч із будинками та дитячими майданчиками знаходиться величезний кар'єр, у якому працює екскаватор, а до нього під'їжджають КАМАЗи на завантаження.

Щойно комісія наблизилася до кар'єру, як водій екскаватора вистрибнув з нього й став тікати у напрямку найближчої лісосмуги. Так швидко та спритно, що склалося враження, ніби цей хлопець регулярно влаштовує подібні спринтерські забіги.

Біля в'їзду до цього кар'єру розташувався невеликий вагончик, у якому, вочевидь, знаходиться  людина, що веде облік проданого піску. Та коли члени комісії запитали про наявність дозволів на видобуток піску, чоловік одразу відхрестився від цього кар'єру і розповів, нібито він тут випадково. Мовляв, просто приніс воду товаришеві, який у цьому вагончику проживає.

 
На зроблених комісією фото добре видно, що цей нелегальний кар'єр знаходиться майже впритул до житлових будинків. А отже в пісок може залізти малеча. Такий кар'єр - пряма загроза життю та здоров'ю дітей. Не розуміло тільки, куди дивлять правоохоронні органи та керівництво району.

На Троєщині - на вул. Пухівській неподалік від ТЕЦ-6 - виявили ще один нелегальний кар'єр. Щоправда без вантажівок і працюючої техніки.

Хочеться вірити, що прокуратурі та екоінспекції, що за рік не знайшли жодного "піщаного бізнесмена", потрапляли на очі саме такі місця...

"Риємо котлован для нових очисних споруд". Без проекту

Останній пункт "пісочної екскурсії" - урочище Березівка. Тут - за муловими полями Бортницької станції аерації - знайшли справжній рай для "піщаних ділків".

Величезний кар'єр близько 10 метрів вглиб та сотні півтори-дві в діаметрі, на краю якого 17 вантажівок із піском, не менше 6 озброєних охоронців та 3 екскаватори...

 
При появі депутатів люди нікуди не тікали, щоправда, техніка працювати перестала.

"Офіційна" версія, озвучена Ігорем Подоляном, що представився спочатку співробітником якоїсь "Київської варти", потім старшим зміни Бортницької станції аерації, звучить як "риємо котлован під ще одну чергу очисних споруд Бортницької станції". Щоправда, ніхто з депутатів-членів комісії не зміг згадати, коли Київрада затверджувала подібний проект.  

Й останнє враження імпровізованого рейду: від цього кар'єру і аж до Московського мосту нас "проводжав" сріблястий форд-фокус.

Ось таким виявилось виїзне засідання комісії. За один день депутати виявили п'ять об'єктів - один земснаряд, три кар'єри і один майданчик для відвантаження піску.

Усі зафіксовані порушення спрямовані у вигляді звернень до Прокуратури Києва, Головного управління МВС у Києві та Державної екологічної інспекції у Києві.

Без відповіді залишається питання, як вдалося депутатській комісії за кілька годин знайти п'ять об'єктів самовільного видобування піску та познайомитись з десятком безпосередньо задіяних у цьому процесі людей, а екологічній інспекції - за 9 місяців (!) цього року - зафіксувати лише три таких факти і не знайти жодного винного?

 
Денис Москаль, голова тимчасової контрольної комісії Київради з питань перевірки законності видобування корисних копалин, піску на території Києва, голова фракції "Республіка Київ" у міськраді

powered by lun.ua