Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/columns/4c8f46f2d5f0d/
Українська правда
Київ

Три кольори Генплану

15.09.2010  12:00 __ Ірина Бондаренко

- Так а навіщо Черновецький захотів новий Генплан? - питаю свого знайомого з "Центру містобудування і архітектури" - підприємства, яке розробляло новий Генеральний план Києва.

Офіційна версія мерії - діючий Генеральний план, який передбачає нові будівництва та розвиток Києва до 2020 року, застарів і виконати його неможливо.

Тому у 2007 мерія спеціально створила і найняла для розробки Генплану комунальне підприємство "Центр містобудування і архітектури". Вони вперше розробляють такий серйозний документ, як Генплан, і вже майже завершили свою роботу.

На минулому тижні Міністерство регіонального розвитку і будівництва затвердило Концепцію Генплану. Тепер він має все "зелене світло" для впровадження.

То що, тепер у нас будуть зручні розв'язки та достатньо дитячих садочків, а кіоски на Контрактовій зникнуть?

Мій знайомий, причетний до розробки Генплану, каже, що таких корисних ідей у Генплані не передбачено.

- Навіщо новий Генплан? Щоб прикрити земельні роздачі. Всі про це знають, - відповідає він.

Дійсно, окрім урізання парків, у новому Генплані мало що змінилося. Метро має розвиватися так само, тролейбуси й автобуси теж. Транспортні розв'язки - ті самі. Нові житлові райони - у тих самих місцях. Хіба що кілька тунелів під Дніпром "прорили".

Зміни у зелених насадженнях міста доволі відчутні. Де вони і що тут буде?

Перед тим, як порівнювати картинки, вивчимо три основні кольори Генплану: червоний - громадська забудова (офіси, торговельні та розважальні центри); жовтий - житлові райони (у новому плані жовтий для котеджної забудови, оранжевий для багатоповерхівок); зелений - зелені зони.

Два нових житлових райони мають з'явитися через дорогу від Конча-Заспи - у лісі між Столичним та Дніпропетровським шосе.

Виділення землі у цьому лісі проводилося у жовтні-листопаді 2009 року. У кожному рішенні по виділенню землі - незмінні фрази: "внести зміни до Програми розвитку зеленої зони Києва" та "внести зміни до Генерального плану Києва".

У діючому Генеральному плані у цих місцях - ліс та кілька доріг, що поєднують шосе з селами. У новому доріг немає.

 Генплан до 2020 року
Генплан до 2025 року 
Парк у Голосіївському районі понад Дніпром готували до включення у національний парк "Голосіївський", але узимку 20 га дерев вирубали. Активісти "Збережи старий Київ" з'ясували, що Покал вирубували, "помилившись" адресою: замість Наддніпрянського шосе, 2а вирубали двадцять гектарів лісу на Столичному шосе, 2 кілометр.

Старий Генплан лишає все урочище зеленою зоною. Промисловий район Теличка обережно обходить Покал та острів Галерний справа. Навіть нова дорога через ліс не псує його значення.

У новому Генплані від Покалу лишається менше половини: Теличка розростається до самого Столичного шосе, а острів Галерний забудований житлом на гідронамиві. 

Генплан до 2020 року 
 Генплан до 2025 року
Вздовж Святошинських озер (між Академмістечком та річкою Ірпінь) несподівано з'являється садово-дачна забудова.

На старому Генплані тут - тільки маленький санаторій.

Генплан до 2020 року 
Генплан до 2025 року 
Від трикутничка парка з дитячою залізницею на Дорогожичах "відкусили" помітний кутик - під "громадську забудову". 
Генплан до 2020 року  
 Генплан до 2025 року

Від і без того невеликого Солом'янського лісопарку відхопили значний шматок під офіси та магазини.

Генплан до 2020 року 
Генплан до 2025 року 
Урочище Берковщина (і затока Берковщина). Замість лісу - житлове будівництво на вільних територіях. 
Генплан до 2020 року 
Генплан до 2025 року 

Навколо озера Тельбін впритул з'являються багатоповерхові житлові будинки. 

Генплан до 2020 року 
Генплан до 2025 року 

Село Радистів - значний шматок Броварського лісу йде під котеджну забудову. 

Генплан до 2020 року 
 Генплан до 2025 року
Але найбільше перепало островам.

У Парку Дружби народів з'явилися три нові плями "громадської забудови". Одна з них - водно-спортивний комплекс в урочищі Чорторий. Власник цих двох гектарів - комерційно-технічний центр "Охоронні системи"

Генплан до 2020 року 
 Генплан до 2025 року
На півострові, що на в'їзді в Троєщину - половина житловий комплекс (там, де зараз "Ашан"), половина - громадська забудова (там, де зараз степ із вербами).
Генплан до 2020 року 
 Генплан до 2025 року
Труханів острів. Завдяки "забутим" на Подільсько-Воскресенській лінії двом станціям метро в самому центрі острова проектувальники не передбачили шаленого розвитку "громадської забудови" - кіосків на кшталт Гідропарку. Хоча у діючому Генплані вони є.

Натомість передбачили безліч громадських центрів у Матвіївській затоці.

Генплан до 2020 року 
Генплан до 2025 року 
У Гідропарку цілком узаконили усі кіоски та ресторани: густа червона фарба показує, що Генпланом вони передбачені (у старому Генплані червоні плями дуже обмежені).
Генплан до 2020 
Генплан до 2025

То невже увесь Генплан тільки задля узаконення земельних роздач? Ні, ще мерія планує знести усі "хрущовки" і збудувати на їх місці будинки, вищі у чотири рази. Місця знесення хрущовок і появи висоток у Концепції Генплану позначені цифрою 2.

Тільки незрозуміло, навіщо стільки нових великих будинків, якщо Інститут соціології спрогнозував, що кількість киян до 2025 року зросте тільки до 5 мільйонів?

 
Ірина Бондаренко

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.