Способів боротьби з засиллям МАФів та їх впорядкування теж вже було висловлено достатньо. Так, опозиція у Київраді пропонує встановити мораторій на встановлення нових МАФів, київська влада за допомогою КП "Благоустрій" займається їх демонтажем мало не щодня.
Був не один план їх впорядкування та зміни зовнішнього вигляду. Пропонувалось встановити окрему структуру, яка буде ними займатися, сьогодні це КП "Київське інвестиційне агентство".
Однак, ні зусилля влади, ні опозиції ні до чого не приводять, проблема як була так і залишається. Мораторій, про який так довго говорить опозиція нічого місту не дасть.
"Моє розпорядження по мораторію на встановлення МАФів вже є, просто його ніхто не виконує", - щиросердно зізнається мер столиці. Тому, прийми Київрада хоч десять подібних мораторіїв - ситуацію це не змінить.
Демонтаж МАФів, окрім збитків для підприємців, яких інколи навіть не попереджують про те, що їхню власність збираються зносити, теж ні до чого не призводить. Замість одного вивезеного МАФу на другий день з'являється два нових.
Перше, що необхідно усвідомити як КМДА, так і опозиції - боротьба з МАФами нічого не дасть. Скільки б не говорили, що Київ перетворюється на Ріо-де-Жанейро з його нетрями, але нікому в Бразилії не спадає на думку зрівняти їх землею. Вирішення проблеми - це зменшити бідність в країні та дати людям можливість заробити на пристойне житло.
Стосовно МАФів схожа ситуація - боротися потрібно з причинами, а не з наслідками. Чому власник кіоску повинен дбати про його зовнішній вигляд? Адже не сьогодні завтра його власність можуть без жодної на це причини знести, а кожного місяця він і так платить побори різноманітним міським службам.
Тому, спочатку необхідно впорядкувати роботу МАФів, а потім вимагати, щоб вони відповідали зовнішньому вигляду столиці.
Питання яке лежить в іншій площині - це різке збільшення МАФів в столиці за останні п'ять років. Чому МАФи у Києві ростуть "як гриби після дощу"? Тому що існує попит на їхню продукцію. Адже жоден підприємець не буде працювати собі у збиток. Попит на МАФи виник внаслідок зникнення в Києві малих магазинів і ця ніша залишилась незайнята.
Внаслідок хаотичної приватизації комунальної власності приміщення магазинів були перепрофільовані під банки та офіси. Ще частина дрібних магазинів не витримала конкуренції з появою великих супермаркетів та гіпермаркетів. У результаті дрібних магазинів для жителів багатьох мікрорайонів Києва фактично не лишилось. Їх місце і зайняли МАФи. Тому, спроби їх заборонити та штучно зменшити кількість МАФів будуть нагадувати боротьбу в СРСР з алкоголізмом шляхом заборони алкоголю.
Однак, наразі все до цього і йде. Перед керівництвом Києва стоїть завдання впорядкувати столицю до Євро-2012 і до кінця року планують знести щонайменше 10 тисяч малих архітектурних форм. Існує загроза, що під такі радикальні дії потраплять усі підряд, незалежно від того, де знаходиться споруда.
Тому, сьогодні у питанні МАФів потрібен збалансований підхід. Не потрібно з ними боротися, адже цим ми знищуємо малий бізнес і позбавляємо людей робочих місць.
Загалом, для впорядкування ситуації з МАФами потрібно здійснити наступні прості кроки.
- Інвентаризувати МАФи, створити єдину базу і розмістити її в Інтернеті. Тоді, кожен бажаючий зможе ознайомитись, законно він стоїть чи ні.
- Переваги при розміщенні МАФів повинні бути у тих підприємців, які ставлять їх у місцях, де бракує магазинів.
- Повинна бути ОДНА структура, яка займається видачею дозволів.
- Земельну ділянку під законно встановленим МАФом відводити підприємцю, власнику МАФа.
- Заборонити встановлювати МАФи в місцях підвищеної небезпеки, а також там, де необхідна швидка евакуація людей при надзвичайних ситуаціях .
Комплексна схема розміщення тимчасових споруд у столиці повинна бути подана на розгляд Київради до 1 серпня 2010 року. І для того, щоб цей документ не перетворився на чергове розпорядження, яке не виконується, потрібно ширше глянути на проблеми і замість боротьби з МАФами, знайти місце для компромісу та дати можливість киянам без перешкод пересуватися по рідному місту, а підприємцям - самостійно працювати, забезпечуючи свої сім'ї та наповнюючи податками міський бюджет.
Олена Овраменко, депутат Київради від Блоку Литвина
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |